پزشکی و سلامتکلیپ ها

آیا خروپف می تواند یک مریضی باشد، درمان خروپف+فیلم

کلیپ اول درمان خروپف نظر دکتر متخصص

کلیپ دوم چگونه صدای خروپف را در خواب کم کنید


وبه عبارت روشن تر:
به سیاست و تدبیر مدبّر جهان هستى خود را تسلیم نمودن، و با کاروان جهان آفرینش، هماهنگ شدن، و بر طبق دستوراتش فضاى باطن خود را اداره کردن، به طورى که همه در شعاع خواسته هاى خالق متعال فعالیّت کنند. مانند: ۱- عقل را مسئول برج مراقب بدن قرار دادن، ۲- روح و روان و قلب را فرودگاه ملائک و پیامهاى آرام بخش الهى و در واقع منزل و حرم خداوندى را، به خودش اختصاص دادن.
درباره انتخابها، و لذّتها، دیدنیها و شنیدنیها و علت تفاوت آنها در میان انسانها باید گفت: انسان، مجموع آن ظاهر و باطنى است که قبلًا
تعریف گردید ولى آیا بدون روح دمیده شده الهى او یک موجود باشعور و صاحب قدرت و اختیار است و مى تواند در هر صورت که بخواهد ظاهر شود، این موضوع محل بحث است به هر حال دستگاه تعقّل و اندیشیدن راه آزادى را، برایش پیشنهاد مى کند، آیا بر طبق دستور خالق و آفریننده قدرتمندت، مى‏خواهى فعالیّت کنى، یا بر طبق خواسته شیطان دوست دارى حرکت نمائى؟

 

آیا خروپف نشانه بیماری است؟

حدود نیمی از مردان بزرگسال و حدود یک سوم از زنان بزرگسال در خواب خروپف می کنند. خروپف می تواند از نوع شدید تا نوع خفیف دسته بندی شود. اما حتی خروپف ملایم می تواند خواب را مختل کند و منجر به کم خوابی مزمن در هر دو فرد خروپف کننده و خروپف شنونده شود. خروپف می تواند به مشکلات زناشویی نیز منجر شود.

 

خروپف

چه عواملی باعث خروپف می شوند؟

زمانی که ما خواب هستیم عضلات بدن به حالت استراحت در می آیند، از جمله ماهیچه های گلو که شل و تنگ می شوند. زمانی که فرد نفس می کشد دیواره های گلو شروع به ارتعاش کرده و باعث خروپف با سر و صدا می شود. هرچه گلو باریک تر شود، صدای خروپف بلندتر می شود.

دلیل اینکه مردان بیشتر از زنان خروپف می کنند، فیزیولوژی بدنشان است. مردان بیشتر دچار اضافه وزن یا چاقی هستند و به دلیل وزن اضافی، فشار بیشتری در راه تنفسی فوقانی ایجاد می شود. همچنین مردان معمولا گردن بزرگ تری از زنان دارند که وزن بیشتری را به گلو وارد می کند. به علاوه بینی مردان بزرگ تر و سقف دهانشان بلندتر است. بنابراین کام بلند خروپف را عمیق تر و بینی آن را تقویت می کند. به همین دلیل مردان خروپف بلندتری نسبت به زنان دارند.

در مورد زنان نکته ای که وجود دارد این است که با شروع دوران یائسگی، متاسفانه احتمال بیدار شدن از خواب به دلیل خروپف افزایش پیدا می کند. قبل از یائسگی هورمون های استروژن و پروژسترون می توانند از راه هوایی محافظت کنند، ولی این حالت پس از یائسگی تغییر می کند، اما مردان همچنان آپنه خواب و خروپف بیشتری نسبت به زنان دارند، ولی یائسگی این فاصله را کمتر می کند.

چه چیزی خروپف را بدتر می کند؟

نوشیدنی های الکلی و قرص های ضد افسردگی ماهیچه های مجاری تنفسی فوقانی را شل تر می کنند، بنابراین خروپف بیشتر می شود. همچنین بر روی شکم خوابیدن باعث می شود زبان و کام به سمت پایین آمده و راه هوایی را مسدود کنند.

بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از خروپف ها ممکن است یک درجه از آپنه خواب باشند. آپنه خواب وضعیتی است که در آن تنفس هنگام خواب به طور موقتی متوقف می شود

افزایش وزن نیز می تواند خواب آرام را از شما و دیگران بگیرد. به همین دلیل پزشکان به طور معمول پیشنهاد می کنند برای رفع خروپف ، شیوه ی زندگی تان را اصلاح کنید.

تغییرات در شیوه زندگی مانند کاهش وزن، عدم نوشیدن الکل، کنار گذاشتن آرام بخش ها ( با مشورت پزشک) و خوابیدن به پهلو، اولین راه مبارزه با خروپف می باشند.

چه زمانی خروپف یک مشکل سلامتی محسوب می شود؟

بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از خروپف ها ممکن است یک درجه از آپنه خواب باشند. آپنه خواب وضعیتی است که در آن تنفس هنگام خواب به طور موقتی متوقف می شود. به طور معمول، فرد دچار آپنه انسدادی خواب با علائم دیگری به جز خروپف نیز مشکل خود را نشان می دهد.

نشانه آپنه انسدادی، احساس خفگی یا نفس نفس زدن در طول خواب ، خروپف که به طور ناگهانی متوقف می شود و بعد با یک نفس شدید و یا نفس نفس زدن ادامه پیدا می کند، است که اغلب هم اتاقی یا همسر متوجه آن می شود. دیگر علایم شامل سردرد صبحگاهی و خستگی دائمی در طول روز می باشد. آپنه خواب باید مورد بررسی قرار گرفته و حتما درمان شود.

گزینه های مداوا چیست؟

اگر خروپف در اثر آپنه ایجاد شود، درمان ممکن است شامل تغییرات شیوه زندگی مانند کاهش وزن، همراه با درمان پزشکی مانند استفاده از دستگاه سفارشی دندان که فک جلو را برای باز کردن راه هوایی می کشد، و یا دستگاه فشار مثبت مداوم (CPAP)که با فشار هوا به گلو از طریق یک ماسک و شیلنگ عمل می کند.

عمل جراحی یک گزینه برای درمان خروپف به دلیل داشتن یک مشکل ساختاری مانند لوزه های بزرگ و یا انحراف تیغه بینی و یا آپنه خواب است.

گزینه های درمانی کم تهاجم شامل تغییر شیوه زندگی مانند خوابیدن به پهلو، عدم مصرف الکل و اجتناب از خواب آورها است. برای همسر فرد خروپف کننده، برای جلوگیری از مختل شدن خواب، مسدود کننده ی گوش پیشنهاد می شود.

برخی افراد از گیره های بینی برای خروپف نکردن استفاده می کنند که نه تنها کمک کننده نیست، بلکه یک شوخی خنده دار است.

بعد از این مشاوره جایگاه [من‏] متواضع، مطلوب، محبوب، وارزش آفرین مشخص خواهد شد و اگر با شیطان یا نفس همرنگ شود قضیّه برعکس مى گردد.
معناى تعقّل و اندیشیدن چیست؟ وقتى که کسى مى گوید، من با خودم فکر کردم، آیا این من همان انسان و خود، همان روح دمیده شده نیست!؟
آیا تعقّل و اندیشیدن همان خلوت نمودن انسان با روح الهى نیست؟
چون تفکّر و یا تعقّل وسیله حقیقت یابى است که مى تواند انسان را، در جهت کشف آن یارى دهد ولى نباید از خود تفکّر غفلت نمود که یک حرکت غیر مادّیست و در جایگاه ویژه اى صورت مى گیرد به مغز موجود در سر انسان مربوط نمى شود، بلکه تعقّل و فکر کردن، از امورات باطنى اوست، که به کمک روح دمیده شده مى تواند حقیقت را کشف کند.

دکمه بازگشت به بالا