جرقه های آتش زا

images

انسان در هنگام عصبانیت از خود رفتارهایی نشان می دهد که در موارد بسیاری به پشیمانی منجر می شود و انسان را از کرده خود پشیمان می کند این حالت که از آن به خشم و غضب تعبیر می شود از خطرناکترین حالات است که باید کنترل شود و در صورتی که کنترل نشود به حالتی از جنون و دیوانگی منجر می شود که در آن حالت هر کاری از شخص بر می آید. از امیر مؤمنان(علیه السلام) نقل شده که فرمود: «ایّاکَ وَالْغَضَبَ، فَأَوَّلُهُ جُنُونٌ وَآخِرُهُ نَدَمٌ; از خشم بپرهیزید که آغازش جنون و پایانش پشیمانى است» «شرح غرر الحکم:ج۲ ص۲۸۸»
در آیات قرآن در مورد پاداش کسانی که خشم خود را فرو می برند سخن گفته می فرماید: «وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ وَاللّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ؛ و خشم خود را فرو می برند و از خطای مردم در می گذرند و خدا نیکوکاران را دوست دارد.» «آل عمران/۱۳۴» در این آیه شریفه خداوند کاظمین غیض و فرو برندگان خشم را از محسنین شمرده و می فرماید که خدا محسنین را دوست دارد. پس جزای فرو برندگان خشم، محبت خداوند است.
به همین خاطر است که باید به شدت از این رفتار جنون آمیز دوری کرد و مانع نفوذ شیطان بوسیله این رفتار شد. در روایات فراوانی سفارش به کظم غیض شده و دستوراتی در این مورد داده شده که در صورت انجام آنها خشم کنترل می شود.
از جمله روایاتی که در این زمینه وجود دارد روایتی از پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) است که می فرماید: «إِذا غَضِبْتَ فَاسْکُتْ; هرگاه خشمگین شدى سکوت کن» «المحجّه البیضاء،ج۵،ص۳۰۸»
همچنین از ایشان نقل شده که فرمودند: «إِذا غَضِبَ أَحَدُکُمْ، فَلَیَتَوَضَّأْ بَالْماءِ الْبارِدِ، فَاِنَّ الْغَضَبَ مِنَ النّارِ; هرگاه یکى از شما خشمگین شد، با آب سرد وضو بگیرید، زیرا خشم از آتش است» «المحجّه البیضاء، ج ۵، ص ۳۰۵»
همچنین تغییر حالت به این صورت که اگر ایستاده است بنشیند و اگر نشسته، بایستد و نیز تغییر مکان، نوشیدن آب خنک و استعاذه کردن(گفتن اعوذ بالله من الشیطان الرجیم) بسیار مفید است.

654mt

نظرات بسته شده است.