خانه / اخبار / سیاسی / محمود صادقی: عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

محمود صادقی: عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند


محمود صادقی: عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , محمود صادقی
در نامه‌ نمایندگان برای تغییر کابینه اعلام شد، اگر دولت از طریق تعامل تغییر و تحول کابینه را انجام ندهد و مجلس از ابزارهای خودش استفاده خواهد کرد.

نماینده اصلاح‌طلب مجلس با بیان اینکه تیم اقتصادی دولت عملکرد قابلی قبولی نداشته و از آن راضی نیستیم، گفت: در نامه‌ نمایندگان برای تغییر کابینه اعلام شد، اگر دولت از طریق تعامل تغییر و تحول کابینه را انجام ندهد و مجلس از ابزارهای خودش استفاده خواهد کرد.

 

به گزارش الف، امروز بحث اقتصادی و معیشت مردم، موضوع اول کشور است و باید دولت به‌عنوان دستگاه مجری دراین‌باره اقدام جدی انجام دهد، اما بعد از روی کارآمدن دولت دوازدهم، اعضای کابینه بخصوص در بخش اقتصادی نتوانستند عملکرد قابل قبولی را ارائه دهند که این موضوع موردنقد حتی موافقان و حامیان دولت تدبیر و امید قرار دارد، اما رئیس‌جمهور درحالی‌که خودش از کابینه انتقاد کرده و آن را به بخش امید و ناامید تقسیم کرد، اما همچنان برای تغییر در کابینه بخصوص وزرای اقتصادی محافظه‌کاری می‌کند این در حالی است که در هفته‌های گذشته بیش از ۱۸۰ نماینده با امضای نامه‌ای به آقای روحانی خواستار انجام تغییر در کابینه شدند.

 

محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب در مجلس و عضو فراکسیون امید در گفتگو با الف در مورد تغییرات کابینه اقتصادی دولت و اینکه به نظر می‌رسد آقای روحانی تمایلی به انجام آن ندارد و این در حالی است که مجلس خواستار آن است، گفت: مجلس در این موردنظر خود را اعلام کرده بود و به این موضوع واکنش نشان داده است به‌طوری‌که حتی، به‌صورت مکتوب بیش از ۱۸۰ نماینده مجلس درخواست تغییر کابینه را امضا کردند و منتظریم تا دولت تصمیم خود بگیرد.

 

وی با بیان اینکه باید با تعامل و هم‌افزایی ۳ قوه، شرایط بحرانی فعلی را پشت سر بگذاریم و یک قوه به‌تنهایی نمی‌تواند مسئله را حل کند، گفت: در نامه‌ای که نمایندگان مجلس برای تغییر کابینه امضا کردند، اعلام شد، اگر دولت از طریق تعامل این مسئله را حل نکند و پیش نبرد، مجلس از ابزارهای خودش برای تغییر در کابینه استفاده خواهد کرد.

 

صادقی با تاکید بر اینکه ابزارهای مجلس می‌تواند تذکر، استیضاح و طرح سوال باشد، تصریح کرد: البته بنده فکر می‌کنم راه تعامل باز است و می‌توان این موضوع را حل کرد، این در حالی است که برخی نمایندگان طرح استیضاح چند وزیر را امضا کردند، ولی هنوز به سرانجام نرسیده و چیزی مشخص نیست.

 

این نماینده اصلاح‌طلب در مجلس دهم در مورد ارزیابی عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی و چه نمره‌ای به این عملکرد می‌دهید، گفت: هنوز عمر دولت به یک سال نرسیده است و نمی‌توان نمره‌ای به آن داد، اما دولت با یک سری نقاط قوت درونی و یک چالش بیرونی در کنار ضعف‌های درونی مواجه است، یعنی اگر بخواهیم عملکرد دولت را بسنجیم باید ۴ نقطه قوت، ضعف، چالش و تهدید را ملاک قرار داد و بعد باید نمره برای آن تعیین کرد ولی در کل با توجه به شرایط، تیم اقتصادی دولت چندان عملکرد قابلی قبولی نداشته و زیاد راضی نیستیم.

 

وی با تائید اینکه بازار ارز و سکه با نوسان روبرو است و در چند هفته گذشته بدترین شرایط دوران خود را داشته، در مورد این سوال که چرا مجلس وزرا را فرانمی‌خواند، پاسخ داد: مجلس نمی‌تواند دائماً وزرا را بخواهد، زیرا در این مدت جلسات علنی و غیرعلنی بسیاری  در مجلس تشکیل‌شده است و قصد داشتیم اقدامی را انجام دهیم که به بهبود اوضاع کمک کند.

 

صادقی اضافه کرد: مجلس قبل از تعطیلات در مورد ارز و سکه طرحی را آماده کرده بود که موضوع بازار ثانویه یکی از جزییات اصلی این طرح است و اصل این بحث در مجلس و توسط کمیسیون اقتصادی پیشنهاد شده بود و بخش‌های دیگری هم دارد که این طرح در مورد رونق و تسهیلات بانکی و… را نیز شامل می‌شود ولی که عمده آن، تشکیل بازار ثانویه و نتیجه تعامل مجلس بود.

 

عضو فراکسیون امید با تاکید بر اینکه خوب نیست مجلس در امور اجرایی دخالت کند، اظهار کرد: باید زمینه ایجاد نوسان در بازار ارز و سکه که منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود را گرفت و باید مشکلات را ریشه‌ای حال کنیم؛ به‌عنوان‌مثال باید روی استقلال بانک مرکزی کار شود که منشا این حجم سرگردان بالای نقدینگی عدم استقلال بانک مرکزی است که آن را در مجلس پیگیری خواهیم کرد؛ با انجام اقدامات روزمرگی به‌جایی نمی‌رسیم و نمی‌توان حجم نقدینگی را کنترل کرد.

 

وی در پایان گفت: نکته دیگری که در مورد شرایط کنونی مطرح است موضوع مذاکرات با اروپا و بسته پیشنهادی این کشورها است که در آخرین جلسه مجلس قبل از تعطیلات مطرح شد و باید بررسی شود که مفاد این بسته چیست تا بر اساس شرایط جدید بتوانیم تصمیم‌گیری درستی انجام دهیم.