خانه / مطالب تازه / سلطانی‎فر : ایران می‎تواند در بازی‎های آسیایی ٢٠٢۶ برای جایگاه سومی رقابت کند

سلطانی‎فر : ایران می‎تواند در بازی‎های آسیایی ٢٠٢۶ برای جایگاه سومی رقابت کند


سلطانی‎فر : ایران می‎تواند در بازی‎های آسیایی ٢٠٢۶ برای جایگاه سومی رقابت کند

اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی ,استقلال
ایران می‎تواند در بازی‎های آسیایی ٢٠٢۶ برای جایگاه سومی رقابت کند 

وزیر ورزش معتقد است با وجود حضور قدرت‎هایی مانند چین، کره‎جنوبی و ژاپن، در بازی‎های آسیایی ۲۰۲۶ ایران می‎تواند برای کسب جایگاه سومی جدول توزیع مدال‎ها رقابت کند.

 

به گزارش مهر و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در نشست مشترک با روسای فدراسیون های ورزشی با تسلیت ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) به نتایج موفقیت آمیز کاروان ورزشی ایران اشاره کرد و اظهار داشت: بدنبال نتایج خوب و موفقیت آمیز کاروان ورزشی ایران و شور و شعف مردم و عزتی که ایجاد شد، پیام دلگرم کننده مقام معظم رهبری را داشتیم که از عملکرد کاروان و مدال آوران تشکر کرد. همچنین تبریک رییس جمهور، معاون اول رییس جمهور، رییس مجلس شورای اسلامی و تقدیر ١٩٠ نفر از نمایندگان مجلس را هم از مجموعه اقداماتی که باعث موفقیت کاروان ایران شد، دریافت کردیم.

 

وی آرامش و همدلی در کاروان ورزشی ایران را یکی از رویکردهای مجموعه مدیریتی وزارت متبوع و کمیته ملی المپیک دانست و تاکید کرد: تلاش کردیم که  این آرامش در روند آماده سازی تیم ها و سپس در حین برگزاری مسابقات وجود داشته باشد و خوشبختانه از حیث تعداد مدال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یک نتیجه تاریخی  رقم خورد.

 

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه شایستگی کاروان ورزشی ایران بهتر از جایگاه ششمی بوده است، توضیح داد: به دو دلیل ایران توانایی و شایستگی قرار گرفتم در رتبه بهتر را هم داشت اما هدیه برخی رشته ها به میزبان و ناداوری ها باعث شد که حداقل از چهار مدال طلا دور شویم. 

 

در همین رابطه سلطانی فر ورزشکاران رشته های ووشو، جودو ، کاراته و تکواندو را از جمله رشته هایی دانست که حق آنها تضییع شده است. 

 

وی ادامه داد: تعدادی از رشته ها فراتر از حد انتظار ظاهر شدند، برخی ورزش ها در حد انتظار و برخی هم نتوانستند انتظارات را برآورده کنند که در جلسات مختلف و مستمر دلائل آن را بررسی خواهیم کرد.

 

سلطانی فر گفت : از هفته آینده با تک تک فدراسیونها جلسه خواهیم داشت و آماده شنیدن گزارش های فدراسیون ها هستیم

 

 سلطانی فر گفت: در بازی های آسیایی جاکارتا به رکوردهای خوبی هم رسیدیم از جمله در کبدی که به سیطره قدرت هندوستان پایان دادیم در واترپلو بعد از بازیهای آسیایی ١٩٧۴ تهران که مدال طلا گرفت، در این دوره پس از ۴۴ سال مدال برنز به ارمغان آورد؛ بانوان هم با یک مدال طلا ، ۶ نقره و ١٠ برنز روند صعودی نسبت به ادوار گذشته داشتند و همین سیر مدال آوری آنها باعث نتیجه تاریخی از حیث تعداد مدال شد. 

 

سلطانی فر در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اهمیت بازی های المپیک اظهار داشت: باید کاری را که شروع کردیم استمرار دهیم تا بتوانیم برای ٢٣ ماه دیگرحضور قدرتمندی در المپیک داشته باشیم. 

 

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: ورزش ایران در رشته های شمشیربازی، تیراندازی، تیرو کمان و قایقرانی ظرفیت مدال آوری در المپیک را دارد و با یک کار شبانه روزی و برنامه ریزی منطقی این مهم امکانپذیر است.

 

سلطانی فر با تاکید بر این مهم که منابع مالی شرط لازم برای موفقیت هستند اما کافی نیست، اظهار داشت : برای موفقیت باید مدیریت، برنامه ریزی، سازماندهی و نظارت دقیق داشت و با استعدادیابی و پرورش استعدادها شرایط را برای موفقیت مهیا کرد و در کنار آن منابع مالی هم تزریق کرد تا به موفقیت دست پیدا کنیم. 

 

وی جوانگرای در رشته های مختلف را مورد تاکید قرار داد و توضیح داد: جوانگرایی حتی در رشته هایی که موفق بودند هم باید صورت بگیرد بطوریکه هر رشته با پشتوانه قوی همراه باشد.

 

در ادامه این نشست سلطانی فر برنامه ریزی برای نتیجه گیری در المپیک و آسیا را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: امروز باید در رشته های مختلف از جمله ژیمناستیک برنامه ریزی  دقیق را در دستور کار قرار دهیم و با یک کار بنیادی برای مدال آوری حرکت کنیم. اگر امروز برنامه ریزی کنیم ممکن است در بازی های آسیایی ٢٠٢٢ هم دراین رشته ها نتیجه نگیریم اما در صورت عدم برنامه ریزی در ٢٠٢۶ هم به مدال نمی رسیم. 

 

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: اگر از امروز کار بنیادی در رشته های مختلف را انجام ندهیم و سرمایه گذاری نکنیم حتی در المپیک ٢٠٢٨ هم نتیجه نمی گیریم.

 

سلطانی فر گفت: از فدراسیون ها می خواهیم با برنامه ریزی استراتژیک و بلند مدت شرایطی را فراهم کنند تا با بروز و ظهور خلاقیتها از رده نوجوانان استارت بزنیم و  به موفقیت های مهم برسیم. 

 

وزیر ورزش و جوانان به سرمایه گذاری در رشته های مدال آور تاکید کرد و توضیح داد: خیلی دور از ذهن نیست که باوجود قدرتهایی چون چین، کره جنوبی و ژاپن در بازی های آسیایی ٢٠٢۶ برای جایگاه سومی رقابت کنیم به همین منظور باید در رشته های دو و میدانی، شنا و ژیمناستیک که مدال های فراوانی دارند متمرکز شویم. 

 

دکتر سلطانی فر در ادامه این بحث تصریح کرد: رویکرد ما برنامه ریزی و کار پایه و بنیادی است ، بنابراین ممکن است روزی که این اقدامات بنیادی نتیجه می دهد مامسولیت نداشته باشیم اما مهم این است که نهال را بکاریم  تا نتیجه اش را در بلند مدت با رسیدن میوه ها بگیریم