مطالب تازه

آیا می دانید۱۰ هزار سال بعد چه خواهیم شد؟


آیا می دانید۱۰ هزار سال بعد چه خواهیم شد؟

 

آینده کره زمین, آینده بشریت

در ۱۰ هزار سال آینده شیب محوری زمین وارونه خواهد شد

 

متصور شدن آینده بشریت، سیاره زمین و همه آنچه برای انسان در این گوشه‌ تاریک و سرد از جهان هستی عزیز است، معمولا قلمرو جولان داستان های علمی تخیلی بوده است و معمولا همه نگران صد سال آینده‌ هستند.

 

براساس گزارش ساینس الرت، آنچه در هزار سال آینده برای تمامی آنچه گفته شد، رخ می دهد چندان مورد توجه کسی قرار نگرفته است اما اکنون به لطف چندین ابزار علمی پیش بینی دقیق در مورد چند موضوع مرتبط به آینده دور برای دانشمندان فراهم آمده است.

 

براساس آنچه دانشمندان درباره حیات، جهان و هرآنچه در آن قرار دارد می دانند، برخی از پیش بینی های علمی در زمینه فیزیک اخترشناسی و تکامل می توانند برای بازه صدها هزار سال پس از زمان حال انجام شوند. اما برای شروع به بررسی رویداد‌هایی می پردازیم که قرار است در نزدیکترین آینده ممکن، یعنی ۱۰ هزار سال آینده رخ دهند.

 

تا ۱۰ هزار سال دیگر، کل شرق قاره جنوبگان ناپدید خواهد شد. این قسمت طولانی ترین صفحه یخی یکپارچه‌ سیاره زمین است و مدلسازی ها پیش بینی می کنند در صورتی که حوضچه زیر لایه یخی ویکز فرو بپاشد، از ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار سال آینده این صفحه یخی غول پیکر در آب دریا ناپدید شده و سه تا چهار متر به ارتفاع آب دریا خواهد افزود. این احتمال نیز وجود دارد که تا آن زمان هیچ بشری زنده باقی نمانده باشد که بخواهد با مشکل افزایش ارتفاع آب دریاها مقابله کند.

 

براساس یکی از محاسباتی که به بحث روز رستاخیز مشهور است، بحثی که توسط فیزیکدان نظری استرالیایی، براندون کارتر مطرح شده است، احتمال اینکه تا ۱۰ هزار سال دیگر نسل بشر منقرض شده باشد ۹۵ درصد است. این فرضیه به شدت مورد بحث و بررسی قرار گرفته است اما در صورتی که درست باشد، ۱۰ هزار سال بعد هیچ تنوع ژنتیکی بومی میان انسان ها وجود نخواهد داشت و این یعنی همه انسان ها از ویژگی های بومی یکدیگر برخوردار خواهند شد، یعنی چشم های آبی یا قهوه ای را در همه جای زمین می توان یافت.

 

این انسان های ترکیب شده، که در مناطقی با خطوط ساحلی متفاوتی از امروز زندگی خواهند کرد، ممکن است شاهد انفجار ستاره ای خیره کننده ای نیز باشند.

 

پیش بینی شده است که طی ۱۰ هزار سال آینده ستاره غول پیکر سرخ آنتارس در انفجار ابرنواختری از بین خواهد رفت و این انفجار به حدی شدید‌ است که در نور روز نیز قابل مشاهده است. در واقع این ستاره هرلحظه در آستانه انفجار قرار دارد، اما پیش بینی ها زمان حدودی این انفجار را ۱۰ هزار سال آینده تعیین کرده اند.

 

اگر بازه زمانی ۱۰ هزار سال را تا ۱۳ هزار سال افزایش دهیم،‌ رویداد مهم دیگری نیز رخ خواهد داد. شیب محوری زمین وارونه خواهد شد و این یعنی جا‌به‌جا شدن فصول بین دو نیم‌کره زمین. همچنین، چه بشر تا ۱۰ هزار سال آینده زنده باشد و چه نباشد،‌ فضاپیماهای پایونیر ۱۰، ویه‌جرها و نیوهورایزونز (افق‌های نو) به سفر در میان ستاره ها ادامه خواهند داد،‌ نه برای هزاران سال،‌ بلکه برای میلیون‌ها سال آینده. ویه جر ۲ تا ۲۹۶ هزار سال آینده از کنار ستاره شباهنگ، درخشانترین ستاره در آسمان شب عبور خواهد کرد.

 

منبع : hamshahrionline.ir

دکمه بازگشت به بالا