داشتن دوست دختر و دوست پسر چه مشکلی داره؟

دوست دختر و پسر

داشتن دوست دختر و دوست پسر چه مشکلی داره؟

در این شکی نیست که این دوستی ها پیامدهای منفی بسیار زیادی دارد. اگر نگاهی به جوامعی کنیم که در آن آزادی جنسی وجود دارد به این پیامدها پی می بریم. در این جوامع عدم مهر پدری، عدم عطوفت مادری، فرزندان نامشروع و بی پناه و سقط جنین، ایدز و اضطراب، طلاق و…..وجود دارد. و این حوادث ناگوار علتش بی بند و باری جنسی و نتیجه دوستی های نامشروع است.

امّا اسلام هرگز چنین دوستی هایی را توصیه نمی‌کند و بهترین راه ارضای غریزه جنسی را ازدواج قانونی و شرعی می‌داند.

دختر و پسرى که هر روز با افراد متفاوتی رابطه نامشروع دارند ، در ازدواج موفق نمی باشند. در صورتی که ازدواج کنند فردا اگر نزاعی با همسر خود داشته باشد، سریع موضع می گیرد و می گوید من قبل از تو با فردی بودم که این صفت و این اخلاق را نداشت. برای این مورد مثالی از آقای قرائتی بزنیم:

«شخصی که دوست دختر و یا پسر داشته باشد فردا بعد از ازدواج شرعی با همسر خود، تا بیاید در خانه، و ببیند غذا مطابق سلیقه اش نیست، اگر دور خانه ‏اش دیزى و کبابى و … باشد، مى‏ گوید دلیلى ندارد من بیایم در خانه و این غذا را بخورم، مى‏ روم و بیرون غذا مى‏ خورم. اما اگر بفهمد همه‏ دکان‏ های اطرافش بسته است، خانمش بگوید: بنشین تا غذا حاضر شود. مى‏ گوید: چشم! چون همه‏ دکان‏ ها بسته است. اگر راه‏ ها بسته بود، در خانه صبر مى‏ کند، اما اگر راه باز بود، با مختصر بهانه خانه را رها مى ‏کند و به پیتزایى و ..مى‏ رود. آدم‏ هایى که رابطه‏ دختر و پسر دارند، با زندگى همسر صابر نیستند. چون با چند نفر دیگر هم بوده است، دلیلى ندارد که من با تو باشم، مى‏ روم جاى دیگر! اتفاقاً دوست پسر و دوست دختر، تمرین فرار از خانه است. چون وقتى آدم با بیست نفر رابطه داشت، چون مزه‏ هاى آن‏ ها را هم چشیده است، به محض اختلاف با همسرش می گوید دلیلى نیست که با تو باشم. ول مى‏ کند و مى‏ رود.» (۱)

اما دوستی ها نامشروع مفاسد دیگری هم دارد از جمله:

۱-ایجاد تقاضا
وقتى این روابط شروع شد، پیش رونده است، صحبت کردن، دست دادن، و..تا کار به جاهای باریک کشیده شود.

۲-ایجاد جو بدبینى‏ در طرفین
اغلب این‏ دوستى‏ها به ازدواج ختم نمى‏ شود و بر فرض ازدواج بعد از مدتى جو بدبینى در زندگی شان حاکم می شود و این زندگی را تبدیل به جهنم می کند. پسر با خودش مى‏ گوید: دخترى که به راحتى با من رابطه نامشروع برقرار کرد، از کجا معلوم که قبل از من ارتباط با فرد دیگرى هم نریخته باشد، از کجا معلوم که در آینده و پس از ازدواج با من با فرد دیگری رابطه نداشته باشد؟ و همین طور دختر.

۳- اضطراب و احساس نگرانى‏. این گون رابطه ها چیزی به جز اضطراب و نگرانی را به ارمغان نمی آورد.

۴-محروم شدن از ازدواج پاک. چنین دوستی هایی باعث مى‏ شود که دختران به جرم آلودگى به این روابط شرایط ازدواج پاک را از دست بدهند.

۵- کم‏رنگ شدن ارزش هاى معنوى‏.نتیجه روابط نامشروع دورى از معنویات و از دست رفتن ارزش هاى انسانى و الهى است.

۶٫ انحطاط اخلاقى‏

شکل‏ گیرى شخصیت انسان تابع نوع رفتار کسانى است که با آنها رفت و آمد دارد. بنابراین نوع دوست در تعیین سرنوشت و ساختن حقیقت انسان بسیار مهم است. دوستى‏ ها و روابط نامطلوب دختران و پسران بزرگ‏ترین مانع رشد و کمال انسانى است.

دوستى‏ هاى غیر صحیح باعث مى‏ گردد که دختران و پسران به صورت ابزارى در آیند که هر روز تغییراتى در آرایش، پوشش و برخورد داشته باشند و این چیزى جز مشغول شدن به کارهاى بى‏ ارزش و دور شدن از هدف اصلى و شناخت خود نیست.

۷٫ افسردگى‏
دخترى که با پسرى رابطه داشته، پس از بى‏ وفایى دوست خود به شدت دچار سرخوردگى و افسردگى مى‏ شود.

۸٫ از بین رفتن جاذبه‏ ها
مردى مى‏ گفت با زنى ازدواج کردم و پس از دو سال مى‏ خواهم از او جدا شوم چون احساس مى‏ کنم که من براى زنم هیچ جاذبه‏ اى ندارم و پس از جست‏وجو فهمیدم که روابط بى‏ حد و مرزش با پسران قبل از ازدواج موجب این بى‏میلى شده است.

۹٫ آسیب خانوادگى‏
معاشرت‏ هاى آزاد و بى ‏حد و مرز در برخى خانواده‏ ها زمینه بى‏ بندوبارى پسران و دختران را فراهم مى‏ سازد و در بسیارى از موارد موجب تزلزل نظام خانواده مى‏ شود زیرا چنین پیوندهایى نه از سوى خانواده‏ ها و پدر و مادرها پذیرفته است و نه بر اساس محاسبات عقلانى است و نه پشتوانه مالى دارد.

۱۲٫ اسیر رابطه‏
با جوانى از رابطه عاشقانه سؤال کردم؛ گفت رابطه داشتم اما به کلى کنار گذاشتم. گفتم چرا؟ گفت: در اثر ناز و اداها و تقاضاهاى مختلف او احساس خود کم ‏بینى و ذلت کردم، تصمیم گرفتم به این ذلت پایان دهم زیرا از خود تهى شده بودم و فقط به خواسته‏ هاى او فکر مى‏ کردم و هر روز توقعى جدید مطرح مى‏ کرد که امکان تأمین همه آرزوهاى او برایم فراهم نبود.(۲)

منابع:

۱- خلاصه ای از برنامه درسهایى از قرآن سال ۸۹، غریزه‏ جنسى‏ تربیت، ص: ۳
۲-جهت اطلاع بیشتر به کتاب راه و رسم دوستى، محمود اکبری، رجوع شود

کلیپ سرا وب‌سایت

نظرات بسته شده است.