خانه / مذهبی / عقاید / احکام شرعی / حکم شرعی تاتو ابرو و حکم پوشش آن جلو نامحرم
کد مطلب:15850

حکم شرعی تاتو ابرو و حکم پوشش آن جلو نامحرم

حکم شرعی تاتو ابرو و حکم پوشش آن جلو نامحرم

تاتو : قرار گرفتن مواد رنگی با منشاء خارجی در زیر پوست باعث تغییرات رنگی می شود که این حرکات را خالکوبی یا تاتو می نامیم .

انجام تاتو یا خالکوبی می تواند به دلیل یک رفتار فرقه ای و مذهبی و یا به خاطر زیبایی و یا جهت یک عقیده خاص و خیابانی باشد .

عوارض تاتو:

عوارض تاتو :برای تاتو (خالکوبی) کردن از سوزن های مخصوص استفاده می شود و این کار غیر از درد فراوان ، خونریزی زیادی هم به همراه دارد . پس از تاتو کردن نیز رعایت نکردن بهداشت فردی ، می تواند شخص را در معرض ابتلا به بیماری های خطرناکی قرار دهد

با توجّه به این که تاتو (همانند خالکوبی قدیم) با رنگی هماهنگ چشم و لب، برای شکل دادن ابرو، ایجاد سایه اطراف چشم و خط اطراف لب به عنوان زینت و آرایش دائمی خالکوبی می شود، لطفاً بفرمایید: الف) حکم این نوع خالکوبی چیست؟ و آیا زینت محسوب می شود؟ ب) عمل تاتو برای شخصی که آن را انجام می دهد و نیز برای شخصی که تاتو بر روی او انجام می گیرد؛ چه حکمی دارد؟

آیت الله خامنه ای:

الف و ب) خالکوبی فی نفسه اشکال ندارد و اگر زینت محسوب می شود باید از نامحرم پوشانده شود و تشخیص زینت موکول به نظر عرف است.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

الف و ب) چنانچه آرایش غلیظی محسوب نشود اشکالی ندارد در غیر اینصورت برای انجام دهنده و شخصی که تاتو بر روی او انجام می گیرد اشکال دارد.

آیت الله العظمی بهجت:

الف) زینت است و باید از نامحرم پوشانده شود. ب) اگر نمی پوشاند انجام ندهد.

آیت الله العظمی مدنی تبریزی:

الف) در صورتی که پوست روی آن را بپوشاند و نقش اسماء محترمات نباشد اشکال ندارد ولو زینت باشد. البته اگر بانوان این زینت را انجام دهند باید از نامحرم بپوشانند.

ب) در صورتی که زن باشد یا مردی که انجام می دهد محرم باشد و شرائط فوق رعایت شود اشکال ندارد.

درصورتیکه پوست روی آن را بپوشاند و نقش اسماء محترمات نباشد اشکال ندارد ولو زینت باشد. البته اگر بانوان این زینت را انجام دهند باید از نامحرم بپوشانند. ب) در صورتیکه زن باشد یا مردی که انجام می دهد محرم باشد و شرائط فوق رعایت شود اشکال ندارد.

آیت الله العظمی حسینی سیستانی:

الف) اگر عرفاً زینت حساب شود باید از نامحرم بپوشاند.    ب) اشکال ندارد. حکم تاتو(نوعی خالکوبی ابرو)چیست؟. ج) اگر خال زیر پوست باشد اشکال ندارد.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:

الف) فی نفسه مانعی ندارد لکن برزن لازم است خود را از نامحرم بپوشاند و زینت است   ب) فی نفسه مانعی ندارد و اجرت در قبال آن نیز بی اشکال است.

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی:

الف) بلی زینت محسوب می شود. فی نفسه اشکالی ندارد. ولی چون زینت محسوب می شود باید از نامحرم پوشانده شود.

آیت الله العظمی نوری همدانی:

اگر جلب توجه کند نگاه به آن حرام است و اگر جلب توجه نکند نگاه به آن بدون ریبه و تلذذ، اشکال ندارد و انجام آن اگر برای ارائه به نامحرم نباشد مانعی ندارد.

آیت الله العظمی وحید خراسانی:

الف) چنانچه ضرر مهمی برای انسان نداشته باشد و مانع از رسیدن آب به پوست برای وضو و غسل نباشد مانعی ندارد ولی زینت است و باید از نامحرم پوشانیده شود و اگر ضرر مهمی دارد یا مانع از رسیدن آب به پوست است جایز نیست. (والله العالم) جواب این سوال از قسمت الف روشن می گردد.

 

آیا تاتو و خالکوبی برای وضو و غسل و انجام اعمال حج اشکالی ایجاد می کند؟

اکثر مراجع تقلید در خصوص خالکوبی فرموده اند: اگر خالکوبى مجرد رنگ باشد و یا در زیر پوست بوده و بر ظاهر پوست چیزى که مانع از رسیدن آب بر آن شود، وجود نداشته باشد، وضو و غسل و نماز صحیح است . مگر زمانیکه مانع مذکور روی پوست بوده و دارای جرم است به نحوی که مانع از رسیدن آب به پوست شود؛ در این صورت می بایست ابتداء مانع را برطرف و سپس اقدام به غسل یا وضو کرد.

بنابراین؛ اگر تاتو ، جرم داشته باشد و مانع از رسیدن آب وضوء و غسل به بدن شود باید قبل از وضوء یا غسل برطرف شود. در غیر این صورت اگر همانند خالکوبی و زیر پوست باشد که مانع از رسیدن آب بر آن نشود اشکالی ندارد. و انجام اعمالی از حج مانند طواف ونماز طواف که نیاز به طهارت (وضوء و غسل) دارد ، در چنین حالتی صحیح است.

منبع:
شهر سوال 
مرکز ملی پاسخگویی سوالات دینی

ارسال به هم میهنهم میهن

درباره ی محمد باقر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *