خانه / مطالب تازه / کاهش ۵۵ درصدی آب مصرفی با تغییر رژیم غذایی

کاهش ۵۵ درصدی آب مصرفی با تغییر رژیم غذایی


کاهش ۵۵ درصدی آب مصرفی با تغییر رژیم غذایی

اخبار علمی ,خبرهای علمی,تغییر رژیم غذایی
مطالعات محققان ایتالیایی نشان می دهد نوع رژیم غذایی تاثیر قابل ملاحظه ای بر میزان آب مصرفی دارد و با گرایش به سمت رژیم غذایی سالم می توان میزان آب مصرفی را تا ۵۵ درصد کاهش داد. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، گرچه سیاره ما با آب احاطه شده است، ولی میزان آب سالم قابل شرب بسیار محدود است و پیوسته این ترس وجود دارد که این منابع محدود به زودی جوابگوی نیاز ساکنین زمین نخواهد بود.

 

مطالعات جدید که توسط محققان ایتالیایی صورت گرفته نشان می دهد نوع رژیم غذایی نقش مهمی در میزان مصرف آب سالم دارد و برای صرفه جویی در آب کافیست رژیم غذایی به سمت کاهش مصرف فرآورده های گوشتی و جایگزین کردن آن با سبزیجات بیشتر، سوق پیدا کند.

 

در این تحقیقات ابتدا محققان میزان مصرف روزانه آب مورداستفاده برای تولید غذا را در سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه اندازه‌گیری کردند.

 

آب مصرفی سرانه در این سه کشور به ترتیب برابر ۲۷۵۷ لیتر، ۲۹۲۹ لیتر و ۳۸۶۱ لیتر در روز است. این میزان مصرف آب شامل مصرف منازل، فروشگاه ها و سایر اماکن تجاری نیست و تنها شامل آب مورد استفاده برای محصولات غذایی و خوراکی است. بر اساس این تحقیقات اگر مردم از رژیم غذایی سالم پیروی کنند، تا ۵۵ درصد در میزان آب مصرفی مربوط به تولید مواد غذایی صرفه جویی خواهد شد.

 

در واقع اگر رژیم غذایی خود را به یک رژیم سالم تبدیل کنید، علاوه بر این که برای سلامت بدن بسیار مفید است، این تغییر رژیم موجب کاهش آب مصرفی سرانه شده و برای طبیعت و محیط زیست نیز مزایای زیادی را به دنبال دارد. البته این تنها راهکار کاهش مصرف آب نیست، اما یک شیوه ساده و دو سر برد است که هم سلامت افراد را تضمین کرده و هم مانع هدر رفتن منابع ارزشمند آب زمین می شود.

 

نتایج این مطالعه در نشریه Nature Sustainability منتشر شده است.