خانه / اخبار / فرهنگی و هنری / برتری حضرت زهرا بر حضرت مریم
کد مطلب:4976

برتری حضرت زهرا بر حضرت مریم

برتری حضرت زهرا بر حضرت مریم:

یا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاکِ وَ طَهَّرَکِ وَ اصْطَفاکِ عَلى نِساءِ الْعالَمِینَ و به یاد آور هنگامى را که فرشتگان گفتند: اى مریم خدا تو را برگزیده و پاک ساخته و بر تمام زنان جهان برترى داده است» (۱)

این آیه حضرت مریم رابرترین زنان عالم معرفى‏ مى‏ کند چرا ما شیعیان مى‏ گوییم حضرت فاطمه (س) برترین است؟

به این سؤال از سوى مفسران دو پاسخ داده شده است:

۱- مراد آیه شریفه، برترى حضرت مریم بر همه زنان جهان در عصر خودش مى‏ باشد. این پاسخ هم مشابه قرآنى دارد و هم دلیل روایى.

الف) در قرآن مجید آمده است که خداوند درباره‏ بنى‏ اسرائیل فرمود: وَ أَنِّى فَضَّلْتُکُمْ عَلَى الْعالَمِینَ،(۲). در تفسیر نمونه آمده است: «بدیهى است منظور، برترى مؤمنان بنى‏ اسرائیل بر مردم عصر خود بوده است».

ب) در تفسیر برهان روایتى از مفضل بن عمر نقل شده است که مى‏ گوید: «به امام صادق (ع) عرض کردم: مرا خبر ده از قول پیامبر خدا (ص) درباره فاطمه که فرمودند: «او سرور زنان جهانیان است». آیا او سرور زنان عصر خویش است؟ امام (ع) فرمودند: «مریم سرور زنان جهان در عصر خود بوده است، اما فاطمه (س) سرور همه زنان از آغاز تا پایان است».

۲- درست است که آیه شریفه برتری حضرت مریم سلام الله علیها را از لحاظ زمانی مطلق می داند و مربوط به همه زمان‏ها است ولى قید موضوعى دارد یعنی از همه جهات برتری ندارد و از همین رو منافاتى با سرورى حضرت زهرا (س) بر همه زنان عالم در کمالات عالیه و والاى انسانى ندارد.

توضیح این که در قرآن مجید یک‏ سرى از ویژگى‏ها و امتیازات براى حضرت مریم بیان شده است. این ویژگى‏ها از اختصاصات حضرت مریم نیست و افراد دیگرى نیز در رتبه او و چه بسا بالاتر از او به چنین مقاماتى رسیده‏اند اما آنچه ازاختصاصات حضرت مریم (س) است و بدان وصف بر همه زنان عالم امتیاز یافته است، چگونگى ولادت فرزند وى مى‏ باشد. علامه طباطبایى (ره) در تفسیر المیزان مى‏ فرماید: «[این کلمه‏] از خصائص وجودى حضرت مریم (س) انگشت روى هیچ خصیصه‏ اى به جز ولادت عجیب فرزندش نمى‏ گذارد. این است که «اصطفاء» از هر جهت نیست بلکه آن گونه فرزند آوردن مراد است». اما غیر از کلمه «اصطفاء» کلمات دیگرى که در آیات مربوط به آن جناب آمده، از قبیل: «تطهیر» و «تصدیق به کلمات خدا و کتب او» و «قنوت» و «محدثه بودن» همه از امورى است که اختصاص به آن جناب ندارد.

در تفسیر «اطیب البیان» نیز امتیاز خصوصى حضرت مریم (س) بر دیگر زنان چگونگى زاییدن حضرت عیسى (ع) بیان شده و در سرّ بیان وَ اصْطَفاکِ عَلى نِساءِ الْعالَمِینَ آمده است: «بیان این جمله براى این است که دیگر زنى نتواند همچه دعوایى بکند و بهانه به دست بیاورد». بنابراین اگر آیه داراى قید زمانى نباشد، حضرت مریم (س) را فقط در چگونگى فرزند آوردن از همه زنان جهان ممتاز دانسته است و این نافى برترى حضرت زهرا (س) در کمالات عالیه انسانى نیست.

منابع:

۱- آیه ۴۲ سوره آل عمران

۲- بقره، آیه ۴۷

ارسال به هم میهنهم میهن

درباره ی abbas safari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *