خانه / اخلاق / به چه چیز دنیا شاد باشیم؟ راه های شادی در دنیا
کد مطلب:1882

به چه چیز دنیا شاد باشیم؟ راه های شادی در دنیا

راه های شادی

واقعا به چه جیزهایی در دنیا باید شاد بود؟ به مال، به فرزند، یا به چیزهای دیگر؟

چند مدت پیش کسی را دیدم که خیلی شاد بود، از او علتش را پرسیدم گفت ماشینی نو خریدم، و گواهینامه را بار اول گرفتم، آیا به راستی باید به این مسائل شاد باشیم؟ 

امام علی(ع) در حدیثی به این سوال پاسخ می دهند که : «اگر خواستى شاد بشوى ببین چه قدر آخرت خود را تأمین کرده‏ اى؟ (۱)

نگاه کنیم چند رکعت نماز با توجه در عمر خوانده ‏ایم؟
نگاه کنیم ببینیم دست کدام فقیر را تا به حال گرفته ایم؟
نگاه کنیم ببینیم چقدر اهمیت به واجبات داده ایم؟
نگاه کنیم ببینیم چقدر از معصیت خدا دور بوده ایم؟

در حدیث دیگری از امام علی می خوانیم که:
«شادى مؤمن آن گاه است که پروردگارش را اطاعت کند، و اندوهش آن گاه که گناه کند .» (۲)

قرآن می فرماید: اگر خواستید شاد بشوید به فضل و رحمت خدا شاد بشوید. «وَ یَوْمَئِذٍ یَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ بِنَصْرِ اللَّهِ» (روم/ ۵- ۴)

در آیه دیگر شادی را به دو نوع تقسیم می کند ۱- دستیابى به متاع زندگى دنیا بعضی را شاد می کند، در این رابطه قرآن می فرماید:
وَ فَرِحُوا بِالْحَیاهِ الدُّنْیا وَ مَا الْحَیاهُ الدُّنْیا فِی الْآخِرَهِ إِلَّا مَتاعٌ‏ «… و این مردم به زندگانى و متاع دنیا دلشادند درصورتى‏ که دنیا در قبال آخرت متاع ناقابلى بیش نیست.»( رعد/ ۲۶ ) که این شادی مذموم است.

۲- در آیه دیگر درباره شادی ممدوح می فرماید:
قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِکَ فَلْیَفْرَحُوا هُوَ خَیْرٌ مِمَّا یَجْمَعُونَ‏ (یونس/۵۸) بگو: «به فضل و رحمت خدا باید خوشحال شوند؛ که این، از تمام آنچه گردآورى کرده‏ اند، بهتر است!»

صاحب کشف الاسرار کلام زیبایی در معنای این آیه دارند: «خداى تعالى اشاره فرموده که اى بنده بر فضل من و رحمت من اعتماد نما نه بر طاعت و خدمت خود که اعتمادى نیست مگر بر فضل من و آسایشى نیست مگر برحمت من هر کس را سرمایه ایست و سرمایه مؤمنین فضل من و هر کسی را خزانه ‏ایست و خزانه مؤمنین رحمت من.»

فَبِذلِکَ فَلْیَفْرَحُوا هُوَ خَیْرٌ مِمَّا یَجْمَعُونَ‏ یعنى باین فضل و رحمت الهى بایستى مؤمنین شاد باشند که این نعمت اسلام و ایمان بهتر است از آنچه جمع نموده ‏اند از متاع دنیا و بر آن دل بسته‏ اند (۳)

راه های شادی

و در آخر کلام حدیثی در همین باره است که می فرماید: شادى در سه چیز است: وفادارى، رعایت حقوق و ایستادگى در برابر سختى‏ ها (۴)

خدایا توفیق عمل به این احادیث را به ما مرحمت بفرما

منابع:
۱- نهج ‏البلاغه، نامه ۲۲–«فَلْیَکُنْ سُرُورُکَ بِمَا نِلْتَ مِنْ آخِرَتِکَ»
۲- غرر الحکم ص ۱۸۱ — «سرور المؤمن بطاعه ربه و حزنه على ذنبه»
۳- تفسیر مخزن العرفان در علوم قرآن، ج‏۶، ص: ۱۷۶
۴- تحف العقول ص ۳۲۳

راه های شادی

⭕️ بیمه‌نامه‌ای برای شادی فردا

۱. سلامتی‌تان را اولویت همه مسائل قرار دهید.
از قدیم گفته‌اند اگر سلامتی نباشد، انگار هیچ چیز نیست. بدن شما خانه روحتان است. ورزش کنید، سالم غذا بخورید و به اندازه کافی استراحت کنید.

۲. برای انجام کارهایی که دوست دارید وقت بگذارید.
هیچوقت از رفتن به یک مسافرت، انجام یک سرگرمی جدید یا گذراندن یک روز کنار کسانی که دوستشان دارید پشیمان نخواهید شد. ولی ممکن است از نرفتن به یک کلاس هنری، نخواندن یک کتاب یا نخریدن یک چیز پشیمان شوید.

۳. دست از جدی گرفتن زندگی بردارید.
چرا زندگی را اینقدر جدی می‌گیرید؟ سعی کنید در همه مسائل زندگی جایی برای شوخ طبعی و خندیدن پیدا کنید و زیاد بخندید.

۴. همیشه حرفی که باید بزنید را به زبان آورید.
اگر کسی را دوست دارید، به او بگویید. اگر کسی ناراحتتان کرده است، به او بگویید. اگر برای ابراز احساساتتان مشکل دارید، بنویسید. مطمئن شوید که اطرافیانتان از احساستان باخبر باشند.

۵. ذهنتان را به سوی فرصت‌ها باز کنید.
از اینکه گول بازی‌های ذهنتان را بخورید احساس احمق بودن خواهید کرد. سعی نکنید با تجسم‌های فریبکارانه کنترل شوید.

۶. راه خودتان را دنبال کنید – زندگی حقیقی خودتان را داشته باشید.
خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و به دنبال کمال هم نباشید. زندگی میهمانی بالماسکه نیست. نقابتان را بردارید و خودتان باشید. اگر دیگران از آن خوششان نمی‌آید، شاید وقتش رسیده که میهمانی جدیدی را پیدا کنید.

۷. دست از زندگی کردن در گذشته بردارید.
همین الان پشیمانی‌ها و حسرت‌های گذشته را دور بریزید. گذشته رفته است، فکر کردن به آن و اتفاقاتی که می‌توانست در آن بیفتد فقط لذت زمان حال را از شما می‌گیرد.

۸. چیزهایی که قدرت تغییر آنها را ندارید بپذیرید.
وقتی با واقعیت می‌جنگید، در جنگ اگرها و انکارها خودتان را زخمی می‌کنید. فکر کردن یا نگران بودن نسبت به آن فقط زمان حال و لذت‌های آن را از شما می‌دزدد.
«اگر اینطور می‌شد»، «باید اینطور می‌شد» و «چرا من»‌ها را از داستان‌ زندگی‌تان بیرون بیاورید و پیش روید.

۹. زندگی کردن هوشمندانه را تمرین کنید.
ده سال دیگر ممکن است فکر کنید، زندگی‌ام به کجا رسیده است؟ وقتی هوشمندانه زندگی می‌کنیم، خودمان را در لحظه غرق می‌کنیم. اگر این سبک زندگی کردن را تمرین نکنید، این لحظه‌های گران‌قیمت را با فکر کردن‌های مداوم از بین خواهید برد. بین اتفاقات مهم زندگی استراحت کنید و وقفه بیندازید. این وقفه زندگی واقعی شما هستند.

۱۰. دست از تعقیب پول، شهرت و دارایی‌ها بردارید.

۱۱. قدرشناسی را تمرین کنید.
حتی اگر زندگی‌تان عالی نباشد، باز هم چیزهایی برای قدردانی و شکرگزاری وجود دارد. پس هر روز برای لبخند زدن، خندیدن و تشکر کردن از لذت‌های بزرگ و کوچکی که در زندگی‌تان هست وقت بگذارید.

 

بوهای شادی آور

?استشمام بوی نان: باعث می‌شود شما مهربان‌تر شوید. در واقع بوی نان انسان را نرم‌تر می‌کند!

? استشمام بوی نعناع: به‌خصوص برای ورزشکاران باعث ایجاد انگیزه و علاوه بر این، باعث بهبود خُلق و خوی افراد می‌شود!

☕️استشمام دانه‌های قهوه : استرس را به حداقل میرساند و شادمانی بیشتری را به سمت شما جذب میکند!

?? استشمام بوی پرتقال و لیمو: باعث افزایش انرژی و به دنبال آن شادی و نشاط می شود!

?استشمام بوی سیب: افزایش امیدواری را افزایش میدهد خصوصا در صبح!

? استشمام گل یاس: عطر یاس میتواند شما را از غمگینی برهاند و افکار ناشی از افسردگی را از ذهن دور کند!

?

⭕️ اکثر افراد پیرامون ما شاد نیستند. چرا این‌گونه است؟

کجای راه را اشتباه رفته‌ایم که به اینجا رسیده‌ایم؟

✔️ ۷ علت برای اینکه شما احساس شادی نمی‌کنید

۱-نگران بودن.
مادر، با چهره ای درهم روی صندلی نشسته است و نگران امتحان آخر هفتهٔ پسرش است. این امتحان تعیین می‌کند آیا پسرش به یک مدرسهٔ خوب خواهد رفت یا خیر. او همچنین در فکر این است که به محله ای که نزدیک مدرسهٔ پسرش است نقل مکان کنند. او در فکر این است که نکند پسرش با دوستان بدی قاطی شود و کار سطح پایینی گیرش بیاید.

مارک تواین یک‌بار گفت “من سن زیادی دارم و بسیاری از مشکلات بزرگ را می‌شناسم، اما اکثر آن‌ها هیچ گاه اتفاق نمی‌افتند”. وقتی شما نگران هستید، یک تصور غیر واقعی از آینده را در ذهن خود ایجاد می‌کنید؛ و اعتقاد به این تصور، موجب ایجاد احساس منفی در شما می‌شود. به عبارت ساده تر، شما بدون هیچ دلیل قابل قبولی، خودتان را از آینده می‌ترسانید.

 

۲-از دست دادن کنترل.
مرد میان‌سالی با ناراحتی بر روی یکی از صندلی‌های مترو نشسته بود. رئیسش او را به خاطر ضرر مالی که پروژهٔ او به شرکت وارد کرده بود، توبیخ کرده و به جایگاه شغلی پایین‌تری تنزل داده بود. او شغلش را برای پرداخت اجاره خانه نیاز دارد، بنابراین چاره ای جز ماندن در این شغل ندارد.

شاد بودن زمانی که شما تصور می‌کنید که همهٔ دنیا علیه شما هستند کار سختی است!! افرادی که همیشه خود را شکست خورده می‌بینند هیچ‌گاه شاد نخواهند بود. دلیل این امر نیز واضح است. آن‌ها هیچ‌گاه نخواسته‌اند تا کنترل زندگی خود را به دست بگیرند. آن‌ها معتقدند دلیل ناراحتیشان شخص دیگر یا چیز دیگری است؛ و همچنین فکر می‌کنند که این ناراحتی را شخص دیگری به جز خودشان می‌تواند بر طرف کند. آن‌ها در دنیای (بهتر است بگوییم جهنم) “ای کاش” زندگی می‌کنند.

 

۳-کینه‌توزی.
یک دانش آموز دبیرستانی در اتوبوس ایستاده است. یک دستش به میله و دست دیگرش به موبایلش است. با خشم دندان‌هایش را به هم می سایید. دوست او یک ویدئوی خجالت آور از او را در فیس‌بوک منتشر کرده است. او در فکر انتقام گرفتن از او است.

شما چقدر کینه‌توز هستید؟

با اعضای فامیل؟ با دوستان؟ با افراد دیگر؟
زمانی که شما کینه‌توزی می‌کنید، تنها فردی که تحت تأثیر قرار می‌گیرد خود شمایید. طرف مقابل شما معمولاً به هیچ وجه در جریان نیست که شما چه نفرتی از او دارید و یا چه بلایی می‌خواهید سر او بیاورید. در این وضعیت شما عصبانی، غمگین و ناراحت هستید، طوری که این ذهنیت منفی کل ذهنیت شما را، منفی می‌کند. در این حال شما واقعاً چه چیزی بدست می‌آورید؟

۴-داشتن قوانین بی مورد شخصی.
زن ناگهان بر سر زنی دیگری فریاد کشید فقط به این دلیل که نگذاشت آن زن اول از اتوبوس پیاده شود و بعد وی سوار شود. با این مشاجره مشخص است که هر دو زن با ناراحتی ایستگاه را ترک کردنند.
یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای اینکه خوشحال نباشید (!) این باور است که همهٔ اطرافیان شما باید بر طبق قوانین شما رفتار کنند. آخرین باری که عصبانی شدید را به خاطر بیاورید. آیا دلیل عصبانیت شما این نبود که کسی یکی از قوانین شما را زیر سؤال برده بود؟

 

۵-مقایسه با دیگران.
مقایسهٔ خود با دیگران در صورتی که شما اعتماد به نفس بالایی داشته باشید می‌تواند در شما ایجاد انگیزهٔ قوی بکند، اما متأسفانه بیشتر انسان‌ها این توانایی را ندارند و در نهایت پس از مقایسه دچار نا‌امیدی و احساس حقارت می‌شوند. دلیل این مشکل هم اینجاست که اکثراً در هنگام مقایسه ما فقط خود را با یکی از ویژگی‌های فرد دیگر مقایسه می‌کنیم و اغلب با بهترین ویژگی آن فرد.

۶-زندگی را برای خود سخت می‌کنید.
«زمانی من خوشحالم که ۱۰ میلیارد تومان پول داشته باشم» یا «من زمانی خوشحال می‌شوم که غذای خوشمزه ای امشب درست کنم» کدامیک از این دو شانس بیشتری برای خوشحالی دارند؟ من در مورد پولداری و یا بی پولی صحبت نمی‌کنم، من در مورد انتظار شما برای خوشحالی صحبت می‌کنم. شادی و خوشحالی را خود شما ایجاد می‌کنید.

۷-بدبین بودن.
خیلی ساده است، زمانی که ما عمیقاً در فکر چیزی هستیم و یا بر آن تمرکز می‌کنیم، بیشتر آن را می‌بینیم. اگر بخواهیم یک ماشین ۲۰۶ سفید بخریم، خیلی زود متوجه می‌شویم که اکثر ماشین‌هایی که می‌بینید ۲۰۶ سفید است.
این همان چیزی است که در زمان بد بینی برای شما اتفاق می‌افتد. اگر شما فکر می‌کنید بد شانس هستید، در حال جذب این بد شانسی هستید. شاد بودن در حالی که تفکرات شما منفی است بسیار سخت هست.

نیمهٔ پر لیوان را ببینید. خوش بین باشید. حس شوخ طبعی بسیار به شما در خوش بینی کمک می‌کند. اتفاقات خوبی که برای شما می‌افتد را ثبت کنید؛ و به خود بگویید «عالی است. همیشه اتفاقات خوب برای من می‌افتد.»

#افسردگی

باور کنید روزی می‌رسد به تمام این روزهایی که این‌گونه با غصه خوردن و اشک ریختن
گذرانده‌اید #می‌خندید..

مشکل ما این است که کمی در غصه‌هایمان بی‌جنبه و #بی‌طاقت هستیم..

تا کمی غصه بر دلمان می‌نشیند گویی دنیا
بر سر ما خراب شده است! زمین و زمان را بهم
می‌ریزیم.

اگر کمی طاقت و صبر داشته باشیم
روزهایی برای ما می‌رسد که تمام
گذشته تلخمان #جبران می‌شود
قشنگترین اتفاق دنیا حکمت خدا است..

اگر فقط ذره‌ای به حکمت خدا ایمان داشته باشیم دلهایمان #آرامش بیشتری خواهند داشت.

 

برخی از افراد سعی می‌کنند با خریدن چیزهای موقتی و یا انجام بعضی از فعالیت‌ها، به شادی دست پیدا کنند. اما آیا دوست دارید بدانید از کجا باید شروع کنید؟ در ادامه ۱۰ عادت را می‌گوییم که برای شادتر بودن لازم است آنها را ترک کنید.

 

چطور می‌توانیم شادی بیشتری به زندگی‌مان بیاوریم؟ شاید لازم باشد از یک سری از عادت‌ها دست برداریم تا شادتر باشیم. اما بیشتر افراد فکر می‌کنند برای شادتر بودن حتما باید چیزی به زندگی‌شان اضافه شود. کلید اصلی شاد بودن در واقع رها کردن یک سری از نگرش‌ها و رفتارهاست.

 

اگر می‌خواهید شاد باشید، این ۱۰ عادت را ترک کنید

 

اضافه کاری نکنید

بله درست و قابل درک است؛ شما به پول این اضافه کاری‌ها نیاز دارید یا شاید هم نمی‌خواهید به رئیس‌تان «نه» بگویید یا اصلا شاید خوره‌‌ی کار هستید! دلیل اضافه کاری‌تان هر چه که باشد اگر می‌خواهید آدم شادتری باشید باید دست از اضافه کاری بردارید.

 

مطالعات زیادی نشان داده که مدام اضافه کاری کردن می‌تواند بر سلامت روحی‌تان اثر منفی بگذارد. اضافه کاری به تندرستی‌تان هم آسیب می‌زند چون باعث ابتلا به افسردگی و اضطراب می‌شود. ضمنا همه‌ی ما نیاز داریم تا بین کار و زندگی‌مان، تعادل برقرار کنیم. یک زندگی متعادل به ما این فرصت را می‌دهد که انرژی کسب کرده و تمدد اعصاب کنیم. حتی وقت سپری کردن با دوستان و خانواده هم می‌تواند به آرامش ما کمک کند، حتی اگر این وقت سپری کردن، کمک به آنها در انجام کارهای سخت‌شان باشد.

 

اینقدر با خودتان حرف نزنید

تخمین زده شده که ما هر دقیقه تقریبا ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه با خودما حرف می‌زنیم! و این خودش بهترین نشانه است که ثابت می‌کند مخرب‌ترین نیروی جهان برای ما، خودمان هستیم. وقتی مشکلی برای‌مان پیش می‌آید به راحتی ممکن است در دام گفتگوی درونی بیفتیم. اما گفتگوی منفی درونی می‌تواند اثرات واقعا ویرانگری داشته باشد که هم جسم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هم روح و روان را. چیزهایی که به خودمان می‌گوییم می‌تواند فرصت شاد بود را از ما بگیرد. به جای غوطه ور شدن در عادت گفتگوهای غم‌انگیز با خود، گفتگوی مثبت و انگیزه بخش را با خودتان تمرین کرده و جملات مثبت را پیش خود تکرار کنید. مثلا اگر در محل کار دچار استرس شدید، بیرون از اتاق کارتان قدم بزنید و به خودتان یادآوری کنید که همه چیز روبراه است و شما می‌توانید موقعیت پیش‌رو را مدیریت کنید. با خودتان با اشتیاق حرف بزنید و بهترین دوست خودتان باشید.

 

اینقدر سعی نکنید همه چیز را کنترل کنید

اگر دوست دارید شاد باشید، واقعا باید بتوانید تمایل‌ و عادت‌تان را نسبت به کنترل همه‌ی جوانب زندگی، ترک کنید. بله درست است که که شما دوست دارید روی همه چیز کنترل داشته باشید تا احساس امنیت کنید، اما اغلب ما محدوده‌ی این کنترل‌ها را نمی‌دانیم و با درگیر کردن خودمان در برنامه‌های پرمشغله و دردسرساز بیفایده، سعی می‌کنیم حتی رفتارهای دیگران را هم کنترل و اصلاح کنیم. حتی بعضی از افراد سعی می‌کنند با پیش‌بینی کردن چیزهایی که از کنترل‌شان خارج است، ظاهرا خودشان را آماده‌ی موقعیت‌هایی کنند که شاید پیش بیاید و شاید هم نه. این نوع کنترل می‌تواند موجب اضطراب و نابسامانی در زندگی شود. شاید قبولش سخت باشد اما باید هر کس و هر چیزی را همانطوری که در همین لحظه هست بپذیرید تا هم شما شاد باشید و هم هر کسی که در اطراف شماست.

 

دست از سرزنش دیگران بردارید

سرزنش کردن، بیشتر انداختن تقصیر به گردن دیگران است تا قبول مسئولیت رفتارها و عواقب. به عبارتی، همیشه اشاره کردن به دیگران به عنوان مقصر، بسیار راحت‌تر از به گردن گرفتن اشتباه است. به جای گناهکار دانستن دیگران یا شرایط، در آینه نگاهی به خودتان بیندازید. سرزنش و نکوهش دیگران، کمکی به شما نمی‌کند، در عوض سعی کنید این انرژی را برای پیدا کردن نقطه‌ی ضعف، برطرف کردن آن و یافتن یک راه حل مناسب بگذارید.

 

از آدم‌های بدبین و منفی‌باف دوری کنید

بدبینی درست مانند سرماخوردگی، واگیر دارد. ما انسان‌ها موجودات اجتماعی هستیم و ناخودآگاه خود را با عادات و ارزش‌های آنهایی که به ما نزدیک هستند وفق می‌دهیم. بهتر است در حلقه‌ی افراد خوشبین قرار بگیرید، افرادی که با نشاط، با انگیزه، حامی و مشوق هستند. البته عملا امکان پذیر نیست که تمام افراد بدبین و منفی باف دور و برمان را حذف کنیم، اما همین که زمان کمتری را با این افراد غرغرو و ناخوش احوال سپری کنیم و نسبت به هیجانات و احساسات خودمان آگاه‌تر باشیم کافیست.

 

شاد بودن

از شادی‌ دیگران لذت ببرید تا همین انرژی و احساس به شما برگردد و شادترتان کند

 

ترس ِ از دست دادن (FOMO) را کنار بگذارید

ریچارد برانسون، کارآفرین مولتی میلیاردر انگلیسی می‌گوید: «فرصت‌ها مانند اتوبوس‌ها هستند؛ همیشه یکی دیگر در راه است!» آیا از آن دست افرادی هستید که مدام ترس ِ از دست دادن چیزی را دارید؟ اگر اینطور است پس نمی‌توانید شاد باشید، چون مدام می‌خواهید همه چیز را کنترل کنید تا مبادا اتفاق بدی بیفتد و این دلشوره و استرس، جایی برای شاد بودن باقی نمی‌گذارد. شما باید بدانید که منابع و زمان محدودی در اختیار دارید و نمی‌توانید تمام وقت، با تمام انرژی‌تان مشغول نگرانی و ترس باشید. اگر فرصتی را از دست دادید دلیل نمی‌شود بترسید و فکر کنید همیشه اینطور خواهد بود، همین ترس باعث از دست دادن فرصت بعدی‌تان خواهد شد. پس با احساس ترس، خودتان را محدود و غمگین و گناهکار نکنید.

 

اینقدر سعی نکنید روی دیگران تاثیر بگذارید

اینقدر دست و پا نزنید چیزی باشید که نیستید! سعی می‌کنید دیگران را شبیه خودتان بکنید؟ یا سعی دارید خودتان را شبیه دیگران بکنید؟ این کارها بیفایده است؛ تنها چیزی که مهم است این است که خودتان را دوست داشته باشید و واقعی باشید. روی بهتر شدن در نوع ِ خاص خودتان تمرین کنید تا نقاط قوت‌تان قوی‌تر شده و نقاط ضعف‌تان کم رنگ‌تر شود. آیا با خودتان مهربان هستید؟ خودتان را تشویق می‌کنید؟ نقاب را کنار بگذارید و خودتان باشید. شما نمی توانید دیگران را وادار کنید که آنطور که شما دوست دارید، قضاوت‌تان کنند. قضاوت‌های دیگران را رها کنید. خواهید دید چقدر انرژی‌تان ذخیره شده و دیگران هم چقدر جذب شخصیت قوی شما خواهند شد.

 

باور کنید هیچکس به شما بدهکار نیست

شاید بیرحمانه به نظر برسد اما واقعیت این است که هیچکس به شما هیچ چیزی بدهکار نیست؛ نه پدر و مادرتان، نه رئیس‌تان که برایش کار می‌کنید و نه هیچکس دیگر. تنها خودتان هستید که چیزهای بزرگ و ارزشمندی را به خودتان بدهکارید. اگر رویکردتان نسبت به زندگی با این ذهنیت باشد که از کسی یا کسانی چیزهایی طلب دارید، بی تردید با ناامیدی و ناراضایتی روبرو خواهید بود. اما اگر تمام تلاش‌تان را برای رسیدن به هدف‌تان بکنید و قدردان هر آنچه دارید باشید، خواهید دید لحظات شادتر و آرام‌تری از آن ِ شماست و بابت هر موفقیت کوچکی، شاد و راضی خواهید بود. زندگی با این نگرش، قدرتی شگفت‌ انگیز و باورنکردنی به شما می‌دهد که به راحتی می توانید توقع داشتن از دیگران و طلبکار بودن از آنها به خاطر شادی دل خودتان کنار بگذارید.

 

اینقدر سعی نکنید کامل باشید

البته مجاز نیستید با سهل انگاری کارتان را اشتباه انجام دهید یا کوتاهی کنید، بلکه نکته اینجاست که نباید انتظار داشته باشید در هر کاری صد در صد باشید. این کاملا غیرواقعی است و آنهایی که از خودشان توقع بی‌عیب و نقص بودن را دارند، خودشان موانع سنگین و طاقت فرسایی در مسیر زندگی‌شان قرار می‌دهند که در نهایت نه می‌توانند شاد باشند و نه موفق.

 

تخقیقات هم نشان داده که کمال‌گرا بودن می‌تواند موجب اضطراب‌های بیشتر در زمینه‌های اجتماعی بشود و جلوی تجربیات جدید را بگیرد. اگر سعی کنید کامل باشید، نمی‌توانید روابط بلند مدت با دیگران برقرار کنید. شک و تردید داشتن به خود و یا به عبارتی مطمئن نبودن نسبت به توانایی‌های خود، احساس بی‌ارزش بودن را به فرد القا می‌کند. همین که خوب باشید کافیست، اگر فکر می کنید این خوب بودن برای شما کافی نیست و مدام در جستجوی کامل بودن و توجه وسواس گونه به این تمایل هستید، بهتر است تحت رفتار درمانی قرار بگیرید.

 

دست از زیاده خواهی بردارید

بعضی از افراد ظاهرا به هیچ اندازه‌ای قانع نیستند و رویکردشان نسبت به هر چیزی در زندگی، زیاده خواهیست. این جور افراد معمولا با حسادت ورزی دست و پنجه نرم می‌کنند و قدرت بخشش ندارند و از موفقیت دیگران، ناراحت می‌شوند، طبیعتا حسود بودن و فداکار نبودن برای شاد نبودن واقعا کافیست! هر کسی که این توانایی را دارد تا از شادی و کامیابی دیگران شاد شود، مطمئنا در سایر زمینه‌ها هم می‌تواند راحت‌تر به شادی و رضایت دست پیدا کند.

 

پس دیدتان را تغییر دهید و نسبت به دیگران، احساسات مثبت‌تری از خود بروز دهید و از شادی‌شان لذت ببرید تا همین انرژی و احساس به شما برگردد و شادترتان کند.

 

منبع : زندگی ایده آل

?

ارسال به هم میهنهم میهن

درباره ی کلیپ سرا

کانال تلگرام سایت: https://telegram.me/danakadeh

17 دیدگاه

 1. http://s9.picofile.com/file/8304583934/photo_2017_08_25_21_31_58.jpg

  ? ⁣راه‌های طبیعی برای تقویت هورمون‌های شادی:

  ⁣? ⁣گوش‌دادن به موسیقی یکی از روش‌های شگفت‌انگیز دریافت دوپامین است. محققان درخلال پژوهشی در سال ۲۰۱۱ دریافتند، گوش‌دادن به موسیقی موردعلاقه‌ی فرد، به‌ویژه اگر با نشان‌دادن احساس خوب ناشی از شنیدن ملودی آن همراه باشد، باعث دریافت میزان قابل‌توجهی دوپامین خواهد شد.⁣⁣⁣⁣

  ⁣?⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣با گذراندن لحظات لذت‌بخش در کنار خانواده و عزیزان‌، مانند درآغوش‌کشیدن و نوازش شریک زندگی‌، پدر و مادر و فرزندان‌، سعی کنید میزان ترشح اُکسی‌توسین را افزایش دهید.

  ⁣⁣? ⁣⁣⁣⁣خوب غذا بخورید، چربی‌های اشباع و قند مصرف نکنید، فعالیت‌های فیزیکی منظمی داشته باشید و تا می‌توانید از استرس دوری کنید، با این روش‌ها می‌توانید سطوح پروژسترون را در وضعیت متعادل حفظ کنید.

 2. ⭕️ با این راهکارها کودکی شاد پرورش دهید

  ➖ کمک کردن به دیگران را به کودکانتان بیاموزید:
  برای آنکه بتواند شاد باشد، باید احساس کند که عضو با ارزشی از یک اجتماع بزرگ است و می‌تواند به زندگی افراد دیگر معنی ببخشد.

  ➖ با کودکانتان بخندید:
  برای بچه‌ها لطیفه تعریف کنید، شعرهای خنده‌دار بخوانید، خودتان را دست بیندازید. خندیدن برای کودکتان و نیز برای خود شما مفید است.

  ➖ همراه با کودک خود، فعالیت‌های فیزیکی داشته باشید:
  همراه با کودک خود گردش بروید، با او بازی کنید و یا با همدیگر دوچرخه سواری کنید. با این کار نه تنها نیرو و بنیه کودک خود را تقویت می‌کنید بلکه باعث شادی و خنده‌اش می‌شوید.

  ➖ به کودکتان یاد بدهید مشکلاتش را حل کند:
  از بستن بند کفش گرفته تا عبور ایمن از خیابان، هر مهارتی که کودک شما به دست می‌آورد، قدمی به سمت استقلال(اتکاء به نفس) وی می‌باشد. در واقع حتی دانستن این مطلب که او می‌تواند با این مسائل روبرو شود و آنها را حل کند، کمک می‌کند که کودک شما احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد.

  ➖ ایده آل گرایی محض را کنار بگذارید:
  همه ما می‌خواهیم فرزندانمان هر کاری را به بهترین نحو انجام دهند. اما هنگامی که ما اقدام به تکمیل یا مرتب کردن کارهای آنها می‌کنیم، ناخواسته اعتماد به نفس آنان را تضعیف می‌کنیم.

  ➖ با دقت به حرف‌های کودکتان گوش دهید:
  برای کودک هیچ چیز به این اندازه مهم نیست که همه توجه‌تان به او باشد. در این هنگام او آنچه را که در ذهنش است به شما می‌گوید. آیا می‌خواهید شنونده بهتری باشید؟ تمام حواستان را به کودک بدهید.

 3. ⭕️ اگر می‌خواهید شاد باشید، این ۱۰ عادت را ترک کنید
  .

  ۱. اضافه کاری نکنید

  مطالعات زیادی نشان داده که مدام اضافه کاری کردن می‌تواند بر سلامت روحی‌تان اثر منفی بگذارد. اضافه کاری به تندرستی‌تان هم آسیب می‌زند چون باعث ابتلا به افسردگی و اضطراب می‌شود.

  ۲. اینقدر با خودتان حرف نزنید

  تخمین زده شده که ما هر دقیقه تقریبا ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه با خودمان حرف می‌زنیم! و این خودش بهترین نشانه است که ثابت می‌کند مخرب‌ترین نیروی جهان برای ما، خودمان هستیم. وقتی مشکلی برای‌مان پیش می‌آید به راحتی ممکن است در دام گفتگوی درونی بیفتیم. اما گفتگوی منفی درونی می‌تواند اثرات واقعا ویرانگری داشته باشد که هم جسم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هم روح و روان را. چیزهایی که به خودمان می‌گوییم می‌تواند فرصت شاد بود را از ما بگیرد. به جای غوطه ور شدن در عادت گفتگوهای غم‌انگیز با خود، گفتگوی مثبت و انگیزه بخش را با خودتان تمرین کرده و جملات مثبت را پیش خود تکرار کنید. با خودتان با اشتیاق حرف بزنید و بهترین دوست خودتان باشید.

  ۳. اینقدر سعی نکنید همه چیز را کنترل کنید

  این نوع کنترل می‌تواند موجب اضطراب و نابسامانی در زندگی شود. شاید قبولش ms
  ت باشد اما باید هر کس و هر چیزی را همانطوری که در همین لحظه هست بپذیرید تا هم شما شاد باشید و هم هر کسی که در اطراف شماست.

  ۴. دست از سرزنش دیگران بردارید

  سرزنش و نکوهش دیگران، کمکی به شما نمی‌کند، در عوض سعی کنید این انرژی را برای پیدا کردن نقطه‌ی ضعف، برطرف کردن آن و یافتن یک راه حل مناسب بگذارید.

  ۵. از آدم‌های بدبین و منفی‌باف دوری کنید
  بدبینی درست مانند سرماخوردگی، واگیر دارد.

  ۶. ترس ِ از دست دادن (FOMO) را کنار بگذارید

  ریچارد برانسون، کارآفرین مولتی میلیاردر انگلیسی می‌گوید: «فرصت‌ها مانند اتوبوس‌ها هستند؛ همیشه یکی دیگر در راه است!»

  . پس با احساس ترس، خودتان را محدود و غمگین و گناهکار نکنید.

  ۷. اینقدر سعی نکنید روی دیگران تاثیر بگذارید

  روی بهتر شدن در نوع ِ خاص خودتان تمرین کنید تا نقاط قوت‌تان قوی‌تر شده و نقاط ضعف‌تان کم رنگ‌تر شود.

  ۸. باور کنید هیچکس به شما بدهکار نیست

  زندگی با این نگرش، قدرتی شگفت‌ انگیز و باورنکردنی به شما می‌دهد که به راحتی می توانید توقع داشتن از دیگران و طلبکار بودن از آنها به خاطر شادی دل خودتان کنار بگذارید.

  ۹. اینقدر سعی نکنید کامل باشید

  تخقیقات نشان داده که کمال‌گرا بودن می‌تواند موجب اضطراب‌های بیشتر در زمینه‌های اجتماعی بشود و جلوی تجربیات جدید را بگیرد. اگر سعی کنید کامل باشید، نمی‌توانید روابط بلند مدت با دیگران برقرار کنید. شک و تردید داشتن به خود و یا به عبارتی مطمئن نبودن نسبت به توانایی‌های خود، احساس بی‌ارزش بودن را به فرد القا می‌کند. همین که خوب باشید کافیست

  ۱۰. دست از زیاده خواهی بردارید

  بعضی از افراد ظاهرا به هیچ اندازه‌ای قانع نیستند و رویکردشان نسبت به هر چیزی در زندگی، زیاده خواهیست. این جور افراد معمولا با حسادت ورزی دست و پنجه نرم می‌کنند و قدرت بخشش ندارند و از موفقیت دیگران، ناراحت می‌شوند، طبیعتا حسود بودن و فداکار نبودن برای شاد نبودن واقعا کافیست.

  ?

 4. ⭕️ افراد شاد عموما بخشنده تر، دلسوزتر و بلند نظرترند و نسبت به افراد غمگین ازکنترل بیشتری برخوردارند

  و تحملشان در مقابل ناامیدی بیشتر است

  درحالی که افراد غمگین، اغلب طرد شده
  پرخاشگر، متخاصم وخود محورند

  اسکار وایلد می گوید

  “کسی که آدم خوبی است،
  همیشه شاد نیست،
  اما کسی که شاد است،
  همیشه خوب است.”

  ?

 5. ⭕️ اولین باش ⭕️

  ?اولین کسی باش که می‌خندد…
  ?وقتی دلیلی برای خندیدن نمی‌بینی، همان زمانی است که بیشترین نیاز به خندیدن است.

  ?اولین کسی باش که می‌بخشد.
  ?افکار منفی گذشته را برای همیشه کنار بگذار.

  ?اولین کسی باش که کاری را انجام می‌دهد.
  ?هر چه زودتر اقدام کنی، کارهای بیشتری می‌توانی انجام دهی.

  ?اولین کسی باش که تشکر می‌کند!
  ?برخورد حق شناسانه زندگیت را مملو از خوشبختی می‌کند.

  ?اولین کسی باش که با موقعیت‌های جدید و متفاوت وفق می‌یابد.
  ?وقتی تغییرات را می‌پذیری کارهایت را با علاقه بیشتری انجام می‌دهی.

  ?دیگر برای داشتن زندگی بهتر منتظر ننشین.
  ?بلکه اولین کسی باش که به جلو حرکت می کند و تنها کسی باش که سبب این حرکت میشود

 6. گاهی اوقات بهتر است
  دست ازجستجوی خوشبختی برداریم
  و فقط خیلی ساده شاد باشیم
  زیباترین وکم خرجترین هدیه
  لبخند است

 7. خندیدن قندخون شمارا پایین می آورد
  زیرا عضلاتی که از آنها برای خندیدن استفاده میکنیم برای دریافت انرژی، قند خون را مصرف می کنند
  واز ابتلا به دیابت،چاقی وبرخی سرطانها جلوگیری می کند

 8. بیایم امشب مثل یه بالن
  چیزای اضافه رو بریزیم دور
  غمها
  فکر و خیال
  استرس و…

  آرام اوج بگیریم و از جو این دنیا در بیایم و وارد دنیای آرزوها و شادی بشیم و کمی لذت ببریم

  اوج بگیر

 9. ┏━━━??━━━┓

  ┗━━━??━━━┛

  زندگی شاید یک امتحان باشد …
  یک امتحان سخت و بزرگ …
  بعضی ها خودشان را برای امتحان آماده کرده اند…
  اما بعضی ها دیر به فکر امتحان می افتند…
  آنقدر دیر که فرصتی برای زندگی پیدا نمی کنند.

  بعضی ها وقتی از زندگی عقب می افتند تقلب می کنند تا خودشان را در زندگی جلو ببرند… تا پیشرفت کنند… تا حق دیگران را بخورند…
  مراقب حواسش هست که آدم های نالایق… آدم هایی که برای امتحان تلاش نکرده اند با تقلب نمره ی قبولی نگیرند اما هستند مراقب هایی که چشم شان را روی تقلب ببندند و گاهی هم دست شوند…

  بعضی سوال ها جوابشان کوتاه است ولی نمره زیادی دارند…
  درست مثل آدم هایی که مدت کوتاهی در زندگیمان هستند ولی در زندگی مان تاثیر زیادی می گذارند …
  گاهی وسط امتحان زندگی تمام وقتمان را می گذاریم برای سوالی که جوابش را نمی دانیم …
  کاش یاد بگیریم تا فرصت هست برویم سراغ سوالی که می توانیم جواب دهیم…
  کاش هیچ سوالی را هیچ کاری را نصفه رها نکنیم…
  کاش حواسمان جمع باشد گزینه ی درست را انتخاب کنیم …
  کاش جاهای خالی زندگیمان را با آدم های درست پر کنیم …
  کاش یادمان باشد وقت این امتحان هم زود تمام می شود…
  حقیقت این است که همه نمی توانند در زندگی شاگرد اول باشند… ولی کاش لااقل در امتحان زندگی وقتی کارنامه مان را دادند قبول شده باشیم…

  #حسین_حائریان

  ┏━━━??━━━┓

  ┗━━━??━━━┛

 10. ┏━━━??━━━┓
  ⠀ ┗━━━??━━━┛

  به عقیده خیام هر کس که در این دنیا بتواند شاد زندگی کند و از زندگیش لذت ببرد، بطور حتم بعد از مرگش نیز در بهشت خواهد بود. زیرا کسی که زندگی شادی داشته باشد به طور طبیعی نه به کسی ظلم می کند و نه تفکرات منفی نسبت به دیگران دارد. پس دنیا و آخرتش برای او بهشت خواهد بود. بنابراین نباید زندگی را به خود سخت گرفت. ?

  گردون نگری ز قد فرسوده ماست
  جیحون اثری ز اشک پالوده ماست
  دوزخ شرری ز رنج بیهوده ماست
  فردوس دمی ز وقت آسوده ماست

  ┏━━━??━━━┓
  ⠀ @
  ┗━━━??━━━┛

 11. ⭕️ در هلند که بزرگ‌ترین صادرکننده‌ی گل جهان است، دانشمندان تستی را انجام دادند:

  بچه‌های مهد کودکی را به مزارع گل‌ها بردند، و به آن‌ها گفتند که در مسیرهایی که بین ردیف‌های گل وجود داشت بازی کنند یا راه بروند یا حتی بدوند ولی مواظب باشند که به گل‌ها صدمه نزنند.

  نتیجه‌ی این آزمون بسیار جالب بود؛ آن‌ها ملاحظه می‌کنند جاهایی که بچه‌ها در آن بازی کردند، گل‌ها با نشاط تر و شاداب‌تر شدند و زودتر هم رشد کردند!

  دانشمندان نتیجه‌ی تحقیقاتشان را به دولت هلند اعلام کردند.

  دولت هلند بخشنامه‌ای به مهد کودک‌ها داد که هر مهد کودک موظف شد هفته‌ای یک روز، مهد را تعطیل کرده و بچه‌ها را به مراکز پرورش گل برده و اجازه بدهند تا در آن‌جا به بازی مشغول شوند.

  این کار باعث شد که محصول گل‌ها به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند و کودکان نیز دارای نشاطی مضاعف شدند.

  نشاط و شادابی نه فقط انسان‌ها بلکه به تمام موجودات زنده انرژی مثبت می‌دهد و عشق به زیستن را افزایش می‌بخشد، و برعکس،

  محزون بودن، دنبال غم و غصه رفتن باعث پایین آمدن کیفیت زندگی شده و در نتیجه احساس منفی به زندگی افزایش می‌یابد.

  ?

 12. ?امام على علیه السلام:

  بپرهیزید از این که دنیا بر جانتان چیره شود❌

  زیرا پیامد زودهنگام آن، ناگوارى است‼️

  و نتیجه دیررس آن، اندوه است?

  عیون الحکم والمواعظ، ص ۱۰۱

 13. ⭕️ آینده ی ما را همان کاری می سازد که امروز انجام می دهیم نه فردا .

  بله زندگی ما را افکارمان می سازد و ما باید آگاهانه افکارمان را کنترل کنیم ،آگاهانه انرژی مثبت ساطع کنیم ، آگاهانه شاد و خوشحال باشیم ، آگاهانه مهر بورزیم ، آگاهانه دنبال خبر های خوش باشیم ، آگاهانه از زندگی لذت ببریم .

  همه چیز به ذهنمان بستگی دارد .☺️

 14. ┏━━━??━━━┓

  ┗━━━??━━━┛

  هوایِ خودت را داشته باش به خرید برو!
  بیخیال ماشین و اتوبوس و مترو، مسیر تکراری هر روز را قدم بزن!
  برای آخر هفته ات برنامه ی سینما و تئاتر بچین!
  خودت را به نوشیدن یک قهوه در کافه ای که دوست داری دعوت کن!
  چشمانت را ببند و برای خودت یک موزیک آرام بگذار!
  کتابی که دوست داری را به خودت هدیه کن!
  برای گلدان اتاق خوابت، گلهای خوشبو بگیر!
  در دفترچه ی روزانه ات بنویس:
  تو قرار است از لحظاتی که میگذرد لذت ببری!
  خلاصه که به خودت، به علایقت احترام بگذار!
  میدانی چیست رفیق؟
  عشق زیباست!
  دوست باید باشد،
  اما حال زندگی وقتی خوب می شود،
  که هوایِ خودت را داشته باشی…!

  ┏━━━??━━━┓
  ⠀ @
  ┗━━━??━━━┛

 15. ✅افراد شاد زندگی و سرنوشت‌شان را تحت کنترل دارند

  آنهـــــا
  ?عاشق دنبال کردن علایق و اشتیاق‌شان هستند.
  ?به موقعیت‌های بدی که گرفتار آن می‌شوند اجازه نمی‌دهند که آنها را شکست دهد.
  ?وقتی یک چیز بدی اتفاق می‌افتد، آن را چالشی قلمداد می‌کنند که باید حل شود نه یک اتفاق بد!
  ?سپس تلاش خود را برای غلبه بر آن بیشتر می‌کنند.
  ?هر اتفاقی که در زندگی رخ دهد آن را قبول می‌کنند؛ مخصوصا اتفاقاتی که غیرقابل تغییر هستند، سپس از آن به راحتی می‌گذرند.

 16. ✿❀ ﴾﷽﴿ ❀✿

  برای رفع فشارهای عصبی باید دو گام برداشت؛

  گام نخست اینکه
  برای مسائل جزئی
  خود را ناراحت نکنید،

  گام دوم اینکه
  بدانید همه‌ی مسائل
  جزئی هستند…!

  #آنتونى_رابینز
  ┏━━━✨?✨
  @

 17. بر اساس شواهد روانشناسی، افرادی که بیش از همه سعی در جلب رضایت و خوشحالی همه اطرافیانشان دارند غالبا بیشتر از دیگران تنها میمانند. پس شاد باشید
  ??

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *