علائمی که ظهور امام زمان را قطعی می کند

علائم ظهور امام زمان

 

یکی از دوستان پرسیده بود: علائم قطعی ظهور امام زمان کدام است؟

پاسخ :

با سلام. علائم و نشانه‏ هاى ظهور که هر یک نویدى از نزدیک شدن ظهور آن حضرت(عج) است فراوان است که به ذکر علائم حتمی اکتفا مى‏ کنیم:

*

*

۱- خروج سفیانى: سفیانى مردى از نسل ابوسفیان است که پیش از ظهور حضرت خروج مى‏ کند و پس از ظهور با امام مى‏ جنگد. امام صادق(ع) فرمود: «ما و خاندان ابوسفیان دو خاندانى هستیم که بر سر دین خدا با هم دشمنى داریم. ما سخن خداوند را تصدیق کردیم و آنان تکذیب کردند. ابوسفیان با پیامبر(ص) مبارزه کرد و معاویه با على(ع) و یزید با حسین بن على(ع) به مخالفت برخاستند و سفیانى نیز با قائم(عج) خواهد جنگید، (بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۱۸۲).

۲- خسف در بیداء: خسف ؛ یعنى، فرو رفتن و بیداء سرزمین بین مکه و مدینه است و مراد از آن فرو رفتن لشکر سفیانى در زمین است. على(ع) فرمود: در آستانه ظهور قائم ما، مهدى(عج) سفیانى خروج مى‏ کند. سپاه وى به سوى مدینه حرکت مى‏ کند و چون به سرزمین بیداء مى‏ رسند خداوند آنها را در کام زمین فرو مى ‏برد، (ینابیع الموده، قندوزى، چاپ بصیرتى، ص ۴۲۷).

۳- خروج یمانى: سردارى است از یمن که قیام کرده و مردم را به حق و عدل دعوت مى‏ کند. امام صادق(ع) فرمود: قیام خراسانى و سفیانى و یمانى در یک سال و یک روز خواهد بود و در این میان هیچ پرچمى به اندازه پرچم یمانى دعوت به حق و هدایت نمى‏ کند، (کتاب‏ الغیبه، نعمانى، ص ۲۵۲). ظاهراً خراسانى نیز دعوت به حق مى‏ کند.

۴- قتل نفس زکیه: نفس زکیه؛ یعنى، انسان پاک. امام باقر(ع) فرمود: «بین ظهور مهدى (عج) و کشته شدن نفس زکیه بیش از پانزده شبانه ‏روز فاصله نیست»، (الارشاد، ج ۲، ص ۳۷۴).

۵- صیحه آسمانى: ظاهراً صدایى است که در آستانه ظهور از آسمان شنیده مى‏ شود. امام باقر(ع) فرمود: «ندا کننده ‏اى از آسمان نام قائم را ندا مى ‏کند پس هر که در شرق و غرب است آن را مى‏ شنود، (کتاب الغیبه، نعمانى، ص ۲۵۲).

کلیپ سرا وب‌سایت

نظرات بسته شده است.