خانه / اخبار / فرهنگی و هنری / کوروش تهامی: شرایط بد مالی بازیگران را به انتخاب اشتباه مجبور می‌کند/ از هنرمند افسرده نمی‌توان توقع خلاقیت داشت

کوروش تهامی: شرایط بد مالی بازیگران را به انتخاب اشتباه مجبور می‌کند/ از هنرمند افسرده نمی‌توان توقع خلاقیت داشت


کوروش تهامی: شرایط بد مالی بازیگران را به انتخاب اشتباه مجبور می‌کند/ از هنرمند افسرده نمی‌توان توقع خلاقیت داشت

اخبار,اخبار فرهنگی,کوروش تهامی

بازیگر فیلم “رگ خواب” گفت: برخی بازیگران به خاطر شرایط مالی مجبور به انتخاب بعضی آثار می شوند که آن انتخاب نادرست وقتی تکرار شود معیارهای آن بازیگر را تغییر می دهد.

کوروش تهامی بازیگر سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با میزان، درخصوص مشکلات همیشگی نبود فیلمنامه خوب در سینمای ایران گفت: مشکل اصلی فیلمنامه نویسی در سینمای ایران است که معمولاً فیلمنامه ها تک محور نوشته می شود در صورتی که فیلمنامه نویسی استاندارد به صورت گروهی نگارش می شود.

 

وی در همین راستا افزود: این فعالیت گروهی نگاهی چند بعدی به فیلمنامه می دهد و باعث می شود که شخصیت ها از پیشینه و سابقه بسیار خوبی برخوردار باشد. من به شخصه راضی نمی شوم در هر فیلمنامه ای بازی کنم. طی یکسال اخیر هشت سریال و کلی فیلمنامه به من پیشنهاد شده اما به دلیل ضعف فیلمنامه آنها را نپذیرفتم.

 

این بازیگر سینما با اشاره به حضور دوباره خود در سینما تاکید کرد: به عنوان مثال به تازگی در فیلم “اعتراف در دور تند” ساخته احمد کاوری به ایفای نقش پرداختم که به نظرم فیلم فوق العاده ای می شود چون فیلمنامه بسیار محکم و چفت و بسط دار بود.

 

وی درباره کمرنگ شدن بازیگران با تجربه و مسن سینمای ایران اضافه کرد: از نظر من متاسفانه انتخاب های بازیگران زیاد خوب نیست و همین انتخابها هستند که آینده هر بازیگری را رقم می زنند. ما نمی توانیم سینمای ایران را با هیچ جای جهان مقایسه کنیم زیرا در سینمای ایران هیچ چیز استاندارد نیست. با وجود اینکه صنعت سنما سالهاست در کشور وجود دارد اما هنوز به بلوغ نرسیده و آدمها بسیاری مواقع درباره سینما سلیقه ای عمل می کنند.

 

تهامی اضافه کرد: سینمای ایران بازیگران بزرگ و پتانسیل فراوانی را در اختیار دارد. بازیگرانی که بدون شک این روزها در خانه هایشان تلف می شوند. انرژی و استعدادی که در پی سالها تجربه می تواند به خلق بازی های درخشان بینجامد ولی متاسفانه به دلیل نبود فیلمنامه و نپرداختن به این نسل به طور کامل هدر رفته است.

 

این بازیگر سینما اخلاق در بازیگری را مهم دانست و افزود: احترام گذاشتن به مخاطب و حفظ اخلاق در بازیگری در شرایط امروز سینما بسیار سخت شده است. سینما بسیار بی رحم شده و گاهی بازیگر را به برخی انتخاب ها مجبور می کند. اگر بخواهید به عنوان یک بازیگر کار خوب بازی کنید موانع زیادی وجود دارد و متاسفانه گاهاً این موانع خود هنرمندان سینما می شوند. هنرمندانی که گه گاه بیش از آنکه در کنار یکدیگر بایستید مقابل یکدیگر قرار می گیرند.

 

بازیگر فیلم “ساحره” در همین راستا تصریح کرد: این را هم نباید فراموش کرد که برخی بازیگران به خاطر شرایط مالی مجبور به انتخاب بعضی آثار می شوند که آن انتخاب نادرست وقتی تکرار شود معیارهای آن بازیگر را تغییر می دهد. همین تکرر در انتخابهای غلط مسیر یک بازیگر را به سمت معمولی شدن می برد. نوع انتخاب هر بازیگر وی را از سایر بازیگران جدا می کند.

 

وی نه گفتن به برخی پیشنهادات را ضروری خواند و افزود: خود من به شخصه علی رغم تمام سختی ها با نه گفتن به کارم ادامه داده ام. ما بازیگران کارنامه کاری خود را با کارهایی که در آنها بازی نمی کنیم ساخته ایم. وقتی یک بازیگر سختگیرانه عمل کند پیشنهادات متفاوتی هم به او می شود. البته یادمان نرود این سختگیری باعث مشکلات فراوانی می شود که باید آنها را تحمل کرد.

 

بازیگر فیلم به رنگ ارغوان در خصوص لزوم زندگی سالم هر هنرمند اضافه کرد: بدون شک زندگی شخصی هنرمند تاثیر فراوانی در موفقیت های او خواهد داشت اما یادمان نرود حذف بازیگران بزرگ بیشتر به بی مهری مسئولین بر می گردد. باید به هنرمند توجه ویژه ای داشت. مسئولین باید مراقب هنرمند واقعی باشند و از او حمایت کنند.

 

وی در همین رابطه ادامه داد: وقتی یک هنرمند ذهنش درگیر بدهی و مسائل مالی و روزمره باشد روحش افسرده و فرسوده می شود. از چنین هنرمندی نمی توان توقع داشت همواره مثل کوه در راه خود ثابت قدم باشد. هنرمند در صورت حمایت می تواند توقعات دیگران را بر آورده کند.

 

بازیگر فیلم “آشوب” کمرنگ شدن نقش خانواده در سینمای ایران را ناراحت کننده خواند و اذعان کرد: کمرنگ شدن نقش خانواده در سینما را می توان از ابعاد متفاوتی بررسی کرد که یکی از بخش های اصلی آن نبود فیلمنامه و نوشته نشدن نقش برای این گروه سنی است.

 

وی در همین راستا ادامه داد: همچنین یکی دیگر از دلایل کمرنگ شدن نقش خانواده در سینما کمبود بازیگران در سنین مختلف است و از سویی بازیگران از یک سنی که می گذرند دوست ندارند نقش پدر و یا مادر را بازی کنند. این را هم نباید فراموش کرد اگر بازیگر بخواهد در نقشی کوتاه به ایفای نقش پدر یا مادر بپردازد باید آن به خوبی پردازش شده باشد.

 

بازیگر فیلم “رگ خواب” درباره فعالیت های آتی خود در عرصه بازیگری تاکید کرد: امسال به احتمال فراوان در جشنواره بین المللی فیلم فجر با فیلم جدید “احمد کاوری” حضور خواهم داشت. فیلمبرداری اثر به پایان رسیده و امیدوارم که به جشنواره برسد. علاوه بر آن در حال حاضر پیشنهادات بسیاری را از سینما و تلویزیون دریافت کرده ام و مشغول مطالعه آنها هستم تا به امید خدا برای سال جدید با یکی از این آثار جلوی دوربین بروم.

 

وی درخصوص ایفای نقشی تاثیرگذار بعد از فیلم “رگ خواب” اشاره کرد: من همواره روحیه خود برای ایفای بهترین نقش و تلاش برای بازی را حفظ می کنم و مابقی به خود اثر بستگی دارد تا چه اتفاقی را برای من رقم بزند. من همواره به دنبال نقش های خاکستری هستم زیرا احساس می کنم این نقش ها ابعاد مختلفی دارند و شخصیت پردازی برای آنها بهتر صورت گرفته است.

 

بازیگر فیلم “اعتراف” درباره نقش خود در فیلم “کروکودیل” اشاره کرد: نقش های خاکستری فراز و فرودهای بسیار خوبی دارند و همین قضیه این امکان را به بازیگر می دهد تا توانایی های بیشتری از خود بروز دهد. نقش من در فیلم کروکودیل دقیقاً نقشی خاکستری است. فردی که به دلیل عدم دریافت احترام بابت کاری که انجام داده وارد موضوعی چالش برانگیز می شود.

 

بازیگر فیلم “از دور دست” درباره وضعیت کنونی فضای مجازی در ایران اضافه کرد: واقعیت امر به سرعت و مقطعی نمی شود با مشکلات فضای مجازی روبرو شد. حل این مشکلات نیاز به برنامه ریزی طولانی مدت و مدون دارد. متاسفانه فضای مجازی به سمتی رفته که تنها به مسائل و بخش های منفی هر اتفاقی می پردازد. با توجه به وضع فعلی بعید می‌دانم حاشیه‌سازی های موجود در فضای مجازی به راحتی و به این زودی ها حل شوند زیرا این اتفافات با تصمیم یک یا دو فرد حل نمی شود و باید همیتی ملی برای مقابله با آن وجود داشته باشد.

 

وی نظرات شخصی در شبکه اینستاگرام را کاملاً سلیقه ای دانست و افزود: متاسفانه برخی افراد از جمله هنرمندان بدون اینکه هیچگونه شناختی نسبت به آن شخص یا مساله داشته باشند در فضای مجازی اظهار نظر می کنند. اینگونه اظهار نظرات نه در خور هنرمندان و نه در جایگاه و شایسته مردم ایران است.

 

بازیگر فیلم “نسل جادویی” ادامه داد: هنوز شناخت درستی نسبت به فضای مجازی وجود ندارد و انگار همه می خواهند صرفاً در این فضا از هم انتقام بگیرند. من تمام تلاشم بر این بوده که در این سالها جز در مسائلی که نسبت به آنها آگاهی ندارم نظری را ارائه ندهم اما این نوع نگاه چندان همگانی نیست.

 

بازیگر فیلم “بی خداحافظی” حرکت سینمای روز ایران به سمت گیشه را نامناسب دانست و تاکید کرد: متاسفانه این روزها همه چیز سینما به گیشه و فروش ختم می شود. تولید کنندگان و تهیه کنندگان صرفاً به دنبال این هستند که سراغ آثاری بروند که در کمترین زمان تولید بیشترین فروش را داشته باشند. این نوع نگاه به سینما توهین به شعور مخاطب است و متاسفم که سینمای ما با چنین آثار کمدی و سطحی روبرو شده است.

 

تهامی پرداختن به مسائل مهم و جدی جامعه را نیاز اصلی سینما خواند و خاطرنشان کرد: اینکه سینما باید جذاب بوده و تولید سرمایه کند قابل قبول است اما این نیست که این هدف تنها از طریق آثار سطحی و مبتدل کمدی حاصل شود بلکه طی سال گذشته دیدیم که سینما می تواند با آثار جدی هم فروش خوبی را تجربه کند. به عنوان مثال رگ خواب ثابت کرد که می توان با فیلمی که مفرح و شاد نیست و تنها دو بازیگر اصلی دارد هم مخاطب را به سینما جذب کرد. این صرفاً در مورد رگ خواب نبود و سینمای شریف ما ثابت کرد که می توان بدون کارهای سطحی هم می شود فروش خوبی را به ثبت رساند.

 

وی ضمن تبریک فرارسیدن سال نو و ایام نوروز آرزوی خود برای مردم را اینگونه تشریح کرد: امیدوارم سال ۹۷ برای مردم ایران سالی پر از سلامتی و به دور از مشکلات مالی و معیشتی باشد. متاسفانه شرایط اقتصادی چندان مناسب نیست و به همین دلیل ارتباط انسان ها با یکدیگر کمتر از گذشته شده است.

 

بازیگر فیلم “گام‌های شیدایی” آرزوی خود برای سینمای ایران را آرزویی دست یافتنی خواند و ادامه داد: امیدوارم سینمای ایران روند صعودی خود را در سال ۹۷ با قدرت بیشتری پیگیری کرده و رشد قابل توجهی را در این سال شاهد باشیم.

 

تهامی با اشاره به سال پرکار سینمایی خود درباره برنامه خود برای تعطیلات نوروز خاطرنشان کرد: سال ۹۶ سالی شلوغ و پر از کار بود و امیدوارم بتوانم در این روزها سفری خوب و آرام را تجربه کنم.