مشکلات و مصائب در زندگی بشر(قسمت اول)

خیلی از ما در زندگی مصائب و مشکلاتی را دیده ایم. بعضی از ما در مقابل مشکلات مقاومت کرده و عده ای نیز مشکلات را طاقت نیاورده و در پیچ و خم مشکلات حتی ایمان خود را از دست داده اند.

وقتی به مشکل می نگریم می بینیم که علت اصلی آن ضعف ایمان شخص و نوع نگرش وی به خداوند متعال است. اکثر ما از خداوند توقع داریم که مشکلمان را با معجزه حل کند در صورتی که اگر بنای خداوند این بود که مشکلات بندگانش را با معجزه حل کند در این صورت حضرات ائمه علیهم السلام به شهادت نمی رسیدند چون خداوند این قدرت را دارد که در عوامل اثر بگذارد و جلوی مشکلات را بگیرد. اما این کار را انجام نداده بخاطر اینکه بوسیله همین مشکلات بندگان خالص از ناخالص مشخص شده، درجات هر شخصی معین و جایگاهش نزد خداوند متعال معلوم شود.

به همین خاطر خداوند متعال در سوره مبارکه بقره آیه ۱۵۵ و ۱۵۶ می فرماید: وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ* الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَهٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَ إِنَّـا إِلَیْهِ رَاجِعونَ *
ترجمه: البته شما را به اندکی ترس و گرسنگی و بینوایی و بیماری و نقصان در محصول می‌آزماییم و شکیبایان را بشارت ده . کسانی که چون مصیبتی به آنها رسید گفتند: ما از آن خدا هستیم و به او باز می‌گردیم .

پس طبق این آیه شریفه مشکلاتی که برای ما پیش می آید جنبه امتحان دارد و لازم است بر آنها صبر پیشه کنیم تا از این امتحان سر بلند بیرون آییم. و البته طبق همین آیه شریفه بشارتی بس عظیم به صابران داده شده است که در آیه بعد این بشارت را توضیح داده می فرماید: أُولَـئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَ رَحْمَهٌ وَ أُولَـئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ (بقره: ۱۵۷) ترجمه: صلوات و رحمت پروردگارشان بر آنان باد و همانها هستند که هدایت یافتگانند.

654mt

نظرات بسته شده است.