پزشکی و سلامتکلیپ ها

درمان آسان یبوست در طب سنتی+فیلم درمان

درمان یبوست

برای درمان آسان یبوست ابتدا کلیپ زیر را ببینید

 درمان یبوست

دلایل یبوست,رفع یبوست شدید

 درمان یبوست

و هر کدام از حقایق موجود، در باطن انسان، ضمن پیچیدگیهاى فراوان، داراى کاربرد ویژه اى هستند، و در جاى مناسبى لازم است نسبت به آنها تحقیق و تعریف خاصّى صورت بگیرد و در این بخش، چون هدف ما، تعقیب [خود و یا نفس‏] است و لذا نمى توانیم از مسیر منحرف شویم، بعد از مطالعه عوالم موجود در باطن انسان، کدام یک را، با دلیل روشن مى‏توان در) جایگاه‏خود (قرار داد؟

آنهائى که به انسان تعلّق گرفته و از ویژگیهاى وجود اوست مانند: عقل، روان و قلب، نفس، و … در گفتگوها مى‏گوئیم، عقل انسان، قلب و یا نفس انسان، ولى در مورد، روح دمیده شده بر جان او، مالک واقعى آن مدّنظر است که مى فرماید: … فَإِذا سَوَّیْتُهُ وَ نَفَخْتُ فیه مِنْ روحی فَقَعوا لَهُ ساجِدین.

 

هنگامى که ساختمان وجود او را تمام کردم از روح خود به وى دمیدم پس اى ملائک او را سجده کنید و همین آیه در سوره ص آیه ۷۱، باز مطرح گردیده است.

در هر دو آیه، کلمه روح به خدا نسبت داده شده است [مِن روحى‏] یعنى از روح خودم، به جان انسان دمیدم و به خاطر همین حقیقت، ملائک را مسجود واقع شد، به عقیده ما، ضمیر [له‏] به [روحى‏] برمى گردد یعنى به روح دمیده شده سجده کنید.

 درمان یبوست

افزایش فعالیت بدنی و ورزش در رفع مشکل یبوست بسیار کمک‌کننده است

 

یبوست از شکایات شایع میان مردم است و ۲۵ درصد افراد به صورت خفیف یا شدید آن را تجربه می‌کنند. به دفع اجابت مزاج کمتر از سه بار در هفته یبوست گفته می‌شود و بروز این عارضه در زنان شایع‌تر است. یکسری عوامل و ریسک‌فاکتورها در بروز آن موثر هستند.

 

معمولا کسانی که فعالیت کمی دارند و تحرک بدنی در آنها کم است، بیشتر گرفتار این مشکل می‌شوند. البته شیوع یبوست در افرادی که جزو قشر ضعیف جامعه هستند (از نظر اقتصادی و اجتماعی) و سطح آگاهی‌شان از سلامت پایین است، بالاست چراکه آنها معمولا به خاطر شرایط اقتصادی رژیم غذایی کم فیبری دارند و فرصت هم برای فعالیت ورزشی ندارند.

 

بالا رفتن سن یکی از علل ییوست است 

بالارفتن سن یکی از علل ییوست است و از دیگر علل موثر در بروز آن می‌توان به عواملی که باعث انسداد در مسیر خروج مدفوع می‌شوند؛ وجود تومور در روده باریک، وجود زخم یا بیماری‌های التهابی روده، سرطان روده بزرگ و تنگ شدن روده و… اشاره کرد. البته مصرف برخی داروها از جمله مکمل آهن، داروهای مدر، ضدفشارخون، ضدپارکینسون و همچنین داروهای ضدتشنج و حتی بروفن که جزء داروهای ضدالتهابی است در ایجاد آن نقش دارند.

 

ابتلا به برخی بیمار‌ی‌ها هم می‌تواند با یبوست همراه باشد به عنوان مثال افراد مبتلا به دیابت، کم‌کاری تیرویید و کسانی که سطح کلسیم یا پتاسیم خونشان پایین است، از یبوست رنج می‌برند. در دوران بارداری نیز به دلیل تغییرات هورمونی و همچنین کم شدن فعالیت بدنی، زنان دچار یبوست می‌شوند.

 

علاوه بر اینها، در صورت بروز اختلال در سیستم عصبی روده و انتقال پیام‌ها به مغز یبوست اتفاق می‌افتد. بیماران مبتلا به پارکینسون، انواع سکته‌های مغزی یا ضایعات داخل کانال نخاعی بر اثر تصادف و…. در پی بروز این اختلال گرفتار این مشکل هستند.

 

دلایل یبوست,رفع یبوست شدید

 به دفع اجابت مزاج کمتر از سه بار در هفته یبوست گفته می‌شود

 

کم‌تحرکی یبوست می‌آورد

با وجود تمامی این مسائل، با توجه به اینکه ساده‌ترین علت در بروز یبوست، کم‌تحرکی است، افزایش فعالیت بدنی و ورزش به‌خصوص پیاده‌روی در رفع این مشکل بسیار کمک‌کننده است. مصرف غذاهای حاوی فیبر، میوه و سبزیجات (سیب پوست گرفته و موز)، ‌نان‌های سبوس‌دار، نوشیدن مایعات کافی و اجابت مزاج در زمان مشخص می‌تواند به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند.

 

از این رو، رژیم غذایی باید به‌گونه‌ای باشد که روزانه هر فرد حداقل ۲۰ گرم فیبر دریافت کند. کاهو از منابع خوب فیبر به شمار می‌رود. از انجا که نوشیدن کم مایعات می‌تواند منجر به یبوست شود، روزانه باید ۱۰ لیوان آب نوشید. استفاده از برخی ترکیبات مثل روغن زیتون، خاکشیر و تخم شربتی نیز در رفع آن موثر هستند. علاوه بر این درصورت اضافه وزن، باید هر چه سریع‌تر با ورزش اصولی به فکر کاهش وزن بود چون چاقی یبوست را تشدید می‌کند.

 

البته استفاده از یکسری از داروهای ملین مثل سنا و شربت لاکتولوز هم می‌تواند به رفع یبوست کمک کند اما با این حال بهتر است با تغذیه اصولی و افزایش تحرک بدنی و ورزش و مصرف مایعات و میوه و سبزیجات به مقدار کافی این مشکل را حل کرد.

 

اگر فردی با رعایت تمام نکات تغذیه‌ای مشکلش حل نشد، حتما نیاز به مراجعه به متخصص و بررسی بیشتر با کولونوسکوپی، مانومتری ناحیه انتهاب مقعد (مانومتری رکتوم) و همچنین برآورد زمان ترانزیت کولون نیاز است تا علت یبوست تشخیص و براساس آن درمان مناسب صورت بگیرد.

از این قضیّه به خوبى مشخص مى شود که روح دمیده شده یک حقیقت نورانى قابل ستایش است به خاطر اینکه سجده مخصوص خداوندست حالا که به ملائک امر مى کند انسان را سجده کنید، نشان دهنده این است که در وجود وى، از اسرار الهى چیزى قرار داده شده است، که مى تواند ملائک را، مسجود واقع شود، حقیقتى که باذن خدا، مسجود واقع مى شود مى‏تواند هر نوع موانع و محدودیّتها را، از سر راه انسان برداشته و او را، به قدرت نامحدود الهى، متصل سازد.

از این جمله [فَقَعوا لَهُ ساجدین‏] مطلب بسیار ظریفى استفاده مى‏شود همان طورى که سجده کردن و یا تسلیم و انقیاد، بر ملائک امر شده بر تمام عوالم وجود انسان هم همین پیام را دارد که از این روح مخصوص الهى، اطاعت وتبعیّت‏نمائید و اگر تسلیم و مطیع‏اش نشویدهمانند شیطان‏ازرحمت وبرکات خداوندى محروم مى‏گردید، چون‏

مسجود واقع شدن انسان، پیوسته حقیقت سجده و انقیاد را به خود او، تفسیر مى نماید تا وى یقین پیدا کند، که در وجودش راز بسیار بزرگى قرار گرفته، و هیچ ارتباطى، به ساختمان بدن و یا انسان بودنش ندارد، بلکه انس گرفتن با آن را براى کسب مقامات عالیه، به او گوشزد مى کند، چه اگر با این حقیقت همرنگ و هماهنگ شود مورد اطاعت کامل خلائق مى گردد.

منبع: salamaneh.com

دکمه بازگشت به بالا