خانه / مذهبی / ازدواج / سبک زندگی / تربیت اسلامی و مفاسد اجتماعی
کد مطلب:9019

تربیت اسلامی و مفاسد اجتماعی

سوال:

تربیت اسلامی در این جامعه فاسد که همه دام های شیطان برای گرفتار کردن انسان پهن است امکان‌پذیر نیست؛ زیرا هر چه در تربیت فرزندمان تلاش کنیم با رفتن فرزندمان به جامعه و مجامع عمومی، تربیت فرزند اثر خود را از دست می دهد. با این وضعیت برای تربیت فرزندمان چه کنیم؟

جواب:

اینکه مفاسدی در جامعه ایران وجود دارد مطلب مسلّمی است اما اینکه تربیت اسلامی در میان چنین مفاسدی ممکن نیست صحیح نیست؛ زیرا تجربه نشان داده که در محیط فاسد هم میتوان فرزندان صالح و سالمی تربیت نمود.
برای مثال امیرالمومنین(علیه السلام) در زمان حکومت افراد مفسدی که جامعه را به فساد کشیده بودند زندگی می کردند اما فرزندانی بسیار صالح تربیت نمودند.
شاید کسی به این مثال ما اشکال بگیرد که امام حسن و امام حسین(علیهما السلام) معصوم بوده اند ولی ما و فرزندانمان معصوم نیستیم.
در جواب میگوییم: مثال های بسیار زیادی وجود دارد که شخص غیرمعصوم فرزندانش را در جامعه فاسدی تربیت صحیح اسلامی کرده؛ برای مثال تربیت اسلامی امام خمینی توسط پدرش در زمان شاه ملعون و تربیت جوانانی که همین الان در کشورهای غربی زندگی میکنند و در اوج فسادهای اخلاقی و جنسی به سر می برند ولی در عین حال می بینیم خیلی در اسلام و مسائل اسلامی از ما محکم تر عمل می کنند.
پس تربیت در جامعه فاسد ممکن است هرچند که سخت است.

ارسال به هم میهنهم میهن

درباره ی vjjafari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *