خانه / مطالب خواندنی و دیدنی / آیا عرضه اعمال بندگان بر امام زمان (عج)با ستاریت خدا منافات دارد؟
کد مطلب:4544

آیا عرضه اعمال بندگان بر امام زمان (عج)با ستاریت خدا منافات دارد؟

۱۱

خدای متعال ستار العیوب است. پس چرا پرونده ما نزد امام زمان می رود وخدا با این کار آبروی ما را نزد امام زمان می برد؟

بله این حرف صحیح است که اعمال ما بر ائمه علیهم السلام عرضه می شود.این اعتقاد به سبب نصوص کلمات ائمه هدی علیهم السلام است.در بعضی روایات مانند روایت زیر دو روز در هفته اعمال ما بر ولی خدا عرضه می شود و در بعضی روایات فرموده اند که هر روز اعمال ما بر ائمه عرضه می شود.

« رَسُولِ اللَّهِ صلی الله علیه و آله قَالَ: تُعْرَضُ أَعْمَالُ النَّاسِ کُلَّ جُمْعَهٍ مَرَّتَیْنِ یَوْمَ الِاثْنَیْنِ وَ یَوْمَ الْخَمِیسِ فَیُغْفَرُ لِکُلِّ عَبْدٍ مُؤْمِنٍ إِلَّا مَنْ کَانَتْ بَیْنَهُ وَ بَیْنَ أَخِیهِ شَحْنَاءُ فَیُقَالُ اتْرُکُوا هَذَیْنِ حَتَّى یَصْطَلِحَا»(۱)
« به کارهای مردم در دو وقت رسیدگی می شود روز دوشنبه و روز پنج شنبه و هر بنده مؤمنی بخشیده می شود مگر آندو کسی که بینشان کدورتی ایجاد شده گفته می شود مادامی که صلح بینشان نیامده آنها را به خود واگذارید»

خدا که ستار العیوب است گناهان بندگان را نزد بندگان دیگر می پوشاند. اما پیامبر و امامان هم طبق آیات قرآن و روایات ناظر بر اعمال ما هستند و این منافاتی با ستاریت خدا ندارد. چون هدف از پوشاندن گناه حفظ آبروی گناهکار در جامعه است که این با علم امامان به گناه شخص هم میسر است. آیه ای از قرآن که دلالت دارد که پیامبر و امامان ناظر اعمال ما هستند:

«وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرَى اللَّهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ»(۲)”

و بگو اعمال و وظائف خود را انجام دهید، و بدانید هم خدا و هم رسولش و هم مؤمنان اعمال شما را خواهند دید”
اشاره به اینکه کسى تصور نکند اگر در خلوتگاه یا در میان جمع عملى را انجام مى‏ دهد از دیدگاه علم خدا مخفى و پنهان مى‏ ماند، بلکه علاوه بر خداوند، پیامبر (ص)و مؤمنان نیز از آن آگاهند.

منابع

(۱) مستدرک‏ الوسائل ج : ۱۲ ص : ۱۶۵
(۲) توبه(۹) آیه ۱۰۵

ارسال به هم میهنهم میهن

درباره ی abbas safari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *