خانه / اخبار / فرهنگی و هنری / شهادت جوانان ایرانی در دفاع از حرم احتمالی
کد مطلب:4405

شهادت جوانان ایرانی در دفاع از حرم احتمالی

 

 

۱۱۱۱در مورد محل دفن حضرت زینب سه قول هست:

۱٫ حضرت زینب (س) به مدینه آمد و پس از ورود به مدینه پیوسته عزادار و گریان بود تا این که پس از یک سال و نیم در همان مدینه از دنیا رفت و در همان جا دفن شد. اکنون از قبر آن بانوى محترمه، اثرى در دست نیست. این قول را علامه سید محسن امین اختیار کرده است.
۲٫ حضرت زینب (س) پس از ورود به مدینه، در مجالس و محافل سخن مى گفت و مظالم و جنایات یزدیان را بازگو مى کرد. فرماندار مدینه ماجرا را به یزید نوشت و او دستور داد زینب را مخیر سازند تا هر شهرى که مى خواهد (غیر از مکه و مدینه) برود. حضرت زینب به شام رفت و در آن جا اقامت کرد و پس از چندى در همان جا از دنیا رفت. البته برخى احتمال داده اند قبرى که در شام است، قبر زینب صغرى (ام کلثوم) است، نه قبر زینب کبرى.
۳٫ زینب (س) به علت افشاگرى علیه دستگاه بنى امیه، مجبور شد که مدینه را ترک کند. از این رو مصر را انتخاب کرد و در آن جا رحل اقامت افکند و همان جا از دنیا رفت. سیده زینب در شهر قاهره هم اکنون زیارتگاه مجلل و با شکوهى است و «، (ر. ک: زندگانى حضرت فاطمه (س) و دختر آن حضرت، سید هاشم رسولى محلاتى).(۱)

بنابراین نمى‏ توان به صورت یقینى گفت که قبر حضرت زینب (س) در شام است و اگر مسلّم باشد که ایشان در شام دفن شده‏ اند. درباره علت آن، برخى از مورّخان نوشته‏ اند که حضرت زینب کبرى (س) در اثر قحطى در مدینه و یا واقعه‏ «حرّه» به همراه شوهرش عبداللّه به شام آمد و در آن‏جا وفات یافت و واقعه «حرّه» این است که در سال ۶۲ هجرى قمرى مردم مدینه یزید را از حکومت خلع و حاکم اموى مدینه را عزل کردند. این خبر به یزید رسید. یزید، مسلم بن عقبه را با ۱۲ هزار نفر به سوى مدینه فرستاد. نیروهاى مسلم بن عقبه در شرق مدینه در مکانى به نام حرّه مستقر شدند و از آن جا به شهر حمله و شهر را قتل و غارت کردند(۲)

آیا با وجود اینکه یقین نداریم که حضرت زینب در دمشق مدفون هستندباز هم باید از این مکان دفاع کرد؟
این احتمال وجود دارد که قبر حضرت زینب (س) در دمشق باشد و این مساله به شهرت تاریخی رسیده و به خاطر همین احتمال شیعیان به دفاع از آن می پردازند.قبر حضرت زینب(س) در سوریه شناخته شده و مشهورتر از مکان های دیگر است که اگر سلفی ها بخواهند نبش قبر را بخاطر تهدیداتشان عملی کنند،ضربه بزرگی به شیعیان وارد خواهد شد و احساسات آنها را جریحه دار خواهد شد و این شکست بزرگی برای شیعه محسوب می شود. در واقع دفاع از حرم حضرت زینب (س) دفاع از عقیده و مذهب ودفاع از مظلوم است نه دفاع از سنگ قبر و ضریح. هرچند که این سنگ قبر و مکان هم به خاطر منتسب بودن به اهل بیت مقدس و مورد احترام است ضمن اینکه مسائل دیگری از لحاظ نظامی وسیاسی واستراتژیک نیز درامر دفاع از سوریه دخیل است.

پى‏ نوشت‏
(۱)) تاریخ و اماکن زیارتى و سیاحتى سوریه، اصغر قائدان، ص ۶۳، چاپ سوم، ۱۳۸۰).
(۲)) تاریخ و اماکن سیاحتى و زیارتى سوریه، ص ۶۳ و منتخب‏التواریخ، ص ۶۶).

ارسال به هم میهنهم میهن

درباره ی abbas safari

یک دیدگاه

  1. سلام خدا قوت
    بسیار عالی
    اللهم الرزقنا توفیق الشهادت فی سبیله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *