چهارشنبه , تیر ۷ ۱۳۹۶
خانه / سبک زندگی / پیشنهادهایی برای شاد بودن در زندگی
کد مطلب:576

پیشنهادهایی برای شاد بودن در زندگی

0

شادی در زندگی

پیشنهادهایی برای شاد بودن در زندگی.

چه طور شاد باشیم؟ چه راهکارهایی برای شادی وجود دارد؟ چرا بعضی از خانواده ها اصلا شادی بینشان معنا ندارد؟ بعضی از مردم غمگین و عبوس هستند؟ به راستی علت چیست؟ مگر در احادیث اهل بیت نمی خوانیم که «مومن شادی اش در چهره اش نمایان است»، پس چرا فردی عبوس هستید؟ برای پاسخ به این سوال راه کارهایی بیان شده است که در این نوشتار کوتاه به بررسی این راه کارها می پردازیم، امید است که با انجام این راه کارها به شادی واقعی دسترسی پیدا کنیم، و از غم و عبوس بودن در زندگی (که واقعا این ها مایه اختلال در زندگی است) دوری کنیم

شاد بودن.

بسیاری از ما از اینکه برای خودمان وقت صرف کنیم، احساس گناه می کنیم. در حالی که شما با شاد بودن می توانید شادی را به خانواده تان هدیه دهید. اگر شما هم جزو افرادی هستید که زندگی را خیلی به خودتان و اطرافیانتان سخت می گیرید، توصیه می شود به راهکارهایی که در ادامه آمده است، توجه داشته باشید.

به مسائل، دید مثبت داشته باشید.

شادکام بودن کار سختی نیست. انسان بدون عاطفه احساس پوچی می کند چرا که بسیاری از مفاهیم زیبا شناختی از عواطف بشر سرچشمه می گیرد. برای شادکام بودن فقط کافی است دید مثبتی نسبت به همه مسائل زندگی داشته باشیم. این گونه می توانیم حتی در سختی های اجتناب ناپذیر زندگی شاد و امیدوار باشیم که سختی ها زود می گذرد. ما باید به توانایی خود برای به دست آوردن شادکامی ایمان داشته باشیم. اگر در برابر ناکامی ها کمر خم کنیم و خود را ناتوان بپنداریم مطمئنا شادکامی از زندگی ما پرخواهد کشید.

برای احساس رضایت از زندگی و شاد بودن چشم انتظار دیگران نباشید. منتظر نمانید دیگران به شما شادی بدهند بلکه شادی را در درون خود جست و جو کنید. شما تنها کسی هستید که می توانید خودتان را شاد کنید

نشانه های غم و ضد شادی را بدانید.

هر کدام از ما در زمان ناراحتی، دلگیری و بی حوصلگی نشانه هایی از خودمان بروز می دهیم. بهتر است این نشانه ها را در خودتان شناسایی کنید و قبل از اینکه به رفتارهای دائمی تبدیل شوند، چاره ای بیندیشید. هیچ چیز مهم تر از حفظ شادی نیست.

بین نیازها تعادل برقرار کنید.

اینکه بدانید افسرده هستید یک چیز است و اینکه کاری برای آن انجام دهید یک چیز دیگر. وقتی به خودتان فرصتی برای زنگ تفریح روانی می دهید، با روحیه مثبت تری می توانید به کار یا خانواده تان بپردازید. حتی پیش از اینکه احساس افسردگی سراغتان بیاید، برنامه شاد زیستن داشته باشید. خوب استراحت کنید، قدم بزنید یا فقط بنشینید و دقایقی را در آرامش بدون هیچ فکر و خیال مزاحمی سپری کنید.

 شوخ طبعی یادتان نرود.

بیشتر ما اهمیت شوخی را در زندگی یادمان می رود. اینکه قادر باشید حتی در موقعیت های دشوار بخندید، کمک می کند شادیتان را حفظ کنید. مجبور نیستید بی دلیل بخندید. تماشای یک کمدی بامزه یا خواندن یک مجله فکاهی کمک می کند حال خوبی پیدا کنید و دلیلی برای خنده و شادی داشته باشید.

وقتی هم اختصاص به خانواده و دوستان دهید.

بودن کنار اعضای خانواده و دوستان به بازسازی روانی کمک می کند و باعث می شود تعادل روانی تان را حفظ کنید. کسانی که نیازهای روانی شما را می شناسند، درکتان می کنند و برایتان نگران می شوند، در زندگیتان نقش مهمی دارند. حضور آن ها از تنش ها و فشارهای روانی تان می کاهد و دیدارشان راه موثری برای تخلیه هیجان های منفی است که به حفظ شادکامی در زندگی کمک می کند.

فعالیت های سالم را فراموش نکنید.

جای تعجب نیست که سیاستمداران بزرگی که دنیا را روی انگشتانشان می چرخانند، در ورزش هم دستی بر آتش دارند. افرادی که در موقعیت های سخت و پرمسئولیت کار می کنند، نیاز دارند زمانی را به فعالیتی اختصاص دهند که تنش ها را از آن ها دور کند. وقتی سرگرمی ای داشته باشید که مورد علاقه تان باشد و برای انجام آن زمان مشخصی را طبق برنامه اختصاص دهید، حال خوشی را تجربه خواهید کرد و شادی درونی تان افزایش می یابد.

سعی کنید هر روز بهتر و بهتر از روز قبل شوید.

شما باید جزئیات دقیق تمام اهدافی که قصد رسیدن به آن ها را دارید برای خود مو به مو تشریح کنید. باید ببینید از چه راه هایی می توانید به آن ها دست پیدا کنید. باید برای خودتان روشن کنید که دوست دارید در آینده زندگی شما به چه شکل باشد. زمانی که شما اهدافتان را معین کردید، باید برای رسیدن به آن ها به خودتان ایمان داشته باشید. یک نمونه از آن می تواند چیزی شبیه به این جمله باشد: «هر روزی که می گذرد، از هر نظر، بهتر و بهتر می شوم.» شاید به نظر برخی از افراد این جمله کلیشه ای و پیش پا افتاده باشد اما برای افزایش اعتماد به نفس در شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

رسیدن به شادی با ترک عادت ناراحت کننده.

خوشحالی هیچ ارتباطی با داشته ها و نداشته های ما ندارد بلکه یک حس درونی و مسلم برای شاد بودن است. با این مقدمه اگر هدفتان واقعا این است که شادی را پیدا کنید در این نوشتار توصیه می کنیم چند عادت بد را که شادی شما را می گیرند و زندگی را به کامتان تلخ می کنند، هرچه زودتر ترک کنید:

چشمت به دیگران نباشد.

برای احساس رضایت از زندگی و شاد بودن چشم انتظار دیگران نباشید. منتظر نمانید دیگران به شما شادی بدهند بلکه شادی را در درون خود جست وجو کنید. شما تنها کسی هستید که می توانید خودتان را شاد کنید. پس از همین الان به جای اینکه به دیگران وابسته باشید شروع به مطالعه کنید تا یاد بگیرید که چگونه می توانید حس رضایت و خرسندی را در خودتان به وجود آورید.

مقایسه ممنوع.

تفکر مقایسه ای، یک شیوه تفکر مخرب و یک عادت رنج آور است. هرگز خودتان را با دیگران مقایسه نکنید چون هیچ وقت نمی توانید دریابید دیگران واقعا چه حسی در درونشان دارند و در مغزشان چه می گذرد. همه ما مشکلات و درگیری هایی در درونمان داریم. بخشی از تلاش برای پیدا کردن شادی در درون مان این است که از مقایسه خود با دیگران جدا پرهیز کنیم. به علاوه اگر در اطراف شما دیگران به موفقیتی می رسند از صمیم قلب برای آنها خوشحال شوید.

بیشتر ما اهمیت شوخی را در زندگی فراموش می کنیم. اینکه قادر باشید حتی در موقعیت های دشوار بخندید، کمک می کند شادیتان را حفظ کنید

از خود مراقبت کنید.

اگر از خود مراقبت نکنید طعم شادی و رضایت را نخواهید چشید. مراقبت از جسم تان را در اولویت کارها قرار دهید و به جسم و روان خود احترام بگذارید و از آنها مراقبت و نگهداری کنید. تغذیه خوب، تحرک کافی و گاهی انجام دادن کارهای مورد علاقه به سلامت جسم و روان شما کمک می کند.

قضاوت نکنید.

قضاوت نکنید. درباره دیگران قضاوت نکنید. شاید در کوتاه مدت این کار شما را راضی کند اما مطمئن باشید که پس از مدتی احساس گناه خواهید کرد. چون متوجه می شوید با این کار، دیگران را تحقیر کرده اید و چه بسا که قضاوت شما اشتباه بوده است. این احساس گناه شما را از شاد بودن دور می کند.

مقروض نباشید.

سعی کنید مقروض نباشید. تلاش کنید با دارایی خود زندگی بگذرانید و قناعت کنید چون قرض گرفتن و مقروض بودن به دیگران به شکل ناخوداگاهی یک نگرانی دائمی برای شما ایجاد خواهد کرد. کسی که مقروض باشد فکر و ذهنش متوجه پرداخت بدهی خود می باشد و همین امر باعث می شود که شادی را از خود سلب کند

موارد ذکر شده در روایات معصومین هم بیان شده است، امیدواریم بتوانیم این موارد را در زندگی خود پیاده کنیم و به شادی واقعی دسترسی پیدا کنیم

0

درباره ی معمار مدیر سایت

کانال تلگرام سایت: https://telegram.me/danakadeh

یک دیدگاه

  1. سلام سایت خوب دارید . به سایت ما سر بزنید. بک لینک رایگان میدیم https://site.ir24.org/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای قرار گرفتن شکلک در نظرات روی شکلکها کلیک کنید تا nر متن قرار بگیرند.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette