خانه / مطالب تازه / کلانتری:برای خاک هم که شده فکری به حال آب کنید
کد مطلب:253072

کلانتری:برای خاک هم که شده فکری به حال آب کنید


کلانتری:برای خاک هم که شده فکری به حال آب کنید

 اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای نجات خاک باید جلوی برداشت بی رویه آب را گرفت زیرا فرسایش خاک کاهش حاصلخیزی زمین را در پی دارد که بر بحث کشاورزی تاثیر می گذارد و با کاهش کیفیت خاک، توانایی آن برای نگهداری آب نیز کم می شود و وقوع سیل را به همراه دارد. 

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری ایران را رتبه دار فرسایش خاک در دنیا دانست و گفت: فرسایش‌ خاک یکی از موارد حساس فرا سرزمینی‌ است.

 

وی افزود: حداقل ۳۰ سال طول می کشد تا یک سانتی متر از خاک کشور شکل گیرد و ما از جمله کشورهایی هستیم که در زمینه فرسایش‌ خاک در رده‌های بالا قرار داریم، سالانه حدود ۱۰ تا ۱۱ تن در هکتار (یعنی حدود ۶ دهم میلی متر در سال) فرسایش خاک داریم.

 

معاون رییس جمهوری ادامه داد: به طور متوسط عمر فرسایش خاک در کشور ما حدود ۲۵ سال است، یعنی در هر متر مربع ۲۳۰ میلیمتر فرسایش داریم که انسان عامل اصلی آن است.

 

**نشست زمین باید رفع علت شود

رییس سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه علت اصلی روند فرسایشی خاک بر داشت بی رویه از آبهای زیرزمینی است گفت: خالی کردن سفره های زیرزمینی از آب قاتل خاک است، قطع درختان و چرای بیش از حد دام در کنار کشت ناصحیح و حفر معادن موجب کاهش پوشش گیاهی و ضعف خاک می شود که عامل تسریع در فرسایش خاک است، برای جلوگیری از این اتفاق که کشور را تهدید می کند تنها راه پر کردن سفره آب های زیر زمینی و جلوگیری از برداشت های غیر مجاز از خاک و آب است.

 

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۶میلیارد متر مکعب برداشت غیر مجاز از آبهای زیر زمینی انجام می شود گفت: هشت و نیم میلیارد متر مکعب برداشت اضافی چاه های دارای پروانه و هفت و نیم میلیارد متر مکعب برداشت چاه های غیر مجاز در سال گذشته بوده است که معادل بیش از ۱۰۰درصد استاندارد برداشت آب از سفره های زیرزمینی است، میزان استاندارد این برداشت در بهترین حالت حدود ۴۰درصد است.

 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر نقش کشاورزی و دامپروری غیر اصولی بر فرسایش خاک گفت: بخش عمده فرسایش خاک ناشی از عوامل انسانی و سوء استفاده از منابع طبیعی است، سیاست های خودکفایی تولید گوشت و محصولات کشاورزی از جمله عوامل مهم این مشکل است، شاید خودکفایی در تولید گوشت برای وزارت جهاد کشاورزی افتخار باشد، اما هزینه های تخریب آن صد برابر ارزش تولید آن است.

 

وی ادامه داد: ما در کارگروه مقابله با کم آبی که در دولت شروع شده از وزارت نیرو خواستیم که کشاورزی را کنترل کند، متاسفانه کشاورز برایش چند سال دیگر اهمیتی ندارد می خواهد همین امروز برداشت آب و محصول داشته باشد، وزارت کشاورزی هم موضعی بینابین دارد، هم نیاز به تولید دارد هم خود را کمی نسبت به محیط زیست مسوول می داند، در حال حاضر دولت و حتی حکومت بین دوراهی هستند که محصول کشاورزی تولید کنند یا جلوی نشست زمین را بگیرند و معمولا هم در کشور ما تصمیم های کوتاه مدت بر بلندمدت غلبه دارد.

 

کلانتری اظهار داشت: خودکفایی در محصولات غذایی به آب فشار وارد می کند و سیاست های بین المللی و تحریم ها در کنار هم باعث آسیب به محیط زیست شده است، برای نجات خاک هرچه زودتر باید جلوی برداشت بی رویه آب را گرفت.

 

 

ارسال به هم میهنهم میهن

درباره ی کلیپ سرا

کانال تلگرام سایت: https://telegram.me/danakadeh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *