خانه / اخبار / اخبار پزشکی / مرگ سلول‌های بنیادی مغز با مصرف الکل/ زنان بیشتر در معرض خطرند
کد مطلب:25855

مرگ سلول‌های بنیادی مغز با مصرف الکل/ زنان بیشتر در معرض خطرند

مرگ سلول‌های بنیادی مغز با مصرف الکل/ زنان بیشتر در معرض خطرند

 

  اخبارپزشکی,خبرهای پزشکی,سوءمصرف الکل

تحقیقات محققان آمریکایی حاکی از آن است که استفاده از الکل می‌تواند سبب مرگ سلول‌های بنیادی مغز شود و این نرخ در مورد زنان بالاتر است.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال نیوز تودی، تحقیقات موسسه تحقیقات سوء مصرف الکل و الکلیسم آمریکا نشان می‌دهد سالانه ۸۸ هزار نفر در آمریکا در اثر مصرف الکل جان خود را از دست می‌دهند.

به گفته این گروه از محققان الکل در مقام سوم عوامل قابل کنترل مرگ و میر در آمریکا قرار دارد.

در تحقیق جدیدی که انجام شده است محققان به این نتیجه رسیده‌اند که علاوه بر ایجاد سرطان، مصرف الکل می‌تواند تاثیر بسیار مخربی بر سلول‌های بنیادی مغز داشته باشد.

بررسی‌های تیم تحقیقاتی نشان می‌دهد که استفاده از الکل تاثیر مخربی بر سه ناحیه اصلی مغز که وظیفه تولید سلول‌های بنیادی را دارند، می‌گذارد و تقریبا تمام آنها را نابود می‌کند.

نکته قابل توجه در این تحقیق این بود که محققان متوجه شدند تاثیر مصرف بر روی زنان بیشتر از مردان است و نرخ نابودی این سلول‌ها در مواجهه با اتانول در زنان بسیار بیشتر از مردان است.

محققان اعلام کرده‌اند این اتفاق می‌تواند بر روی سیستم عصبی مرکزی نیز تاثیر مخربی داشته باشد.

نتایج این تحقیق در ژورنال علمی Stem Cell Reports منتشر شده است.

از طرفی پزشکان انجمن تومورشناسی بالینی آمریکا برای اولین بار با صدور بیانیه ای از مردم این کشور خواستند تا مصرف الکل را محدود کنند تا از ابتلا به سرطان جلوگیری شود.

در تابستان امسال موسسه تحقیقات سرطان در آمریکا نیز هشدار داده بود حتی مصرف یک لیوان کوچک از انواع الکل می تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنان پیش و پس از یائسگی را افزایش دهد. نتایج این تحقیق حاصل بررسی شرایط  ۱۲ میلیون زن بوده که ۲۶۰ هزار نفر از آنان مبتلا به سرطان سینه بوده‌اند.

ارسال به هم میهنهم میهن

درباره ی کلیپ سرا

کانال تلگرام سایت: https://telegram.me/danakadeh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *