خانه / اخبار / اخبار فوری اقتصادی و سیاسی
کد مطلب:13145

اخبار فوری اقتصادی و سیاسی

گلچین اخبار سیاسی اقتصادی را لحظه به لحظه در این قسمت پیگیر باشید

ارسال به هم میهنهم میهن

264 دیدگاه

 1. عودت ۱۰۰ مورد از املاک نجومی به شهرداری تهران

  http://www.otaghnews.com/wp-content/uploads/2013/06/015.jpg

  عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی از بازگرداندن املاک واگذار شده خارج از ضوابط شهرداری خبرداد و گفت:دادستانی در حال رسیدگی به املاک نجومی است و بالغ بر ۱۰۰ مورد تخلف شناخته شده است.
  خبرگزاری ایرنا: عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی از بازگرداندن املاک واگذار شده خارج از ضوابط شهرداری خبرداد و گفت:دادستانی در حال رسیدگی به املاک نجومی است و بالغ بر ۱۰۰ مورد تخلف شناخته شده است.

  محمود صادقی در گفت و گویی در خصوص واگذاری‌های جدید املاک نجومی در شهرداری تهران افزود: قطعا درصورت بروز تخلف در واگذاری املاک طبق گذشته باید تعیین تکلیف شود، در حقیقت برای واگذاری اموال و دارایی ها در قالب قانون یا مزایده باید قیمت‌گذاری مناسب صورت گیرد در غیر این صورت باید املاک پیگیری و برگردانده شود.

  وی تصریح کرد: املاک نجومی واگذار شده که پیش از این در سال ۹۵ اعلام شد توسط دادستانی در حال رسیدگی است و بنابر اطلاع رسانی‌های صورت گرفته بالغ بر ۱۰۰ مورد تخلف شناخته شد.

  وی افزود: دادستانی بنا بر تخلفات اعلام شده گفته است که قرارداد این واگذاری ها باطل است لذا قاعدتا این قراردادها باید فسخ و املاک به شهرداری بازگردانند، البته طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران که در سال گذشته مطرح شده بود به دلایل مختلف رد شد در صورتی که این طرح به شفافیت موضوع کمک می کرد.

  نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که به لحاظ حقوقی و بر اساس ضوابط قانونی همه واگذاری‌ها باید به صورت موردی بررسی شود، گفت: این چنین معاملات خارج از ضوابط باید ابطال و املاک به شهرداری داده شود.

  صادقی یادآور شد: با توجه به این که بافت شورای شهر و شهرداری تهران تغییر کرده است، امیدواریم برای طرح مجدد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران از سمت شهرداری کارشکنی صورت نگیرد، متاسفانه در دوره قبل شهرداری برای رد تحقیق و تفحص در مجلس رایزنی بسیار کرد.

  وی ادامه داد: هرچند تحقیق و تفحص اقدامی زمان‌بر است اما به نظر می‌رسد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران لازم است، بنابراین به دنبال طرح مجدد آن در مجلس خواهیم بود.

 2. واریز سود سهام عدالت تا پایان شهریور ماه

  http://files.namnak.com/users/lm/aup/201702/678_pics/%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85-%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%AA.jpg

  مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به واریز قطعی سود سهام عدالت در شهریور ماه گفت: مشمولینی که بعد از آذر ماه سال ۹۵ نیز متوفی شده‌اند مشمول دریافت سود می‌شوند و سود سهام عدالت به حساب این افراد واریز خواهد شد.
  خبرگزاری میزان: مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به واریز قطعی سود سهام عدالت در شهریور ماه گفت: مشمولینی که بعد از آذر ماه سال ۹۵ نیز متوفی شده‌اند مشمول دریافت سود می‌شوند و سود سهام عدالت به حساب این افراد واریز خواهد شد.

  سید جعفر سبحانی در خصوص تعیین زمان برای واریز سود سهام عدالت بیان کرد: سود سهام عدالت مطابق پیش‌بینی‌ها تا پایان شهریور ماه به حساب مشمولین واریز خواهد شد ولی هنوز مصوبه شورای عالی اصل ۴۴ برای سندیت واریز سود به سازمان خصوصی‌سازی نرسیده است و امیدواریم این امر تا پایان ماه جاری و موعد واریز سود محقق شود.

  وی در ادامه افزود: از مجموع مشمولین سهام عدالت بیش از ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به سامانه سهام عدالت مراجعه و صورت حساب دریافت کرده‌اند که از این تعداد ۳۱ میلیون نفر نیز شماره شبای خود را جهت دریافت سود سهام عدالت به سامانه ارائه کرده‌اند.

  مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی تصریح کرد: از میان افرادی که شماره شبای خود را در این مدت زمانی به سامانه ارائه کرده‌اند شماره حساب بیش از ۹۷ درصد تایید شده و ۳ درصد باقی مانده نیز پیامک سازمان خصوصی‌سازی جهت اصلاح شماره شبا و ارائه مجدد آن به سامانه دریافت کرده‌اند.

  سبحانی تاکید کرد: مشمولینی که بعد از آذر ماه سال ۹۵ نیز متوفی شده‌اند مشمول دریافت سود می‌شوند و سود سهام عدالت به حساب این افراد واریز خواهد شد.

  وی در توضیح شرایط دریافت سود وراث مشمولین متوفی شده قبل از آذر ۹۵ گفت: در حال راه‌‌اندازی سامانه‌ای جهت ساماندهی مشمولین متوفی و واریز سود سهام این افراد به حساب وراث هستیم که این سامانه در پاییز راه‌اندازی خواهد شد و در حال حاضر با سازمان‌های مربوط به این موضوع در حال مذاکره هستیم که پس از نتیجه‌گیری در مهر و یا آبان ماه این ساماه جهت پرداخت سود مشمولین متوفی به وراث راه‌اندازی خواهد شد.

 3. پسر ترامپ اعتراف کرد

  http://www.entekhab.ir/files/fa/news/1395/3/10/156718_248.jpg

  دونالد ترامپ جونیور پسر ارشد رئیس جمهوری آمریکا اعتراف کرد به منظور دریافت اطلاعاتی درباره «آمادگی» هیلاری کلینتون برای ریاست جمهوری با یک وکیل روس دیدار کرده است.
  خبرگزاری ایرنا: دونالد ترامپ جونیور پسر ارشد رئیس جمهوری آمریکا اعتراف کرد به منظور دریافت اطلاعاتی درباره «آمادگی» هیلاری کلینتون برای ریاست جمهوری با یک وکیل روس دیدار کرده است.

  روزنامه نیویورک تایمز نوشت: وی در جلسه با بازرسان کمیته قضایی سنا که پشت درهای بسته برگزار شد، اظهار داشت که دیدار با وکیل روس نتیجه ای در بر نداشت.

  این روزنامه آمریکایی نوشته به نسخه ای از اظهارات ترامپ جونیور برای ارائه در سنا دست یافته که وی گفته وقتی شنید «ناتالیا وسلنیتسکایا» وکیل روس اطلاعات مخربی در مورد کلینتون دارد، با خود دچار کشمکش شد.

  او افزود اگر وکیل روس اطلاعاتی به او می داد می خواست آن را با وکلایش در میان بگذارد. این اعتراف پسر ترامپ نشان می دهد که وی می دانست که اگر از یک کشور خارجی اطلاعات مخربی درباره یک رقیب انتخاباتی بگیرد، مسائل حقوق حساسی مطرح خواهد شد.

  ترامپ جونیور گفت: تصور می کردم اگر آنها اطلاعاتی درباره آمادگی، شخصیت و ویژگی های یک کاندیدای ریاست جمهوری داشتند، باید آن را بشنوم.

  ترامپ جونیور در ماه ژوئیه نیز در یک جلسه علنی سنا حضور یافت. سال گذشته دو روز پس از آن که جمهوری خواهان دونالد ترامپ را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی کردند، ترامپ جونیور با یک وکیل روسی در برج ترامپ در منهتن دیدار کرد.

  قرار بود ترامپ جونیور اطلاعات «مخربی» درباره رقیب پدرش هیلاری کلینتون دریافت کند.

  وکیل روس برای ادای شهادت در برابر سنای آمریکا اعلام آمادگی کرده بود. خبرگزاری رویترز نوشته بود این وکیل روس سال ها وکالت سرویس امنیت فدرال روسیه (اف اس بی) را بر عهده داشت.

  دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۶ سرویس امنیت فدرال روسیه را به دخالت و دستکاری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متهم کرد. روسیه این اتهام را رد کرده است.

 4. شریعتمداری عذرخواهی اش از ظریف را پس گرفت!

  http://cdn.akairan.com/akairan/aka/m998/2356881432784102a.jpg

  حسین شریعتمداری در کیهان نوشت: ضمن تأکید چند‌باره بر بی‌حاصل بودن برجام و فاجعه‌بار بودن آن که در یادداشت مزبور آمده بود، خطاب به تیم هسته‌ای کشورمان نوشته بودم «اگرچه متن یادداشت را مستند می‌دانم ولی چنانچه از تیتر یادداشت مزبور تلقی اهانت شده است، از تیم هسته‌ای کشورمان، مخصوصاً آقای دکتر ظریف که روی سخن یادداشت با ایشان بود، پوزش می‌خواهم».
  حسین شریعتمداری در کیهان نوشت: روز سه‌شنبه با اشاره به تیتر یادداشت روز کیهان یکشنبه که عنوان «مذاکره کردید یا دیکته نوشتید» را داشت، ضمن تأکید چند‌باره بر بی‌حاصل بودن برجام و فاجعه‌بار بودن آن که در یادداشت مزبور آمده بود، خطاب به تیم هسته‌ای کشورمان نوشته بودم «اگرچه متن یادداشت را مستند می‌دانم ولی چنانچه از تیتر یادداشت مزبور تلقی اهانت شده است، از تیم هسته‌ای کشورمان، مخصوصاً آقای دکتر ظریف که روی سخن یادداشت با ایشان بود، پوزش می‌خواهم».

  در پی این نوشته، روزنامه‌ها و سایت‌های زنجیره‌ای که بوئی از اخلاق و انسانیت و این‌گونه مسائل به مشامشان نخورده است، با عناوینی نظیر «اقدام غیر منتظره»! «حرکت کم سابقه»! و امثال آن به انعکاس ماجرا پرداخته و تلاش کردند پوزش از احتمال تلقی اهانت‌آمیز از تیتر یادداشت را که با تأکید بر درستی متن آن همراه بود، به مفهوم تغییر موضع کیهان در ماجرای هسته‌ای قلمداد کنند! این وارونه‌نمایی به وضوح نشان می‌دهد مدعیان اصلاحات تا چه اندازه در مقابل استدلال محکم کیهان مبنی بر فاجعه‌آمیز بودن برجام، درمانده و دست خالی هستند.

  ماجرای این قماش از مدعیان اصلاحات و نسبت آنها با مسائل انسانی و اخلاقی، یادآور داستان کسی است که از او سؤال کردند؛ قبله کدام طرف است؟ و یارو که معلوم بود اصلاً نامی از قبله به گوشش نخورده است،‌ پرسیده بود؛ کدام خیابان را به شما آدرس داده‌اند؟!
  اکنون روی سخن با برادران تیم هسته‌ای است تا ببینند کسانی که پرچم حمایت از آنها را برافراشته‌اند، از چه قماشی هستند؟!

 5. پایان سال ۹۶؛ آخرین زمان اعتبار کارت‌های ملی

  سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از صدور کارت های ملی هوشمند در فرایند ۱۵ روز ه خبر داد و گفت: اعتبار کارت‌های ملی قدیمی تا پایان سال ۹۶ خواهد بود و این زمان به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.
  خبرگزاری تسنیم: تسنیم: سیف‌الله ابوترابی؛ سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه کارت‌های ملی که زمان صدورشان مربوط به سال ۸۹ و قبل از آن است تا پایان امسال اعتبار دارند، اظهار کرد: این زمان به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.

  وی تصریح کرد: در حال حاضر در کل کشور ۱۲ هزار ایستگاه برای صدور کارت هوشمند ملی در دفاتر پیشخوان، ثبت احوال و ادارات پست راه اندازی شده است و هموطنان می‌توانند با مراجعه به این دفاتر اقدام به تعویض کارت ملی خود کنند.

  ابوترابی با بیان اینکه فرایند صدور کارت‌های به ۱۵ روز کاهش پیدا کرده است ادامه داد: زمانی که برای اعتبار کارت‌های ملی قدیمی در نظر گرفته شده به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد و درخواست می‌شود مردم هر چه زودتر اقدام به دریافت کارت‌های جدید کنند.

  وی در خصوص مبلغ تعویض کارت‌های ملی گفت: طبق مصوبه مجلس ۲۰ هزار تومان به عنوان مبلغ تعویض دریافت می‌شود که این مبلغ مستقیماً به خزانه واریز می‌شود ضمن اینکه حداکثر ۹ هزار تومان نیز از سوی دفاتر صدور کارت بابت عکس و فرم‌ و ۲ هزار تومان نیز زمان تحویل کارت تحویل دریافت می‌شود.

  ابوترابی ادامه داد: با توجه به اینکه برای تحویل کارت‌های هوشمند در زمان تحویل باید اثر انگشت صاحب کارت ثبت شود به همین منظور حضور افراد در دفاتر صادر کننده کارت الزامی است.

  سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۲۶ میلیون کارت هوشمند صادر شده است که این آمار تا پایان سال جاری به ۴۰ میلیون کارت خواهد رسید.

 6. نوبخت: مشکل حصر باید حل شود

  http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1396/3/3/6266769_445.jpg

  سخنگوی دولت با اعلام اینکه مواضع رییس جمهور در مساله حصر صریح، شفاف و قاطعانه در شورای عالی امنیت ملی اعلام شد از دبیر شورا تقاضا کرد در این مساله اطلاع رسانی کند.
  خبرگزاری ایسنا: سخنگوی دولت با اعلام اینکه مواضع رییس جمهور در مساله حصر صریح، شفاف و قاطعانه در شورای عالی امنیت ملی اعلام شد از دبیر شورا تقاضا کرد در این مساله اطلاع رسانی کند.

  محمدباقر نوبخت درباره مباحث مطرح شده در جلسه شورای عالی امنیت ملی در موضوع حصر گفت: در جلسه شورای عالی امنیت ملی رئیس جمهور مواضع صریح، شفاف و قاطعانه گرفتند، از دبیر شورا میخواهم آنچه تشخیص میدهد درباره جلسات شورای عالی امنیت ملی اطلاع رسانی کند چون مباحث در این جلسه مباحث امنیتی است.

  وی ادامه داد:مشکل حصر باید حل شود همه موضع دولت را می دانید، بگذارید این مساله از طریق مسیر خود پیش برود، باید بتوانیم زمینه ای فراهم شود تا این مشکل حل شود.

  نوبخت خاطرنشان کرد:جایگاه رفیع رهبری برای ما محترم و امنیت کشور برای ما مهم است، اجازه بدهید این مساله از طریق روش منطقی دنبال شود، اطلاع رسانی درباره تصمیمات شورای عالی امنیت ملی را به دبیر این شورا واگذار کنیم.

  سخنگوی دولت خاطرنشان کرد:حصر تصمیم شورای عالی امنیت ملی و پیش از دولت روحانی بوده است.

  وی همچنین در این نشست خبری اعلام کرد : در سه ماه اول سال، ۹۲۰ هزار نفر جدید وارد بازار کار شدند که برای ۷۰۳هزار نفر شغل فراهم کردیم.

  نوبخت همچنین خاطرنشان کرد: از اول سال ۸میلیون و ۸۳۴هزار تن گندم به مبلغ ۱۱هزار و ۵۴۶میلیارد تومان خریداری کردیم که ۷هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت کرده ایم و مابقی در دست پرداخت است.

  سخنگوی دولت در ادامه اعلام کرد: شورای اقتصاد مجوز سرمایه گذاری برای بیمارستان ۷۲۳ تخت خوابی تبریز به مبلغ ۲۰۳میلیون یورو، بیمارستان ۱۳۷۴ تختخوابی نمازی شیراز به مبلغ ۴۰۶میلیون یورو و بیمارستان هزار تختخوابی رجایی تهران ۴۱۵به مبلغ میلیون یورو را صادر کرد که اگزین بانک کره جنوبی در این بیمارستان ها سرمایه گذاری کرد.

  وی افزود :مجوز سرمایه گذاری به مبلغ ۲۰۰میلیون یورو نیز برای آب رسانی به دشت ایذه و باغملک توسط بانک های اروپایی در شورای اقتصاد به تصویب رسید.

 7. کاهش نرخ طلا و سکه در بازار

  http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1396/6/14/1391062_630.jpg

  در بازار امروز – سه‌شنبه – نرخ‌های طلا و سکه بعد از حدود ۱۰ روز روند افزایشی، معکوس و کاهشی شد؛ به طوری که سکه تمام با کاهش ۱۷ هزار تومانی همراه شده است و این در حالی است که قیمت‌ها در بازار جهانی همچنان افزایشی است.
  خبرگزاری ایسنا: در بازار امروز – سه‌شنبه – نرخ‌های طلا و سکه بعد از حدود ۱۰ روز روند افزایشی، معکوس و کاهشی شد؛ به طوری که سکه تمام با کاهش ۱۷ هزار تومانی همراه شده است و این در حالی است که قیمت‌ها در بازار جهانی همچنان افزایشی است.

  نرخ سکه در روزهای گذشته با افزایش قابل توجه قیمت همراه شده بود و دیروز در صرافی‌های خیابان فردوسی – چهارراه استانبول به نرخ یک میلیون و ۲۸۵ هزار تومان هم رسید که رکورد جدیدی برای سکه تمام طی پنج سال اخیر بود.

  از طرف دیگر بازار طلا هم همین وضعیت را داشت و هر گرم طلای ۱۸ عیار از مرز ۱۲۶ هزار تومان عبور کرد. کارشناسان بازار طلا و سکه این افزایش قیمت را ناشی از افزایش قیمت جهانی طلا می‌دانند که به دنبال طوفان هاروی در آمریکا و هچنین آزمایش‌های موشکی کره شمالی رخ داده است.

  از طرف دیگر برخی از کارشناسان، افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی را مرتبط و همزمان با کاهش نرخ سود بانکی و خروج سپرده‌ها از بانک‌ها و حرکت آن‌ها به سمت بازار طلا و سکه ارزیابی می‌کنند.

  اما در بازار امروز روند قیمت‌ها سمت و سوی کاهشی را نشان می‌دهد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نزدیک به ۱۰۰۰ تومان کاهش یافته و ۱۲۵ هزار و ۵۴۵ تومان عرضه می‌شود.

  هر مثقال طلا با ۴۱۰۰ تومان کاهش ۵۴۳ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت دارد و هر اونس طلا برای معاملات در بازار جهانی افزایش پیدا کرده و ۱۳۳۵ دلار و ۹۰ سنت داد و ستد می‌شود.

  سکه تمام طرح جدید نیز از کاهش قیمت‌ها بی‌نصیب نمانده با ارزانی ۱۷ هزار تومانی یک میلیون و ۲۵۸ هزار تومان فروخته می شود. نیم سکه و ربع سکه نیز به ترتیب ۶۶۸ هزار و ۲۰۰ و ۳۸۷ هزار و ۴۰۰ تومان در بازار آزاد فروخته می‌شوند.

  در بازار ارز، دلار آمریکا با کاهش ۱۱ تومانی ۳۸۷۹ تومان قیمت دارد. یورو با ۴۸ تومان افزایش ۴۷۸۹ تومان عرضه می‌شود. همچنین پوند انگلستان با افزایش هفت تومانی ۵۰۳۱ تومان و لیر ترکیه با شش تومان افزایش ۱۱۷۱ تومان فروخته می‌شود.

  همچنین دلار مبادله‌ای ۳۳۲۶ تومان از سوی بانک مرکزی قیمت‌گذاری شده است.

 8. هدف هیئت سعودی از سفر به ایران

  http://media.alalam.ir/news/image/855×495//2016/07/23/alalam_636048708974600083_25f_4x3.jpg

  سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره علت سفر هیئت عربستانی به ایران، گفت: این سفر از مدتها پیش مطرح بود و قرار شد که هیاتی از ایران به عربستان برود و هیاتی از آنجا به ایران بیاید و هدف این سفر که از پیش اعلام شد بازدید از اماکن دیپلماتیک است.
  خبرگزاری ایسنا: سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره علت سفر هیئت عربستانی به ایران، گفت: این سفر از مدتها پیش مطرح بود و قرار شد که هیاتی از ایران به عربستان برود و هیاتی از آنجا به ایران بیاید و هدف این سفر که از پیش اعلام شد بازدید از اماکن دیپلماتیک است.

  بهرام قاسمی در حاشیه مراسم ترحیم ابراهیم یزدی در جمع خبرنگاران در این باره افزود: حدود یک ماه پیش هیات عربستانی ویزای خود را دریافت کرد و هیات ایرانی نیز امروز ویزای خود را در اختیار دارد و فکر می کنم در آینده نزدیک این دو هیات برای بازدید از اماکن دیپلماتیک دو کشور به پایتخت های دو کشور سفر خواهند کرد.

  قاسمی همچنین اعلام کرد: زمان دقیق سفر این هیات‌ها مشخص نیست اما به نظر می‌رسد بعد از ایام حج این سفرها صورت گیرد.

  سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی مبنی بر علت سفر نماینده رییس جمهوری روسیه و مشاور رییس جمهوری فرانسه به ایران و اینکه آیا این سفرها به مذاکرات آستانه ارتباطی دارد، اظهار کرد: خیر، سفر مشاور رئیس جمهوری فرانسه در چارچوب رایزنی های اقتصادی و سایر زمینه های مشترکی که است با این کشور داریم.

  وی درباره سفر نماینده پوتین به ایران گفت: ما در بحت مذاکرات آستانه و سایر مسائل منطقه‌ای با دولت روسیه دایما در ارتباط هستیم و مکررا هیات های ما با روسیه دیدار و تحولات منطقه را مورد رایزنی و تبادل نظر قرار می دهند.

  منبع: خبرگزاری ایسنا

 9. طرح عیدانه برای ترخیص خودروهای توقیفی

  https://www.persiankhodro.com/news_images/image_news_31738.jpg

  سخنگوی ناجا گفت: به مناسبت اعیاد قربان و غدیر تا یک هفته پس از عید غدیر خودروهای توقیفی از سوی پلیس ترخیص می شوند.
  خبرگزاری میزان: سخنگوی ناجا گفت: به مناسبت اعیاد قربان و غدیر تا یک هفته پس از عید غدیر خودروهای توقیفی از سوی پلیس ترخیص می شوند.

  سردار سعید منتظرالمهدی گفت: براساس دستور فرمانده نیروی انتظامی به مناسبت اعیاد قربان و غدیر خم، خودروها و موتورسیکلت‌هایی که به علت تخلفات رانندگی تا این تاریخ توقیف شده اند مورد عفو و بخشش قرار گرفته و ترخیص می شوند.

  وی ادامه داد: مالکان این خودروها می توانند تا یک هفته بعد از عید غدیر خم با مراجعه به ستادهای ترخیص پلیس راهنمایی و رانندگی در سراسر کشور نسبت به ترخیص وسایل نقلیه خود اقدام کنند.

  سخنگوی ناجا این بخشش مشمول وسایل نقلیه ای که با حکم قضایی توقیف شده اند، نمی شود.

  منبع: خبرگزاری میزان

 10. ظریف در توییتر به آمریکایی ها تاخت

  http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1394/12/12/798304_409.jpg

  وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اصرار آمریکایی‌ها بر برجامی بودن دسترسی به مراکز نظامی کشور، گفته که مفاد برجام است که حوزه دسترسی بازرسان را مشخص می‌کند نه انگیزه‌های نهان آمریکایی‌ها.
  خبرگزاری فارس: «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به ادامه اصرار آمریکایی‌ها بر مجاز بودن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به بازدید از سایت‌های نظامی کشورمان، در توییتر به آمریکایی‌ها تاخت.

  ماجرا از سفر نیکی هیلی به وین و تلاش وی برای متقاعد کردن «یوکیو آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اعزام بازرسان خود به سایت‌های نظامی ایران با تکیه بر مفاد برجام شروع شد.

  سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به انتشار خبر این دیدار گفته بود: «این بحث‌ها را باید به طنزگویی تشبیه کرد. این مسئله خوابی است که تعبیر نخواهد شد. این سخنان، بسیار گفته و تعبیر هم نخواهد شد چون با ایران قدرتمندی مواجهه هستند که با بومی‌سازی راه خود را ادامه می‌دهد و به عنوان کشوری مستقل در جهان ظهور کرده است.»

  «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل هم پنجشنبه پاسخ داد: «اگر بازرسی از سایت‌های نظامی ایران، آن‌طور که ایرانی‌ها می‌گویند یک رویا است، پایبندی ایران به برجام هم رویا است.»

  ظریف در صفحه توئیتری خود تلویحاً به این ماجرا اشاره کرده و گفته: «استی‌آزمایی پایبندی ایران به برجام از سوی آژانس، بر مبنای مفاد موافقتنامه انجام می‌شود نه بر اساس انگیزه‌های نهان مقامات آمریکایی و یا لابی‌گران.»

  مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بازرسان از وی فرمان می‌گیرند و گزارش پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام با امضای وی منتشر می‌شود، بامداد جمعه گفته بود که «بر اساس شرایط مورد توافق ایران در حوزه بازرسی‌ها، آژانس بدون تفاوت قائل شدن میان مراکز نظامی و غیرنظامی، به همه آنها دسترسی دارد.»

  منظور آمانو از شرایط مورد توافق، همان مفاد برجام است.

 11. آمریکا: پایبندی ایران به برجام، رویاست

  http://miandeh.ir/wp-content/uploads/2015/11/JamNewsImage19030001.jpg

  نماینده آمریکا در سازمان ملل با بیان ادعاهای اثبات‌نشده مدعی شد که حمایت ایران از حماس نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است.
  خبرگزاری تسنیم: نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به بیانیه حماس برای از سرگیری روابط با ایران و اقدام تهران در ردخواست‌های بازرسی از امکان نظامی واکنش نشان داد.

  وی در بیانیه‌ای با بیان اتهامات اثبات‌نشده گروه حماس را «تروریستی» توصیف کرد و مدعی شد که روابط ایران و حماس نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در تأیید برجام است.

  هیلی گفت: «ایران، یکبار دیگر چهره واقعی‌اش را نشان داد. این کشور بایستی تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد عضوی از جامعه ملل باشد که می‌خواهد به طور جدی به تعهدات بین‌المللی‌اش عمل کند و یا اینکه می‌خواهد رهبر یک جنبش تروریستی باشد.»

  در این بیانیه آمده است: «ایران به موجب قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از ارسال تمامی انواع سلاح بدون مجوز شورای امنیت منع شده است. همین قطعنامه است که توافق هسته‌ای ایران را به تأیید رسانده است.»

  نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، همچنین در واکنش به اظهارات بهرام قاسمی که گفته بود درخواست بازرسی از اماکن نظامی ایران رویایی است که تعبیر نمی‌شود گفت: «اگر مطابق گفته ایرانی‌ها، درخواست بازرسی از سایت‌های نظامی ایران صرفاً رویا است، پایبندی ایران به برجام هم رویا است.».

  منبع: خبرگزاری تسنیم

 12. دبیرکل بانک مرکزی: سود بانکی ربا نیست

  http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1394/8/5/540222_465.jpg

  دبیرکل بانک مرکزی گفت: از نظر ما کارمزدی که در شبکه بانکی کشور دریافت می شود، نمی تواند مصداق ربا باشد.
  خبرگزاری ایرنا: به نقل از دبیرکل بانک مرکزی گفت: از نظر ما کارمزدی که در شبکه بانکی کشور دریافت می شود، نمی تواند مصداق ربا باشد.

  محمود احمدی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در مشهد افزود: در موضوع ربا در شبکه بانکی، باید متخصصان امر اظهار نظر کنند اما برداشت ما این نیست که هزینه خدمات و سودی که بر روی تسهیلات دریافت می شود، ربا است.

  وی در خصوص خبر منتشره مبنی بر تشکیل بانک بدون ربا توسط آستان قدس رضوی گفت: تا کنون درخواستی در این رابطه دریافت نشده است.

  وی عنوان کرد: در عین حال تعداد بانک ها در شبکه بانکی به حد کفایت است و اگر قرار باشد اقدامی در این حوزه صورت گیرد باید در جهت فعال تر و پایدارتر کردن شبکه بانکی برای ارائه خدمت باشد.

  دبیرکل بانک مرکزی اظهار کرد: بر این مبنا افتتاح بانک جدید منوط به آن است که هزینه و فایده ایجاد آن دیده شده و مراحل پیگیری آن طبق قانون انجام گرفته و به شورای پول و اعتبار ارسال و در آنجا در این رابطه تصمیم گیری شود.

  احمدی در مورد موسسات غیرمجاز مالی و اعتباری هم گفت: هم اکنون سه موسسه فاقد مجوز، به دغدغه و چالش اصلی نظام پولی و بانکی کشور مطرح هستند.

  وی تصریح کرد: برای حل این مشکل برنامه های بانک مرکزی در شورای پول و اعتبار به منظور ادغام آنها با برخی بانک ها مطرح و مقرر شده، امکاناتی در اختیار بانک یا بانک های مربوطه قرار گیرد تا بتوانند مدیریت دارایی و بدهی های این موسسات را انجام دهند.

  وی اظهار کرد: این موسسات سودهای بالایی و بعضا تا ۸۰ درصد پرداخت می کردند که برای تامین این سود از پول خود استفاده می کردند و از این رو امروز یکی از مشکلات عمده آنها کسری منابع است.

  وی گفت: بانک مرکزی در این راستا تدبیر کرده تا مردم به پول خود برسند چنانکه موسسه ‘افضل توس’ مشهد به یکی از بانک های خصوصی واگذار شده و یک سری امکانات و اختیارات از بانک مرکزی دریافت خواهد کرد تا بتواند کارمندان، شعب و دارایی و بدهی های آنها را مدیریت کند.

 13. آیت الله نوری همدانی: یارانه باید برداشته شود

  http://asrfarhang.ir/documents/10033319/10033790/%D8%A2%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87%20%D9%86%D9%88%D8%B1%DB%8C%20%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-3.jpg
  آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر ضرورت صیانت از بیت‌المال، گفت: قلبا معتقدم یارانه باید برداشته شود و فرهنگ کار در جامعه ایجاد شود.
  خبرگزاری ایسنا: آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر ضرورت صیانت از بیت‌المال، گفت: قلبا معتقدم یارانه باید برداشته شود و فرهنگ کار در جامعه ایجاد شود.

  آیت‌الله نوری همدانی در دیدار با رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با تصریح بر ضرورت ارتباط دولتمردان و حوزه علمیه قم، عنوان کرد: لازم است ارتباط همیشگی و همواره دولتمردان با حوزه علمیه قم برقرار باشد. این ارتباط هرچه بیشتر باشد در توفیق و پیشرفت کار مفیدتر خواهد بود.

  وی در ادامه به برخی مسائل از قبیل اصلاح عملکرد مالی بانک‌ها و شیوه عمل صداوسیما اشاره کرد و گفت: نسبت به عملکرد صداوسیما انتقاد داریم. گاهی چیزهای ناراحت‌کننده‌ای را از تلویزیون شاهد هستیم. برای مثال در جشن‌های مناسبتی تلویزیون، شئون رعایت نمی‌شود یا در تبلیغات تلویزیونی مقام زن پایین آورده شده و او را وسیله تبلیغ قرار می‌دهند. لازم است توجه و دقت بیشتری شود.

  این مرجع تقلید در ادامه با تاکید بر اهمیت اقتصاد، عنوان کرد: این‌که دولت اقتصاد را اولویت برنامه‌های خود قرار داده، قابل تقدیر است. اما برای این‌که این امر در معیشت مردم نمود داشته باشد، یکی از مسائل مهم، نظارت بر قیمت‌هاست. یادگاری این دولت برای مردم می‌تواند تعیین نرخ معین بر کالا و خدمات و نظارت و اشراف در صحت اجرای آن باشد.

  وی با اشاره به ضرورت صیانت از بیت‌المال و صرف آن در محل مناسب خود، عنوان کرد: قلبا معتقدم یارانه باید برداشته شود. لازم است مردم قدرت کافی پیدا کنند و از سوی دیگر فرهنگ کار ایجاد شود تا دیگر پول بدون کار به کسی ندهند.

  بر پایه این گزارش، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با آیات عظام، مکارم شیرازی و صافی نیز دیدار کرد.

 14. شورای امنیت به کره شمالی هشدار داد

  http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1395/6/10/620762_896.jpg

  شورای امنیت سازمان ملل در هشداری جدی از پیونگ یانگ خواست به قطعنامه های این شورا پایبند باشد.
  خبرگزاری مهر، شورای امنیت سازمان ملل در نشستی اضطراری، آزمایش موشکی اخیر کره شمالی را محکوم کرد.

  در بیانیه‌ای که پس از این نشست غیرعلنی منتشر شد، آمده است: «شورای امنیت شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی که از فراز ژاپن عبور کرد و همچنین چند شلیک موشکی دیگر را قویا محکوم می‌کند.»

  این بیانیه می‌افزاید: «شورای امنیت همچنین کره شمالی را به دلیل اقدامات تنش زای این کشور محکوم کرده و درخواست می‌کند که فورا از تمام این اقدامات دست بردارد. شورای امنیت تأکید می‌کند که این اقدامات کره شمالی تهدیدی برای منطقه و تمام اعضای شورای امنیت است.»

  شورای امنیت با تاکید بر ایجاد منطقه‌ای عاری از تسلیحات اتمی، از پیونگ یانگ خواسته به قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت که توقف برنامه اتمی و موشکی این کشور را خواستار شده‌اند، پایبند باشد.

  کره شمالی بامداد سه‌شنبه یک موشک میان‌برد را که به گفته منابع ژاپنی بیش از ۵۰۰۰ کیلومتر برد دارد، آزمایش کرد. عبور این موشک از آسمان ژاپن موجب شد تا در مناطق شمالی این کشور هشدار حمله موشکی صادر شود.

 15. دلایل افزایش قیمت سکه و طلا در روزهای اخیر

  http://media.mehrnews.com/d/2016/10/15/3/2242684.jpg
  رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران دلایل افزایش قیمت طلا و سکه را تشریح و عنوان کرد که قیمت طلا طی چند روز گذشته رکورد پنج سال گذشته را زده و هر گرم طلای ۱۸ عیار به بیش از ۱۲۰ هزار تومان رسیده است.
  خبرگزاری ایسنا: رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران دلایل افزایش قیمت طلا و سکه را تشریح و عنوان کرد که قیمت طلا طی چند روز گذشته رکورد پنج سال گذشته را زده و هر گرم طلای ۱۸ عیار به بیش از ۱۲۰ هزار تومان رسیده است.

  محمد کشتی آرای درباره دلایل گرانی سکه و طلا طی روزهای اخیر و همچنین افزایش قیمت‌ها در بازار امروز گفت: در دو – سه روز گذشته اتفاق عجیبی که افتاده این است که طوفانی در آمریکا اتفاق افتاده است که باعث شده خیلی ازمسائل اقتصادی تحت تاثیر قرار بگیرند.

  وی افزود: این طوفان آن قدر در اقتصاد منطقه آمریکا اثر گذاشته است که ارزش دلار تضعیف شده است و از طرفی چون این طوفان در تگزاس اتفاق افتاده باعث شده خیلی از شاخص‌های ارزش سهام در آن منطقه به شدت کاهش پیدا کند.

  رئیس اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: از طرف دیگر هم بالا رفتن ارزش یورو در مقابل دلار باعث شده است که ارزش دلار کاهش پیدا کند و در نتیجه قیمت طلا با توجه به کاهش ارزش دلار بالا رفته است و به بیش از ۱۳۲۲ دلار رسیده است.

  کشتی آرای عنوان کرد: از سوی دیگر نیز تاثیرش در بازار داخلی این بوده که همین افزایش قیمت جهانی سبب شد که قیمت طلا و سکه رشد زیادی پیدا کند؛ به طوری که قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار بعد از پنج سال به بالاترین رقم یعنی بیش از ۱۲۰ هزار تومان رسیده است که این رکورد جدیدی است.

  وی همچنین درباره افزایش ۱۱ هزار تومانی قیمت نیم سکه گفت:‌ در مواقعی که چنین اتفاقی می افتد ممکن است بعضی قطعات سکه تقاضای بیشتری پیدا کند و بعضی قطعات تقاضای کمتری داشته باشد. به طور طبیعی قطعاتی که تقاضا برایش بیشتر می‌شود با افزایش قیمت روبرو می‌شوند. در مجموع با توجه به اتفاقاتی که افتاده اگر قرار است تغییری حاصل شود دو – سه روزی طول خواهد کشید تا سمت و سوی قیمت طلا مشخص شود.

 16. واکنش ظریف به طرح خروج آمریکا از برجام

  http://www.beytoote.com/images/stories/news/96/06/9606-05fa434.jpg

  وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به طرح اخیر نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل برای خروج رئیس‌جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای، گفت: این طرح یک شکست بزرگ برای ایالات متحده آمریکا خواهد بود و باعث انزوای هرچه بیشتر این کشور در صحنه بین‌المللی می‌شود.
  به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف گفت: من طرح آقای جان بولتون را خواندم، ظاهراً ایشان چون نتوانسته‌اند آن را برای کاخ سفید ارسال کنند، در رسانه‌ها منتشر کرده‌اند. این طرح یک شکست بزرگ برای ایالات متحده آمریکا خواهد بود و باعث انزوای هرچه بیشتر این کشور در صحنه بین‌المللی می‌شود.

  وی تصریح کرد: این اولین‌بار نیست که آقای بولتون در این صحنه حضور دارند. بار قبل سیاست‌های آقای بولتون در ابتدای دهه ۸۰ شمسی در آمریکا دنبال شد و آمریکایی‌ها نتیجه آن را دیدند. آقای بولتون باید یادشان باشد که اگر سیاست‌های ایشان موفق بود، آمریکا دیگر نیازی پیدا نمی‌کرد که ۱۰ سال بعد از پیگیری آن سیاست‌ها، نهایتاً مجبور شود که پای میز مذاکره بیاید و با ایران مذاکره کند و به تفاهم برسد.

  وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: آقای بولتون برای ۱۰ سال سیاست نفی غنی‌سازی ایران را پایه‌گذاری و پیگیری کرد و باعث شد که تعداد سانتریفیوژها در ایران از ۲۰۰ عدد به ۲۰ هزار عدد برسد و در واقع دستاورد سیاست‌های آقای بولتون، تولید ۱۹۸۰۰ سانتریفیوژ دیگر در ایران بود.

  وی ادامه داد: از دیگر سو، بعد از اینکه مردم ایران در انتخابات ۱۳۹۲ نشان دادند که فشار و تحریم‌ها بر اراده سیاسی‌شان تاثیری ندارد، آمریکایی‌ها مجبور شدند پای میز مذاکره بیایند.

  ظریف خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم مردم آمریکا از شکست این‌گونه سیاست‌ها که توسط آقای بولتون و افرادی مثل ایشان دنبال می‌شود به خوبی اطلاع دارند و به همین دلیل گوش شنوای زیادی برای این پیشنهادات در آمریکا وجود ندارد و حتماً جامعه بین‌المللی هم به آمریکایی‌ها نشان داده و بیشتر نشان خواهد داد که پیگیری این سیاست‌ها فقط به انزوای آمریکا می‌انجامد و نتیجه خوبی برای آنها ندارد.

  رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه شکست سیاست مبتنی بر بی‌عقلی و منطق زور بارها اثبات شده است، به تحولات سوریه اشاره کرد و افزود: شش سال است که مردم سوریه در برابر فجیع‌ترین حملات گروه‌های تروریستی و افراطی مقاومت کرده‌اند. در ابتدای تحولات سوریه بسیاری فکر می‌کردند که این حرکت ظرف چند هفته می‌تواند به شکست مردم سوریه بینجامد. اکنون شش سال است که از این تحولات گذشته و این تروریست‌ها و افراطیون هستند که در سوریه شکست خورده‌اند.

 17. پیونگ یانگ: قدرت‌نمایی اخیر، پاسخی به آمریکا بود

  http://www.ana.ir/Media/Image/1394/12/04/635918601129563339.jpg
  کره شمالی با بیان اینکه آزمایش موشکی اخیر پاسخی به رزمایش آمریکا بوده، تأکید کرد که رفتار واشنگتن را به دقت زیر نظر دارد و بر اساس آن عمل می‌کند.
  خبرگزاری فارس: کره شمالی بامداد چهارشنبه تأکید کرد که آزمایش موشکی اخیر این کشور پاسخی به رزمایش آمریکا در نزدیکی شبه جزیره کره بوده است.

  به نوشته خبرگزاری رسمی کره شمالی، در این آزمایش از موشک بالستیک میان‌برد «هواسانگ-۱۲» استفاده شده و هدف آن «قدرتنمایی در پاسخ به رزمایش مشترک “محافظان آزادی”» ایالات متحده و کره جنوبی بوده است.

  پیونگ یانگ برگزاری رزمایش آمریکا را «بی‌توجهی به هشدار معنادار و مهم» کره شمالی توصیف کرده است.

  «کیم جونگ اون» رهبر این کشور که شخصا در این آزمایش موشکی حضور داشته و دستور پرتاب را صادر کرده، این آزمایش را «فرصتی خوب برای کسب تجربه در زمینه عملیات موشکی برای یک جنگ واقعی» توصیف کرده است.

  خبرگزاری کره شمالی نوشته است: «او (کیم جونگ اون) با اشاره به اینکه پرتاب کنونی موشک مانند یک جنگ واقعی، گام نخست برای عملیات نظامی در اقیانوس آرام و مقدمه‌ای معنادار برای مقابله با گوام و تهاجم به پایگاه‌های نظامی است، گفت ضروری است که با انجام آزمایش‌های موشکی بیشتر به سمت اقیانوس آرام، برنامه را بر اساسی مدرن، پیش بریم.»

  وی همچنین تأکید کرده است که پیونگ یانگ رفتار واشنگتن را «به دقت تحت نظر» دارد و «تصمیمات آتی خود را بر این اساس اتخاذ می‌کند.»

  به نوشته خبرگزاری کره شمالی، این آزمایش موشکی موفق بوده و پس از عبور از آسمان ژاپن، در نقطه از پیش تعیین‌شده در اقیانوس فرود آمده است.

  کره شمالی بامداد سه‌شنبه یک موشک میان‌برد را که به گفته منابع ژاپنی بیش از ۵۰۰۰ کیلومتر برد دارد، آزمایش کرد. عبور این موشک از آسمان ژاپن موجب شد تا در مناطق شمالی این کشور هشدار حمله موشکی صادر شود.

  ژاپن، کره جنوبی، آمریکا و اتحادیه اروپا این آزمایش موشکی را محکوم کرده و آن را ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل توصیف کرده‌اند. شورای امنیت ساعتی پیش برای بررسی این مسئله پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد.

  «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل روز سه‌شنبه گفت باید «اقدامی جدی» علیه پیونگ یانگ صورت گیرد. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نیز بار دیگر گفت «همه گزینه‌ها روی میز است.»

 18. نوبخت: هنوز سفر روحانی به نیویورک قطعی نشده

  http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1396/3/3/6266769_445.jpg

  رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره سفر رئیس‌جمهور به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل عنوان کرد: هنوز این مساله قطعی نشده و وقتی رئیس‌جمهور نظر قطعی‌شان را اعلام کنند، طراحی سفر در هفته آخر شهریور صورت می‌گیرد.
  خبرگزاری ایلنا: محمدباقر نوبخت با گرامی داشتن یاد شهید رجایی و شهید باهنر گفت: جلسه امروز، نخستین جلسه بعد از رای قاطع مجلس به وزرای پیشنهادی دولت است و از نمایندگان فهیم نکته‌سنج و همراه با ملت تشکر می‌کنم که رای ۲۹ اردیبهشت را در رای به وزرای متبلور و تبیین کردند تا آقای رئیس‌جمهور بتوانند وعده‌هایی را که به مردم دادند، محقق کنند.

  وی درخصوص سخنگویی خود نیز اظهار داشت: من با شما خداحافظی کردم و فکر می‌کردم در حاشیه جلسات دولت یا جلسات سازمان برنامه و بودجه با شما خبرنگاران دیدار داشته باشم. در همین حد از من قبولی کنید، امر سخنگویی ارجاع ماموریتی از آقای رئیس‌جمهور است. این دستور و ماموریت به بنده ابلاغ شده تا به خدمت شما خبرنگاران شرفیاب و در سمت قبلی در نزد شما حاضر شوم.

  معاون رئیس‌جمهور درباره آخرین وضعیت گندم تصریح کرد: پیش‌بینی کردیم حدود ۱۱ میلیون تن گندم را از کشاورزان خریداری کنیم که تا شش شهریور ماه هشت میلیون و ۷۸۰ هزار تن گندم به ارزش ۱۱ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان خریداری شده است.

  نوبخت ادامه داد: هفت هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان که ۶۵ درصد آن رقم است به کشاورزان پرداخت شده است و ۳۵ درصد مطالبات کشاورزان باقی مانده که تلاش می‌کنیم در اسرع وقت آن را به کشاورزان پرداخت شود.

  وی درباره نوسازی ناوگان تاکسیرانی خاطرنشان کرد: ۵۴ هزار و ۴۵۶ دستگاه تاکسی تا تاریخ پنجم شهریور جایگزین شده است. تا تاکسی قبلی اسقاط نشده، تاکسی جدیدی هم تحویل نمی‌شود تا از بابت نوسازی مطمئن شویم.

  سخنگوی دولت درباره رونق تولید و اشتغال در کشور ابراز داشت: قرار بود از طریق تسهیلات بانکی به بنگاه‌های کوچک و متوسط کمک کنیم و بنگاه‌های بزرگ تامین مالی‌شان را از طریق بورس صورت بگیرد. تا ششم شهریور ماه، ۷۲۴ میلیارد تومان تسهیلات داده شده که شامل ۶۷۹ بنگاه است که فارغ ۱۷ هزار میلیارد قبلی است.

  نوبخت در پاسخ به سوالی درباره سفر نیکی هیلی نماینده امریکا در سازمان ملل به وین و درخواست وی برای بازدید آژانس از اماکن نظامی بیان کرد: همکارانم در وزارت امور خارجه و دستگاه‌های مسئول با صراحت اعلام نظر کردند. ما هیچ چیزی خارج از چارچوب به ویژه اطلاعات نظامی را به دیگران نمی‌دهیم. این مسائل بیان آرزوهایشان است. ما از منافع و مصالح کشورمان دفاع می‌کنیم.

  وی درباره توزیع بودجه یادآور شد: ما اصلاحات متعددی در سازمان برنامه و بودجه در دولت دوازدهم و همچنین بودجه سال ۹۷ که در حال تنظیم است، خواهیم داشت که بودجه‌ریزی را از حالت سنتی عوض خواهیم کرد. دستگاه‌ها ابتدا باید بگویند برنامه‌ و اهدافش چیست. براساس آن اهداف و برنامه بودجه دستگاه‌ها مشخص می‌شود. بنابراین بودجه‌ریزی بر مبنای صفر را خواهیم داشت. وقتی هم بودجه داده شد، دستگاه‌ها باید سه ماه به سه ماه گزارش کار بدهند تا بودجه بعدی را هم بدهیم. اگر قرار باشد بر اساس هزینه واحد تصویب شود و بر اساس نظارت و ارزیابی تخصیص داده شود، دیگر نمی‌شود بودجه را تصویب کرد. از طرفی تلاش می‌کنیم اختیارات واحدها و دستگاه‌های استانی را زیاد کنیم و بودجه را به آنها به صورت مستقیم بدهیم.

  رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره سفر رئیس‌جمهور به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل عنوان کرد: هنوز این مساله قطعی نشده و وقتی رئیس‌جمهور نظر قطعی‌شان را اعلام کنند، طراحی سفر در هفته آخر شهریور صورت می‌گیرد.

  نوبخت درباره واردات کالاهای مشابه گفت: هدف دولت کاهش واردات به ویژه کالاهایی است که در داخل تولید می‌شود. باید واردات را از روش‌های تعرفه‌ای جدا کنیم. دولت برای استفاده از تولیدات داخلی و کاهش واردات مصمم است. افزایش واردات با سیاست‌های دولت هماهنگ نیست زیرا با سیاست‌های ارزی دولت منطبق نیست. ما اگر می‌خواستیم گندم از خارج بخریم، شاید هر کیلو ۹۰۰ تومان می‌شد ولی ما الان هر کیلو ۱۳۰۰ گندم را خریداری می‌کردیم. ما حاضریم گران‌تر از خارج گندم را از کشاورزان خودمان بخریم ولی از خارج چیزی را خریداری نکنیم.

  وی درباره ایجاد نهادهای موازی در مدیریت اقتصادی دولت اظهار داشت: در دولت یازدهم به غیر از آنکه هر دستگاه اقتصادی شرح وظیفه خود را دارد، بخاطر شرایط خاص اقتصادی کشور ستادی با مسئولیت رئیس جمهور تشکیل شد که در آن ستاد، معاون اول به عنوان فرمانده اقتصاد مقاومتی نیز حضور دارد. وزارت امور اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه و مشاوران اقتصادی رئیس جمهور هم شرکت می‌کنند. نهاوندیان نیز که مسئولیت دفتر رئیس‌جمهور و سرپرستی نهاد ریاست جمهوری را برعهده داشتند، در این ستاد شرکت می‌کردند.

  معاون رئیس جمهور اضافه کرد: اگر تصمیم مهمی که می‌تواند آثار اقتصادی داشته باشد وجود داشته باشد مانند اصلاح نظام بانکی، تصمیم نهایی در ستاد اقتصادی دولت مطرح می‌شود و موافقان و مخالفان و همه اعضا نظراتشان را بیان می‌کنند و در پایان موضوع جمع‌بندی می‌شود. در این جمع، آقای نیلی به عنوان دستیار ویژه تعیین شد که قبلا نیز مشاور اقتصادی رئیس جمهور حضور داشتند. معاون اقتصادی نیز قبلا در این جلسات حضور داشتند. اقتصاد منطق خاص خود را دارد و ما نیز باید آن اساس عمل کنیم.

  نوبخت با بیان اینکه نظر رئیس‌جمهور بر همه افراد ارحجیت دارد، تصریح کرد: بهتر است به دنبال فرمانده نگردیم و نگوییم چه کسی فرمانده است. همه نهادها وظیفه خاص خود را دارند و در راستای نظرات دولت و آقای رئیس جمهور عمل می‌کنند.

  وی افزود: ما همه دارای بینش هستیم و براساس نظرات خود عمل می‌کنیم. نباید فکر کنیم تعدد افراد موجب چند دستگی و چند فرماندهی در مسئولیت‌های اقتصادی می‌شود.

 19. زمان اعمال کاهش نرخ سود سپرده بانکی

  http://media.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/10/05/635236448750519074.jpg

  رئیس کل بانک مرکزی از اعمال کاهش نرخ سود سپرده بانکی از شنبه هفته آینده در کشور خبر داد و گفت: از شنبه آینده نرخ سپرده بالای ۱۵ درصد در کشور نخواهیم داشت و این شروعی برای ایجاد یک انضباط جدید در نظام پولی کشور است.
  خبرگزاری ایرنا: رئیس کل بانک مرکزی از اعمال کاهش نرخ سود سپرده بانکی از شنبه هفته آینده در کشور خبر داد و گفت: از شنبه آینده نرخ سپرده بالای ۱۵ درصد در کشور نخواهیم داشت و این شروعی برای ایجاد یک انضباط جدید در نظام پولی کشور است.

  ولی الله سیف شامگاه دوشنبه در نشست خبری از حرکت جدید انضباط بخشی در بازار پول کشور خبر داد و افزود: در این زمینه دستورالعمل ساماندهی نرخ های سود بانکی ابلاغ شد و سود علی الحساب سپرده ها از شنبه آینده در شعبه های کل نظام بانکی عملیاتی می شود.

  وی گفت: یکی از اولویت های بانک مرکزی در سال های اخیر ساماندهی بازار غیر متشکل پولی و پایان دادن به فعالیت های موسسه های اعتباری غیر مجاز بود و اکنون موسسه غیر مجاز بلاتکلیفی در بازار پول کشور وجود ندارد.

  رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: نتیجه عملکرد این موسسه ها اخلال بازار پول بود که اقدامات گسترده ای از ابتدای دولت یازدهم در این راستا آغاز شد.

  **هزینه های جاری زیادی در دولت وجود دارد

  وی درباره پرداخت یارانه در کشور گفت: فعلا سیاست دولت ادامه شرایط قبل است و واقعیت این است که بودجه کل کشور شرایطی ایجاد کرده که دولت پر هزینه است و هزینه های جاری زیادی در دولت وجود دارد.

  سیف با بیان اینکه بخش عمده و اصلی درآمدهای دولت صرف هزینه های جاری می شود افزود: فرصت برای اجرای پروژه های عمرانی در کشور محدود شده است.

  وی بر بازنگری و تجدید ساختار ترکیب هزینه های بودجه ای تاکید کرد و گفت: با این مهم می توان فضای جدیدی به دولت داد تا در اجرای پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری اقدامات بیشتری صورت بگیرد.

  **روند پرداخت یارانه ها ادامه دارد

  وی عنوان کرد: فعلا روند پرداخت یارانه ها ادامه دارد اما در ابتدای دولت دوازدهم قرار است دولت جلسه های گسترده ای برای این امر اختصاص دهد که آثار آن در لایحه بودجه ۹۷ لحاظ خواهد شد.

  رئیس کل بانک مرکزی به طرح ضربتی اعطای وام ازدواج در کشور اشاره کرد و افزود: بانک مرکزی برای کاهش صف دریافت کنندگان وام ازدواج طرح ضربتی اعطای وام را از ابتدای مردادماه تا پایان شهرویور ماه در دست اجرا دارد.

  وی گفت: با هماهنگی و همکاری بانک ها تا پایان شهریورماه صفی برای دریافت وام ازدواج وجود نخواهد داشت.

  سیف طرح ضربتی اعطای وام ازدواج را یک اقدام فرعی بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: اصل وظیفه بانک کمک به شکل گیری سرمایه گذاری های مثبت در کشور است تا برای جوانان شغل ایجاد کرده و فضا برای ازدواج، اشتغال، تولید و رشد اقتصادی فراهم شود.

  **خراسان جنوبی در اولویت است

  وی اضافه کرد: بیشتر بحث هایی که از صبح تاکنون در استان دنبال شد در این زمینه بود لذا پروژه هایی که از طرف استاندار خراسان جنوبی معرفی شود در اولویت بالاتر نسبت به استان های دیگر عملیاتی شود.

  رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر روند کند بانک ها در پرداخت تسهیلات به سرمایه گذاران گفت: در ۲ سال اخیر کارگروه های حمایت از تولید در استان ها آغاز شده که نقش بسیار مهمی دارد.

  وی افزود: کارگروه حمایت از تولید با جامعیتی که در نگاه به مسائل اقتصادی استان دارد، اگر این نگاه استمرار یابد بانک ها نیز کارایی لازم را در استان ها پیدا کرده و در مجموع با هم افزایی می توان راندمان و بهره وری را افزایش داد.

  وی درباره کمک به سرمایه گذاری در خراسان جنوبی گفت: این استان دارای ظرفیت ها و پتانسیل های خوبی برای سرمایه گذاری و ایجاد پروژه های جدید است اما حرکت باید از استان آغاز شود.

  سیف اظهار کرد: سرمایه گذارها با ایده های مناسب متناسب با مزیت های منطقه ای و شرایط آب و هوایی استان اعلام آمادگی کرده و پروژه های خود را تعریف کنند.

  وی به دو روش تامین مالی از ۲ طریق نظام بانکی کشور و منابع صندوق توسعه ملی اشاره کرد و افزود: برای سرمایه گذاری ابتدا باید بسته مطالعه در خصوص پروژه انجام شده و از طریق استانداری به ما معرفی شود، اینگونه طرح ها با توجه به شرایط ویژه استان در اولویت قرار می گیرد.

  رئیس کل بانک مرکزی امروز (دوشنبه) در سفر یک روزه به خراسان جنوبی در نشست شورای هماهنگی بانک ها، ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای اداری استان شرکت و از مجموعه کویر تایر نیز بازدید کرد.

 20. تیلرسون: ترامپ برای خودش حرف می‌زند!

  http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1395/9/23/5562000_535.jpg

  وزیر خارجه آمریکا نیز حساب خود را از دونالد ترامپ در زمینه حوادث نژادی شارلوتسویل جدا کرد و صریحا گفت که او از طرف خودش حرف میزند نه ارزشهای آمریکا.
  خبرگزاری فارس: به نقل از تلگراف، به گفته رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا، ارزشهای دونالد ترامپ لزوما ارزشهای آمریکایی نیستند.

  تیلرسون در پاسخ به سوالی جنجالی درباره اظهارات ترامپ درباره حوادث شارلوتسویل و واکنش نژادپرستانه رئیس جمهوری آمریکا گفته است که ترامپ برای خودش حرف می‌زند.

  براساس این گزارش، تیلرسون جدیدترین مقام آمریکا است که حساب خودش را از ترامپ در این زمینه جدا می‌کند.

  وی به شبکه نیوز گفت: ما ارزشهای آمریکا را از وزارت خارجه بیان می‌کنیم، ما مردم آمریکا را نمایندگی می‌کنیم، ارزشهای آمریکا را نمایندگی می‌کنیم، تعهد ما به آزادی، تعهد ما برابری برای مردم جهان است و این مساله هرکز تغییر نمی‌کند.

  وی در پاسخ به سوالی راجع به ارزشهای دونالد ترامپ و اظهارات او در این زمینه گفت: “او برای خودش حرف میزند”.

  به دنبال حوادث نژادی شارلوتسویل در ایالت ویرجینیا و واکنش مبهم و کلی ترامپ در محکوم کردن سفیدبرتر پندارها و حامیان نازیها، وی به شدت از سوی رسانه ها و دیگر محافل سیاسی آمریکا از جمله سنا و مجلس نمایندگان آمریکا تحت فشار است.

  بسیاری از سناتورهای ارشد از هر دو حزب جمهوریخواه و در راس آنها برنی سندرز، جان مک کین و پل رایان رئیس کنگره از اظهارات ترامپ در این زمینه صریحا انتقاد کردند.

  این برای اولین بار نیست که مواضع وزیر خارجه آمریکا با ترامپ در مقابل یکدیگر است. تیلرسون با ترامپ درباره توافق هسته ای ایران نیز دچار اختلافات است، تا جاییکه بعضی از رسانه های آمریکا گزارش داده اند که ممکن است تیلرسون تا پایان سال جاری میلادی از دولت آمریکا جدا شود یا کنار گذاشته شود.

 21. فیروزآبادی: خانوم نیکی‌ هیلی، فتنه جدید است

  http://media.mehrnews.com/d/2017/02/01/3/2360686.jpg

  فیروزآبادی: خانوم نیکی‌ هیلی، فتنه جدید است
  سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی مشاور عالی نظامی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به جوسازی‌های اخیر غربی‌ها به خصوص آمریکا در خصوص اینکه ایران باید اجازه بازدید از مراکز نظامی خود را بدهد، گفت: خانوم نیکی‌ هیلی -نماینده امریکا در سازمان ملل- مأمور فتنه جدید است و دروغ می‌گوید. برجام اجازه بازدید از مراکز نظامی را نمی‌دهد.
  خبرگزاری ایلنا: سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی مشاور عالی نظامی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به جوسازی‌های اخیر غربی‌ها به خصوص آمریکا در خصوص اینکه ایران باید اجازه بازدید از مراکز نظامی خود را بدهد، گفت: خانوم نیکی‌ هیلی -نماینده امریکا در سازمان ملل- مأمور فتنه جدید است و دروغ می‌گوید. برجام اجازه بازدید از مراکز نظامی را نمی‌دهد.

  وی تأکید کرد: در جمهوری اسلامی ایران جز با اجازه فرماندهی کل قوا هیچ مقامی نه خارجی، نه داخلی و نه حتی مقامات نیروهای مسلح غیرمرتبط حق بازدید از مراکز نظامی ایران را ندارد.

  مشاور عالی نظامی فرماندهی معظم کل قوا با بیان اینکه آمریکا بهتر است فتنه‌انگیزی جدید را کنار بگذارد، اظهار داشت: ترامپ با این خیمه‌شب‌بازی‌ها می‌خواهد توجه دنیا را از درگیری‌های نژادپرستی در آمریکا منحرف کند اما در این فتنه‌انگیزی نیز شکست خواهند خورد.

 22. وزارت خارجه: قطعا از خطوط قرمز عبور نخواهیم کرد

  http://www.iribnews.ir/files/fa/news/1396/4/29/1193542_319.jpg

  سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در چارچوب تعهدات پیشین، همکاری‌های خود را با آژانس بین المللی انرژی اتمی پیگیری می‌کنیم و قطعا از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران عبور نخواهیم کرد.
  خبرگزاری ایسنا: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در چارچوب تعهدات پیشین، همکاری‌های خود را با آژانس بین المللی انرژی اتمی پیگیری می‌کنیم و قطعا از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران عبور نخواهیم کرد.

  بهرام قاسمی با تاکید بر این که تسلیم زیاده‌خواهی دولت‌های خاص نخواهیم شد، افزود: آژانس نیز با توجه به استقلالی که دارد و صیانتی که از جایگاه بین‌المللی خود باید داشته باشد، بعید است که به خواسته‌های غیرمنطقی و غیرواقع بینانه که دیگران ممکن است بر آنان تحمیل کنند، تن دهد. نماینده آمریکا پس از دیدار با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشستی خبری، مذاکراتش را با آمانو موفقیت‌آمیز دانست و مدعی شد: برجام هیچ تمایزی میان بازدید از سایت‌های نظامی و غیرنظامی ایران قائل نشده است.

  سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما تأکید کرد: هیچ‌گونه اجازه‌ای را به دیگران برای ورود به حوزه های منع شده در تفاهمات برجام نمی‌دهیم و بازرسی‌های آژانس قطعاً در چارچوب سیاست‌های داخلی خودمان انجام خواهد شد.

  بهرام قاسمی با تأکید بر دفاع آژانس بین المللی انرژی اتمی از استقلال و جایگاه این نهاد بین‌المللی در برابر خواسته‌های غیرمنطقی و غیرواقع بینانه آمریکا گفت: مطمئن هستیم که آنان نمی توانند خواسته‌هایشان را تحمیل کنند گرچه هشدارهای لازم را به آژانس داده و توصیه های لازم را کرده ایم و در آینده هم این رویه را ادامه خواهیم داد.

 23. سه‌ شنبه‌ شب؛ گفتگوی تلویزیونی روحانی با مردم

  http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1394/5/12/600702_250.jpg

  رییس‌جمهور سه‌شنبه شب و در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، مهمترین برنامه‌های دولت و همچنین مسایل کشور را با مردم ایران اسلامی در میان می‌گذارد.
  خبرگزاری ایسنا: رییس‌جمهور سه‌شنبه شب و در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، مهمترین برنامه‌های دولت و همچنین مسایل کشور را با مردم ایران اسلامی در میان می‌گذارد.

  پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور، افزود: حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این گفت‌و گوی زنده تلویزیونی، اصول، خط مشی و برنامه دولت دوازدهم در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را تشریح و ضمن تبیین مهمترین مسایل روز کشور، مواضع کشورمان را درباره تازه‌ترین مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی بیان می‌کند.

  وی افزود: این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی سه شنبه ۷ شهریور ماه و حدود ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه اول سیما و همچنین رادیو سراسری پخش خواهد شد.

  این گفت‌وگو که همزمان با هفته دولت انجام می شود؛ اولین گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس جمهوری بعد از انتخابات پر شور ۲۹ اردیبهشت و نیز آغاز فعالیت دولت دوازدهم خواهد بود.

 24. ترامپ یکی دیگر از دستورات اوباما را لغو کرد

  http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1394/12/16/576377_434.png

  رئیس جمهور آمریکا یکی دیگر از دستورات دوران اوباما درباره خدمت در ارتش این کشور را رسماً لغو کرد.
  خبرگزاری مهر: به نقل از «بی‌بی‌سی»، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا امروز با امضای سندی قانون دیگری از دوران باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین این کشور را رسماً لغو کرد.

  بر اساس دستور صادره از سوی ۴۵مین رئیس جمهور آمریکا، استخدام افراد تراجنسیتی (دارای اختلال جنسیتی) در ارتش آمریکا ممنوع شد.

  همچنین، بر این اساس استفاده از بودجه دولتی برای تغییر جنسیت پرسنل شاغل در ارتش نیز ممنوع می‌ شود.

  در دستور صادره کنونی، تصمیم‌گیری درباره نگه داشتن تراجنسیتی‌های فعلی در ارتش به «جیمز ماتیس» وزیر دفاع واگذار شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *