طب سنتیویژه ها

درمان تنبلی تخمدان و عفونت واژن در طب سنتی

تنبلی تخمدان عفونت واژن

چند وقتی بود به هم خوردن تنظیم عادت ماهانه و رویش موهای زائد آزارش می‌داد تا این‌که بالاخره به متخصص زنان مراجعه کرد. حالا سونوگرافی و نتایج آزمایش‌ها، اشک را به چشمانش آورده بود. پزشک گفته دیگر تخمک‌گذاری ندارد.

پزشک، راه‌حل را در مصرف دارو و کم کردن چند کیلویی از وزنش دانسته بود، ولی این راهنمایی چیزی از نگرانی‌‌اش کم نمی‌کرد.به نظر می‌رسد تعداد خانم‌هایی که دیگر تخمک‌گذاری ندارند کم هم نباشد؛ بخصوص اگر دختری جوان با شنیدن این خبر بترسد که نکند دیگر فرزنددار هم نشود و با دلواپسی درمان‌ها را دنبال کند.

 

اگر می خواهید از شر عفونت های واژن و رحمی را درمان کنید توصیه ما این است که کلیپ زیر را ببینید

برای دیدن کلیپ چند لحظه صبر کنید

 اگر به مشکل تنبلی تخمدان مبتلا هستید و دوست دارید با طب سنتی خود را درمان کنید، کلیپ زیر را از دست ندهید.

 

تنبلی تخمدان عفونت واژن

تنبلی تخمدان و به دنبال ان ناباروری مشکلی است که بسیاری از زنان از ان رنج می برند. برای درمان این مشکل بایستی از ریشه علت یابی کرد که به طور جامع و مفید در ادامه به همراه راههای درمان این مشکل را برایتان شرح می دهیم.

در تخمدان زنان سلولهای اولیه ای وجود دارد که که این سلول تبدیل به تخمک می شوند و در صورت لقاح با اسپرم جنین بوجود خواهد آمد اما تخمک چگونه و چرا بوجود می آید

تنبلی تخمدان عفونت واژن

سندرم تخمدان پر کیست اغلب با قاعدگی نامنظم ، افزایش رشد موهای زائد ( هیرسوتیسم) و چاقی مشخص می شود. قاعدگی های نامنظم یا سنگین می توانند علامتی از این وضعیت در بالغین باشد. سندرم تخمدان پرکیست امکان دارد در زمانی که خانمی برای باردار شدن مشکل دارد بارز شود.
علائم از اختلال در چرخه تولید مثل منشاء می گیرد. که بصورت طبیعی هر ماهه با آزاد شدن یک تخمک از تخمدان ( تخمک گذاری ) تکمیل می شود.
یکی از اختلالات شایع هورمونی در سنین باروری در زنان است که حدود ۵ تا ۱۰ درصد افراد را گرفتار می کند. تشخیص زود هنگام و درمان تخمدان پرکیست می تواند خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت و بیماری قلبی را کم کند . سندرم تخمدان پر کیست اختلالی است که باعث قاعدگی نامنظم و افزایش هورمون مردانه می شود. تخمدانها کیست پیدا می کنند و ممکن است نتوانند تخمک آزاد کنند.

️علل بیماری :

ژنتیک
تغذیه ( غذاهای سردیجات)
تاثیر محیط( حمام طی دوران پریود، عفونت شدید گوش، بیخوابی در زنگ خواب، بستن لوله زنان، دستگاه آی یو دی، عفونت رحم، کم خونی، خواب زیاد در روز برای بلغمی ها، میگرن، ورم شکم، رطوبت زیاد بدن)

نشانه های بیماری :

تخمک گذاری کم ونامرتب
عدم تخمک گذاری به مدت طولانی که بصورت پریودهای دیر به دیر بروز میکند.
زیاد شدن هورمونهای مردانه یا علایم آن، از قبیل افزایش موهای زاید در نواحی خاص ( چانه و لب) و زبر شدن آن.
بروز چاقی وآکنه( جوش های صورت در سن بلوغ) و هیرسوتیسم یا پرمویی
وجود کیست های متعدد کوچک در تخمدان در سونوگرافی
بزرگ شدن تخمدانها یا نداشتن رشد طبیعی

درمان :

مدت یک الی سه ماه طول می کشد اگر به طور کامل انجام دهید.
۱_ بادکش زیر شکم وکمر. سعی شود توسط افراد با مهارت انجام.شود.
۲_ شبی یک لیوان دم کرده ی رازیانه همراه با یک ق م عسل بغیر از زمان پریودی.
۳_ دوسین( سیاهدانه نیم کوب وعسل) روزانه دو ق م صبح و شام.
۴_ داروی ترکیبی ( زاج باندازه یک نخود، بیشتر نشود+ یک ق م عسل+ یک ق چ روغن زیتون بودار تصفیه نشده) ساخته ودر ایام پاکی در۱۴ مرحله بصورت واژینال استفاده نمایید.
۵_ درمان تکمیلی حجامت عام ( پشت بین دوکتف) ،حجامت ساکرال( پایین ستون مهره ها) ،حجامت زیر شکم هر دو هفته یکبار میباشد که باید تحت نظر دکتر طب سنتی باشد.
۶_ باروغن.بادام شیرین روی رحم بمالند.
۷_ هر شب یه.کیسه آب گرم در محل تخمدانها برای چند ساعت قرار دهند. واز شستشوی این ناحیه با آب سرد پرهیز شود.
۸_ بعد از ظهرها یک فنجان دم کرده ی بومادران بخورند.
۹_ ماست وخیار، قند وشکر ممنوع.
۱۰_ شربت خاکشیر باعسل صبحها.
۱۱_ دم کرده اسطوخدوس روزی یک فنجان.
۱۲_ تغذیه گرم وتر.
۱۳_ فقط با واجبی ( نوره) موهای زاید رحم را ازاله کنند نه با تیغ.
۱۴_ درزمان پریود، حمام، شلوار تنگ، غذای سرد، ممنوع.
۱۵_ نخود، هلیم با دارچین، زیاد مصرف بشه.
۱۶_ پیاز باگوشت گوسفند چرخ کرده با روغن کنجد با تخم مرغ محلی بخورن.
۱۷_ غذا در ظرف مسی بپزند.
۱۸_ در هفته یکبار قلم شتر در خورشتی بیندازند.
۱۹_ آب نخود فراوان بخورند. دارجین. فلافل خانگی با روغن کنجد.
۲۰_ دود اسپند و با کندر و با عنبرنسارا در زیر دامن بدهند به رحم.
۲۱_ مالیدن روغن زنجبیل به روی رحم ( اگه حساسیت پوستی ندارند)
۲۲_استخر رفتن ممنوع.
۲۳_ گوشت گاو ممنوع.
۲۴_ میوه سبز وکال ممنوع.
۲۵_ سبزی گشنیز و آش ممنوع.
۲۶- آب سرد و یخ وبستنی ممنوع.
۲۷_ شیرینی طبیعی، خرما، توت، مویز، عسل
۲۸_ یبوست ممنوع.
۲۹_ خوردن سرکه انگبین.

???????????

پیشگیرى ودرمان عفونت هاى زنان

اول نکته در پیشگیرى عفونت تقویت سیستم ایمنى مى باشد چرا که رحم رابطه مستقیم با سیستم لنفاوى دارد وچون از نظر جنسى در درجه لطیفى نسبت به بقیه اعضاى بدن دارد تمام بیمارى ها مى توانند روى این عضو اثر داشته باشد وعضو را بیمار کند پس اول چیز در دنیاى یک زن سلامت وارامش روحى وروانى است چرا کوچکترین استرس در اوایل دوران بلوغ رحم نازک دختر را به سوى سرد وخشکى مى برد مشکلات ما همش مربوط به دیروز وامروز نیست از زمان کلید خوردن زنانگى یک زن مشکلات جسمى وروانى جمع مى شود ویک دفعه با یک فیبرم یا بیمارى سخت گریبان زن را مى گیرد

مى توانم به جرات بگویم که اکثر سرطان هاى سینه ورحم از احساسات فرو خفته یک زن ناشى مى شود گفتیم که جنس رحم با جنس مغز شباهت هایى با هم دارند وتمام مشکلات روحى از حسادت وهم وغم و………روى رحم اثر دارد

پس اول چیز خودمان را دوست داشته باشیم وبراى تمام احساساتمان ارزش قایل باشیم در این صورت مخرب ترین باکترى ها وویروس ها هم نمى تواند این عضو را نا کارامد کند

براى تقویت سیستم ایمنى زنان خوردن خون سازهاى طبیعى غیر از روزهاى قائدگی مثل شیره انگور .کاهو.هویج .خرما.پسته .نخود.. انجیر .بادام.جوانه شبدر .کباب به این صورت که مثلا هر روز یکی را در رژیم غذایمان داشته باشیم

تقویت اعصاب مخصوصا درنیمه دوم قائدگی و هر کس برای خودش یک نقطه قوتى براى اعصاب دارد وبا ان مى تواند خود را شارژ کند از نظر خوراکى هم مى توان بهترین گزینه دم نوش بادرنجبویه را براى تقویت اعصاب در نظر گرفت

درمان با دود دادنها یا بخورات یا شیافها باید نوع عفونت مشخص باشد تا درمان کننده باشد وماندگار.

??????????

???????????

عوامل مستعد کننده عفونت واژن

واژن به خاطر اناتومى وشرایط خاص خود محل مناسبى براى رشد انواع میکروبهاى هوازى وبى هوازى است و درمانهاى طب کلاسیک بیمار را در معرض چرخه معیوب قرار مى دهند

این چرخه معیوب درمان سبب مى شود یک عفونت ساده والتهابى رحم به زخم سرویکس وبیمارى بد خیم سرویسیت تبدیل شود

به طور مثال اگر خانمى با ترشحات زرد بد بو مراجعه کند با تشخیص عفونت باکتریایى شیاف واژینال مترانیدازول تجویز مى شود که این باعث نابود شدن باکترى ها شده وفرصت رشد به قارچ را مى دهد وبیمار بعد از سه هفته با مشکل جدید ترشحات سفید رنگ وخارش وسوزش مراجعه مى کند واین بار پماد کلوتریمازول وداروى خوارکى فلوکونازول تحویز مى شود وموقتا علامت قارچها ازبین میرود،اما دوهفته بعد دوباره با خارش و سوزش و لکه بینی ومقاربت دردناک مراجعه میشود وبادریافت ژل واژینال بتادین باز فقط علامت سرکوب میشود و علت همچنان پابرجاست و محیط واژن را برای بروز عفونتهای دیگر آماده میکند واین چرخه درمان معیوب تاسالیان متمادی ادامه میابدوهرگاه سیستم ایمنی ضعیف میشود مشکل حادتراز قبل نمایان میشود

آنتی بیوتیکها عفونت رادر رحم خشک و محبوس میکند وهر بار این امر تکرار میشود،ماده ی خشک متراکم در رحم به زودی تبدیل به یک خلط بیماری زا میشود واگر رحم به مزاج قرار خود نباشد،این عامل بیماری برای رحم خطرناک است.

????????????

عفونت های زنانه یکی از شایع ترین بیماری های زنانه است که بی توجهی به بهداشت فردی همچنین کوتاهی در درمان آن می تواند عوارض جبران ناپذیری را به بار آورد، در این میان برخی لباس ها نیز می توانند مقصر باشند

نقش لباس زیر در بیماری و عفونت های زنان
بیماری های زنان از جمله عفونت های قارچی، یکی از مهم ترین دلایل مراجعه زنان به پزشکان است. ترشح ها و عفونت هایی که ممکن است در نگاه اول برای خیلی ها نگران کننده نباشد و به درمان های خانگی اکتفا کنند. اما ما می خواهیم به شما بگوییم موضوع فراتر از اینهاست. شاید بپرسید این عوارض چقدر می تواند خطرناک باشد. پاسخ پزشکان این است: «خیلی زیاد، حتی می تواند تا مرحله ناباروری پیش برود.»

پزشکان زنان به این نکته اشاره می کنند که بخشی از بیماری های عفونی رایج در میان زنان که می تواند به بیماری های جدی تر داخلی منجر شود، از راه لباس زیر به بدن زنان منتقل می شود. استفاده طولانی مدت از لباس به ویژه شلوارهای تنگ، مخصوصا در فصل گرما، از جمله هشدارهایی است که متخصصان، آن را عاملی برای ابتلا و عود مجدد عفونت های زنانه و سخت شدن روند درمان می دانند.

به گفته متخصصان، بسیاری از زنانی که برای درمان عفونت ها و بیماری های زنان در ناحیه تناسلی به آن ها مراجعه می کنند، درباره اهمیت رعایت اصول بهداشتی برای خشک نگه داشتن واژن همچنین اهمیتی که بهداشت لباس زیر بر سلامت آن ها دارد، اطلاعات زیادی ندارند. بخشی از این فرایند، ناشی از شرایط فرهنگی ایران است که ارائه آموزش هایی در این خصوص را حتی در خانواده ها دشوار می کند، هر چند این مسئولیتی است که انتظار می رود مادران درباره دخترانشان به درستی ایفا کنند.

لباس زیر از کالاهای مصرفی است که باید آن را زود به زود نو کرد و زیاد هم باید داشت. اگر لباس زیر به اندازه کافی داشته باشید، آن را زود به زود عوض می کنید و به راحتی هم آن را دور می اندازید. خیلی ها به دلیل اینکه لباس زیرشان در معرض دید دیگران نیست، آن را به مدت زیاد و به بدترین وضع نگه می دارند.

 به جنس و الیاف لباس زیر دقت کنید
همه زنان باید بدانند که حفظ تمیزی و خشکی واژن، اهمیت زیادی در سلامت واژن دارد و لباس هایی که می پوشند می تواند بر سلامت آن تاثیر داشته باشد. انواع خاصی از پارچه ها یا لباس هایی که برای ناحیه تناسلی طراحی می شوند و به فروش می رسند، می توانند گرما و رطوبت واژن را افزایش دهند و این امر منجر به رشد بیش از حد باکتری ها و عفونت ها می شود.

حتما بارها با این توصیه مواجه شده اید که بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کنید، این توصیه درستی است. چرا که لباس های نخی، بخشی از رطوبت را از خود عبور می دهند و فضای مناسبی برای واژن فراهم می کنند. پوشیدن لباس های تنگ هم، یکی از اشتباهاتی است که فضای نامناسبی برای واژن ایجاد می کند و میزان این آسیب ها را بالا می برد.

دقیقا به همین دلیل است که زمان انتخاب لباس باید به سایز و اندازه ای که مناسب شماست دقت کنید. ممکن است انواع لباس های فانتزی در ظاهر زیبا به نظر برسند اما الیاف به کار رفته در تورها ممکن است حساسیت زا باشد و به تدریج عوارضی را برای شما ایجاد کند که سال ها به دنبال درمان آن باشید.

بعد از شنا حتما رعایت کنید
استخر و سونا و همه فضاهای مرطوبی که ممکن است گذرتان به آنجا بیفتد، محل مناسبی برای انتقال انواع بیماری هاست. زنانی که به طور مرتب شنا می کنند و به سونا می روند تقریبا ۳ برابر، بیشتر از دیگر زنان به بیماری های عفونی ناحیه تناسلی مبتلا می شوند.

وقتی از لباس های شنا استفاده می کنید باید بلافاصله بعد از تمام شدن شنا، لباس های زیر عادی تان را بپوشید، فکر نکنید که نیم ساعت دیگر به خانه می رسید و لباستان را عوض می کنید، همین مدت زمان کوتاه برای انتقال انواع بیماری ها و عفونت به بدن شما و ایجاد بیماری های جدی کافی است! این موضوع صرفا مختص زمانی که به استخر می روید نیست.

چنانچه شما عضو یک باشگاه ورزشی هستید، چند روز در هفته ورزش می کنید یا به پارک می روید و پیاده روی پرسرعت دارید نیز بعد از اتمام ساعت ورزش باید بلافاصله لباس های زیرتان را عوض کنید تا مانع از بروز هرگونه مشکل شوید.

 از باکتری و قارچ فرار کنید
«هر روز لباس زیرتان را عوض کنید و منتظر حمام رفتن نمانید.» این توصیه «مهتاب درویشی» متخصص زنان است.

به گفته او قارچ ها در محیط گرم و مرطوب به راحتی رشد می کنند و این توصیه به ویژه برای فصل های گرم سال و زنانی که هر روز ساعت های طولانی از شلوار استفاده می کنند باید جدی تر گرفته شود: «در سال های اخیر انواع ژل های مخصوص شست و شوی بانوان و همچنین دستمال های مرطوب در بازار ایران و داروخانه ها قابل دسترس است.

اگر زنان خود را به استفاده منظم از این ژل ها عادت دهند از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری کرده اند. این ژل ها رطوبت پوست را به اندازه مناسب تنظیم و تشرحات بدبو را کنترل کرده و کاهش می دهند.

یکی از نکاتی که زنان باید به آن توجه کنند این است که همه بیماری های ناحیه واژن به راحتی درمان نمی شوند و برخی از آن ها به دوره های طولانی درمانی نیاز دارند. زمانی که واژن مستعد ابتلا به بیماری عفونی می شود، این بیماری در دوره های مختلف عود می کند و زندگی روزمره و زناشویی زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.»

درمان عفونت زنانه
عفونت زنانه

شایع ترین بیماری دستگاه تناسلی زنان در ایران عفونت است

 خطر عفونت های ایجاد شده، برای زنان
شایع ترین بیماری دستگاه تناسلی زنان در ایران عفونت است که به دو نوع، عفونت بخش های تحتانی و عفونت بخش های فوقانی تقسیم می شود. بخش تحتانی شامل قسمت خارجی، دهانه رحم و واژن می شود و ناحیه رحم، لوله ها و ناحیه لگنی، بخش های فوقانی را تشکیل می دهند.

اهمیت رعایت بهداشت در لباس زیر و رعایت نکاتی از جمله اتوکردن آن ها و خشک شدن در آفتاب از این جهت است که این لباس ها می توانند عفونت ها و بیماری ها را به داخل رحم و بدن زنان منتقل کنند و حتی کار را به جراحی و بیماری های جدی بکشانند.

این نکته ای است که فرشته رادنیا، متخصص زنان درباره آن می گوید: «عفونت های ناحیه لگنی در صورت درمان نشدن در نهایت به داخل شکم منتشر می شوند. بنابراین اهمیت این موضوع در این است که اگر ما عفونت های بخش های تحتانی را جدی نگیریم و آن ها را درمان نکنیم، عوارضی در این نواحی ایجاد می شود. اگر این عفونت ها به بخش های فوقانی نفوذ کنند، منجر به عفونت های لگنی می شوند که عوارض زیادی را برای زنان به دنبال دارد.»

یکی از این عوارض، نازایی است که در نتیجه چسبندگی لوله ها اتفاق می افتد، حاملگی خارج از رحم نیز از دیگر عوارض آن است.

ممکن است با ایجاد چسبندگی داخل شکم، چرک داخل شکم ریخته شود که علائم شکمی حاد را ایجاد می کند. با این شرایط ممکن است زنان دچار تب های بالا و آبسه در شکم شوند که گاه نیاز به جراحی و تخلیه پیدا می کنند. عود، یکی دیگر از عوارض این بیماری است، زنی که یک بار دچار این مشکل شود احتمال ابتلا در دفعات بعد نیز وجود دارد.

بنابراین لازم است زنان علائم این بیماری را حتی اگر خفیف باشد، جدی بگیرند و با درمان به موقع آن دچار عوارض بعدی نشوند.

 عفونت های شایع قارچی در زنان
به گفته رادنیا، شایع ترین نوع عفونت بخش های تحتانی دستگاه تناسلی، عفونت های قارچی هستند که در شرایطی به وجود می آید که تعادل میکروب ها در واژن به هم می خورد: «این بیماری در مناطق گرمسیر شایع تر است و در فصول گرم هم بیشتر اتفاق می افتد. اگر زنی در رعایت بهداشت فردی اش کوتاهی کند و لباس زیر خود را مرتب عوض نکند، بدنش مرطوب باشد و به مدت طولانی لباس های تنگ به تن داشته باشد، این عفونت در او عود می کند و درمان پذیر نخواهدبود یعنی مزمن می شود.»

به جز عفونت های قارچی، عفونت های دیگری هم هستند که واژن را درگیر و دهانه رحم را دچار مشکلاتی می کنند. برای مثال دهانه رحم زخم می شود و علاوه بر اینکه عفونت به سمت بالا می رود ممکن است تغییراتی در سلول ها ایجاد شود و ضایعات قبل از سرطان بروز کند. معاینه دقیق، پاپ اسمیرهای مرتب سالانه و پیگیری مشکلات تا درمان قطعی، از وظایف زنان در صورت ابتلا به عفونت است. سوزش، خارش و ترشحات غیرعادی از علائم اولیه عفونت هاست، بنابراین نسبت به این علائم حساس باشید.

 از لباس های زیر تنگ، استفاده نکنید
پزشکان زنان بر این نکته تاکید می کنند که اندازه لباس زیر، نکته مهمی است که زنان در انتخاب لباس ها باید مورد توجه قرار دهند. لباس زیر تنگ، عروق پوست را تحت تاثیر قرار داده و در قسمت هایی مانع گردش صحیح خون می شود به خصوص اگر تنگی لباس در ناحیه لگن، زانو، سینه و حلقه آستین ها باشد، اختلال جریان خون در این نواحی باعث عارضه شایع لباس های تنگ یعنی کوفتگی و خستگی می شود. البته گاهی این تنگی به حدی زیاد می شود که قسمت هایی از پوست کبود شده و تغییر رنگ می دهد.

یکی دیگر از مشکلات لباس های تنگ مشکلات گوارشی است. در واقع لباس تنگ حرکات دودی (حرکات کرم گونه) دستگاه گوارش را مختل می کند و موجب تجمع گاز در معده و نفخ شکم می شود که معمولا با درد شکم همراه است. همچنین پوشیدن لباس زیر تنگ و بدون تبادل هوا باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت مثانه در زنان می شود.

از عوارض لباس های تنگ، نوعی کهیر به نام کهیر فاری است که در اثر فشار موضعی بر بدن، مثل پوشیدن لباس های تنگ پدید می آید.

دقت در تهیه لباس های زیر از فروشگاه های معتبر و بهداشتی 
علاوه بر همه اینها به خاطر داشته باشید که لباس زیر را از هر جایی و صرفا به دلیل ارزان بودن تهیه نکنید. لباس هایی که دستفروشان مترو هفته ها در واگن های زیرزمینی دست به دست می کنند ممکن است چند هزار تومان ارزان تر باشد اما آسیبی که در اثر استفاده از لباس های آلوده به سلامت شما وارد می شود خیلی بیش از اینها خرج روی دستتان خواهدگذاشت!

همه خطراتی که لباس زیر نامناسب می تواند برای سلامت زنان داشته باشد با روزی چند دقیقه رسیدگی و رعایت بهداشت و سخت گیری بیشتر قابل پیشگیری است،

از طرفی نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که شما ممکن است سال های سال علائمی از عفونت های واژنی نداشته باشید، اما باید این احتمال را در نظر بگیرید که شاید رحم شما به انواع عفونت هایی آلوده شده باشد که هنوز علائم آشکاری از خود نشان نداده اند، ولی ممکن است روزی کار دستتان بدهد و همان روز است که یاد لباس هایتان می افتید، همان لباس هایی که می توانند شما را بیمار کنند.

منبع: ماهنامه زنان و زندگی

عفونت کپکی 

عفونت کپکی

?

آکاایران: عفونت کپکی واژن در افراد با سنین کم شایع است و با درمان های ساده می توان از پیشروی این عفونت جلوگیری و آن را درمان کرد در ادامه عللهای مختلف عفونت کپکی واژن و روشهای درمان آنرا می خوانید.

به گزارش آکاایران: عفونت واژن در سنین باروری یعنی از سن بلوغ تا یائسگی شایع تر است؛ در حالی که پوشش سطحی سیستم تناسلی کودکان خردسال و خانم های یائسه به صورتی است که میکروب ها نمی توانند درآن بخوبی رشد کنند.

عفونت کپکی عنوانی کلی است که به همهٔ گونه های قارچ های ذره بینی که به صورت رشته های چندسلولی رشد می کنند، اطلاق می شود. بنابراین عفونت کپکی در زنان همان عفونت قارچی است.

عفونت کپکی نوعی عفونت تناسلی شایع در زنان است که اغلب با احساس خارش و سوزشهمراه با ترشحات یا فاقد ترشحات از واژن خود را نشان می دهد.

بیش از اینکه عواملی مانند سن، ابتلا به بیماری، بارداری و… در ابتلا به عفونت قارچی موثر باشند، پوشیدن لباس های تنگ و چسبان در بروز آن تاثیر بسزایی دارند.
در مواردی که به دلایل مختلف مانند مصرف آنتی بیوتیک، کورتیکوستروئید یا تغییرات هورمونی، pH واژن تغییر کند، تعداد قارچ ها افزایش می یابد و فرد دچار علائم ناشی از عفونت قارچی می شود.

تغییر pH واژن در افراد باردار، مبتلایان به دیابت و کسانی که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند،
بیشتر دیده می شود. از هر ۴ زن ، ۳ زن عفونت قارچی را در طول زندگی خود تجربه می کنند.
هنگامی که به یک عفونت کپکی مبتلا می شوید، بیشتر احتمال دارد که به یکی دیگر نیز مبتلا شوید .

عفونت کپکی واژن می تواند با تماس جنسی گسترش یابد ، اما به طور کلی آنها یک عفونت منتقله از راه جنسی در نظر گرفته نشده اند.

توجه:

ترشحات کپکی به صورت سفید رنگ و غلیظ است که در عین حال دارای چسبندگی کمی بوده و سست می باشد.
این ترشحات معمولا فاقد بو و یا دارای بوی کپک بوده، ولی به هیچ وجه متعفن نیست، مگر آنکه سایر عوامل عفونت زا همراه قارچ باعث بروز واژینیت شده باشند.

علل عفونت کپکی در زنان

منشأ عفونت کپکیی اندام تناسلی زنان، عمدتا نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس است.
این قارچ معمولا در حالت عادی در محیط واژن وجود دارد و تنها زمانی که بیش از حد معمول رشد کند، می تواند بیماری زا شود.
البته به روشنی نمی توان علت عفونت قارچی را توضیح داد، اما آ نچه مسلم است قارچ ها در بدن ما حیات داشته و با ما هم زیست اند.

قارچ ها در محل زیست ما، در غذاها و خوراکی ها وجود دارند و به نوعی می توان گفت ما را احاطه کرده اند، ولی اکثر ما گرفتار عفونت ناشی از قارچ ها نمی شویم.

این عفونت شایع، درمان ساده ای دارد و برای رفع آن می توان از داروهای ضدقارچ که به شکل کرم واژینال یا شیاف وجود دارند یا داروهای خوراکی و موضعی، استفاده کرد.

مصرف نابجای داروها باعث مقاومت دارویی می شود و درمان را پیچیده و مشکل می کند.

طی چند سال اخیر، گروهی از محققان در مورد قارچ های مخمری، روی واکسنی کار می کنند که مراحل آزمایشی خود را طی می کند و احتمالا این واکسن تا چند سال آینده وارد بازار می شود.

چنانچه علائم خفیف باشد، برای درمان ابتدا می توان داروهای خوراکی و موضعی ای را که در داروخانه ها به فروش می رسند تهیه و طبق دستور مندرج، از آنها استفاده کرد، اما اگر این مشکل بیش از ۴ بار در سال تکرار شود و مصرف داروها نتیجه ای نداشته باشد، احتمالا سیستم ایمنی بدن بیمار ضعیف است.

تکرار عود عفونت در افراد مبتلا به دیابت، بیماری های مزمن و کسانی که قرص ضدبارداری مصرف می کنند،
بیشتر خواهد بود اما در مواردی هم عفونت فاقد داشتن هیچ کدام از این عوامل مستعدکننده، مدام عود می کند که علت آن اختلال در سیستم ایمنی بدن است.
در مواردی که ضعف سیستم ایمنی در بروز و عود عفونت قارچی نقشی ندارد و بیماری به درمان دارویی پاسخ نمی دهد، انجام کشت توصیه می شود.

با این کار مشخص می شود که چه میکروارگانیسم هایی در ایجاد عفونت قارچی دخالت دارند و برای درمان، داروهای ترکیبی تجویز خواهد شد.

راه های درمان خانگی عفونت کپکی

خارش و حساس شدن این نقطه از بدن مانع فعالیتهای روزانه و یا خواب و استراحت شما شود تا قبل از مراجعه به دکتر می توانید از این راهکارهای خانگی استفاده کنید:
– آب نمک: شستن واژن با اب نمک غلیظ ازتکثیر بیشتر باکتریها جلوگیری می کند.

-سرد نگهداشتن با یخ
– گیاه آلوئه ورا: استفاده از آلوئه ورا و ژل آن نیزدر درمان عفونت و رفع خارش موثر است.
– جوش شیرین: جوش شیرین هم در درمان قارچ واژن مفید بوده و از خارش و سوزش واژن جلوگیری می کند. کافی است دو قاشق جوش شیرین را در چند لیتر آب حل کرده و به مدت ۲۰ دقیقه در محلول مورد نظر بنشینید و سپس با آب شسته و با حوله تمیز خود را خشک کنید. شست وشو با محلول آّب و جوش شیرین محدودیتی موجود نیست و می توانید هر روز این کار را انجام دهید.
– سرکه سیب: چند قاشق سرکه را در آب ریخته و واژن خود را با آن بشویید.

توصیه های مهم در رابطه با عفونت کپکی واژن

براساس نتایج تحقیقات، از دیگر عوامل موثر در عود مکرر قارچ های مخمری، پوشیدن لباس های تنگ و چسبان مانند شلوار جین، جوراب شلواری یا لباس زیر جذب است. به افراد مبتلا به عفونت قارچی توصیه می شود از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان خودداری کنند و لباس نخی بپوشند.

به هیچ وجه هنگام ابتلا به عفونت کپکی درمان های خانگی مانند استفاده از بتادین و.. را امتحان نکنید و فقط با آب ولرم محل مورد نظر را بشویید و باعث تحریک این ناحیه نشوید و عوامل عودکننده را بشناسید.

زنان باردار فاقد مشاوره با پزشک نباید دارویی مصرف کنند. افراد دیابتی هم می توانند با کنترل قندخون و رعایت بهداشت و خشک نگه داشتن ناحیه واژن، از عفونت های قارچی مکرر جلوگیری کنند.
.
منبع : gahar.ir

 

========================================================================

همیشه به دلیل یک سری مشکلات جسمی زنان به مشکلاتی بر می خورند که حتی از پرسیدن آنها خجالت می کشند که دراین بخش به برخی از آنها پاسخ می دهیم.سلامت واژن
سلامت واژن
با واژن خشک چه کنیم؟
این مشکلی است که اصولا در سنین و دوران یائسگی رخ می دهد که منجر به درد در هنگام داشتن رابطه جنسی می شود و یا رابطه  جنسی که قبل از آغازش معاشقه ای صورت نگیرد واژن به طور طبیعی نرم و مرطوب نمی شود و به همین دلیل واژن خشک شده و در هنگام برقراری ارتباط جنسی درد به وجود می آورد که برای این مشکل مرطوب کننده مخصوص واژن به خصوص ژل هایی که حاوی اسید هیالورونیک هستند بهترین درمان برای این مشکل هستند.
دلیل خونریزی هنگام رابطه جنسی چیست؟
 این خونریزی را خونریزی مقاربتی نامیده می شود که حتما باید برای رفع ان به پزشک مراجعه کرده و مشکل را ریشه یابی کنید که اکثر اوقات این خونریزی به دلیل رابطه جنسی با شدت بالا و یا عفونت باشد البته در مواردی نادر این خونریزی علائم پولیپ و … باشد.

دکتر

سوالات شایع در این مورد

آیا زایمان سلامت واژن را تهدید می کند؟
ماهیچه های واژن به طور طبیعی به هم نزدیک هستند که با فشاری که در طی زایمان طبیعی به واژن وارد می شود از هم دور شده و شل می شوند که با فیزیوتراپی و یا جراحی های ترمیمی برطرف می شود.
ماهیچه لگن در لذت جنسی موثر است؟
بر اساس نکات و مکانیسم خواصی که در تک تک ماهیچه ها وجود دارد با افزایش و تقویت آنها لذت جنسی برای مرد و زن نیز افزایش می یابد.
منبع: namnak.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

 1. تنبلی تخمدان

  https://ooma.ir/uploads/post/636399748673745268.jpg

  تنبلی تخمدان یا pcos یا سندرم تخمدان پلی کیستیک بیماری است که در آن تخمدانها برای آزاد سازی تخمک تنبل شده اند. در هر سیکل ماهانه ( پریود چیست با عکس) در ابتدا چندین فولیکول شاید حدود ۲۰ فولیکول شروع به رشد میکنند، این فولیکول ها باهم رقابت دارند. این فولیکول ها( اندازه طبیعی فولیکول برای بارداری) برای آزاد کردن تخمک باید بالغ شوند. اما جالب نیست که در هر سیکل فقط یک فولیکول از همه زرنگ تر هست و می تونه به اندازه کافی رشد کنه و تخمک را در میانه سیکل آزاد کند. حال وقتی این فولیکول در مسابقه رقابتی اول شد سایر فولیکول ها ناامید میشن و کم کم کوچک میشوند. حال اگر تخمدان تنبل باشه، فولیکول های ریز و درشت سطح تخمدان را پر میکنند اما به هیچ دردی نمی خورند چون خنثی هستند و زمینه رقابت را ایجاد نمیکن در واقع فوق العاده تنبل تشریف دارند بنابراین هیچ فولیکولی سعی نمیکنه تخمکش رو آزاد کنه. اگر تخمک آزاد شود و این تخمک با اسپرم ملاقات داشته باشد، سلول تخم یا رویان را تشکیل میدهند. حال اگر تخمک آزاد نشود یعنی تخمدانها تنبل شده اند و باید کاری کرد که به فعالیت ماهانه خود بازگردند.

 2. هر خانمی در دوره های مختلف بوی واژن را تجربه می کند ، این بوها که هرکدام به دلیل تغییراتی در دستگاه تناسلی ایجاد می شوند گاهی می توانند نشانه ای از عفونت شدید باشند.

 3. دلایل درد زیر شکم در خانم ها میتواند:
  – عفونت واژن و دهانه رحم باشد
  – ممکن است فیبروم یا کیستی در رحم و تخمدان داشته باشید
  – گاهی خشکی رحم حین نزدیکی دلیل بروز این درد هاست.

  ?

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن