خانه / اخبار / اخبار به روز فن آوری
کد مطلب:13181

اخبار به روز فن آوری

در  پست زیر اخبار به روز فن آوری اطلاعات، اطلاع رسانی می شود.

اخبار فن آوری
اخبار فن آوری

 

 

 

ارسال به هم میهنهم میهن

57 دیدگاه

 1. بسیار عالی سپاس

 2. خوب بود ممنون

 3. واتساپ و شیوه جدید درآمدزایی‌اش؛ آیا همچنان به استفاده از واتساپ ادامه خواهید داد؟

  http://netnevesht.ir/wp-content/uploads/2017/09/fb-post-768×403.jpg

  در سال ۲۰۱۴ بزرگ ‌ترین شبکه اجتماعی جهان یعنی فیسبوک، بزرگ‌ترین سرویس پیام ‌رسان کنونی جهان یعنی واتساپ را خریداری کرد. انجام این عمل از سوی فیس بوک سبب شد تا بسیاری از کاربران برای ارسال پیام، به سرویس های پیام رسان دیگر روی آورند. البته این مهم به کاهش رشد کاربران فیس بوک و واتساپ ختم نشده و این دو شرکت با رشد قابل توجه در حال برداشتن قدم هایی رو به جلو هستند.

  پس از خریداری واتساپ توسط فیس بوک، واتساپ طی بیانیه ای اعلام کرد: “هیچ چیزی برای کاربران ما تغییر نخواهد کرد.”

  حال با گذشت سه سال از آن زمان، ظاهراً فیس بوک و واتساپ وعده های داده شده توسط خود را نادیده گرفته و سرانجام فیس بوک روشی خاص را برای کسب درآمد از واتساپ پیش خواهد گرفت.

  طبق بیانیه فیسبوک: ” ما در نظر داریم سیستمی را راه اندازی کنیم که از طریق آن، شرکت های بزرگ برای کمک رسانی به مشتریانشان راه حلی سریع را پیش رو داشته باشند.”

  لازم به ذکر است که فیسبوک در نظر دارد تا با عرضه یک اپلیکیشن مجزا، این ویژگی را برای کسب و کارهای کوچک نیز فراهم کند.

  هم اپلیکشن مجزا و هم ویژگی ارتباط کمپانی ها با مشتریان، به تازگی در سورس کد واتساپ قابل رویت بوده است.

  واتساپ اپلیکیشن مجزای کسب و کار خود را، با تعدادی از مشاغل جزئی در سراسر جهان کلید خواهد زد. اما حرفی از این که چه زمانی این اپلیکیشن به صورت رسمی در سراسر جهان عرضه خواهد شد، به میان نیامده است.

  همچنین در مورد اینکه کدام کمپانی ها، برای ارتباط با مشتریان به اپلیکیشن واتساپ روی خواهند آورد، اطلاعاتی نداده است. اما اعلام داشته است که: “این ویژگی بستری مناسب برای شرکت هایی همچون بانک ها و خطوط هوایی بوده تا اطلاعات به روز و مورد نظرشان همچون زمان پرواز و… را با مشتریانشان در میان بگذارند. همچنین از دیگر ویژگی های اضافه شده، میتوان به سیستم پرداخت از طریق واتساپ اشاره کرد.”

  آقای Matt Idema، یکی از صاحب منصبان واتساپ میگوید: “واتساپ راهی ساده برای ارتباط افراد مختلف در سرتاسر جهان است. حال ما در نظر داریم از راهی که برای اکثر کاربران مفید به نظر رسیده، کمپانی های مختلف را به این شبکه فراخوانی کنیم. هدف ما از اجرای این طرح، این بوده که کاربران بتوانند هر چه سریعتر، با پشتیبانی شرکت های مورد نظر خود تماس گرفته و همچنین شرکت ها، راهنمایی های خود را در سریعترین زمان ممکن به این کاربران ارائه دهند.”

  فیسبوک برای خرید واتساپ در سال ۲۰۱۴، هزینه ای معادل ۲۲ میلیارد دلار را پرداخت. واتساپ در ابتدا برای استفاده کاربر، سالانه مبلغ ۱ دلار را دریافت میکرد که البته از اوایل سال ۲۰۱۶ این برنامه به صورت کامل رایگان شد.

  جان کوم بنیان گذار واتساپ اعلام کرده است که: این شرکت مخالف شیوه تبلیغات قدیمی بوده و اطمینان داده است که تبلیغات، به شیوه معمول که در سایر اپلیکیشن ها وجود دارد، برای کاربران نمایش داده نخواهد شد.

  لازم به ذکر است که فیسبوک، شیوه ای متفاوت را از دیگر پیام رسان خود یعنی فیسبوک مسنجر برای کسب درآمد پیش گرفته است. فیسبوک مسنجر به شرکت های مختلف اجازه میداد تا به صورت کاملاً رایگان با مشتریان خود در ارتباط باشند که در نتیجه درآمدی خاص را برای فیسبوک به دنبال نداشت. به همین دلیل فیسبوک به تازگی نمایش تبلیغات را به این پیام رسان خود اضافه کرده است.

  منبع: netnevesht.ir

 4. تکلیف ایمیل‌ بومی چه می‌شود؟

  http://www.itna.ir/images/docs/000050/n00050011-b.jpg

  به گفته مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات شرکت ملی پست، استفاده از خدمات سرویس ایمیل بومی پست به صورت پایه رایگان است و عموم مردم با ثبت نام و احراز هویت در سیستم پست الکترونیک بومی می‌توانند تا حداکثر ۵۰۰ مگابایت از خدمات این سرویس استفاده کنند.

  تکلیف ایمیل‌ بومی چه می‌شود؟

  محسن ادبی‌فرد – مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات شرکت ملی پست – با بیان این که براساس احکام اتحادیه پستی جهانی یکی از وظایف اپراتورهای پستی در دنیا ارائه سرویس پست الکترونیکی است، گفت: راه‌اندازی سرویس پست الکترونیکی در مجلس شورای اسلامی هم تصویب شده و شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد سهولت در برقراری ارتباط دستگاه‌ها با مردم و برعکس نسبت به راه‌اندازی رسمی پست الکترونیکی اقدام کرد.

  وی با اشاره به مزایای استفاده از سرویس پست الکترونیکی بومی بیان کرد: شهروندان می‌توانند کارهای رسمی، ارتباطی و اداری خود را از طریق درگاه پست الکترونیکی بومی انجام دهند. تمام زیرساخت‌های پست الکترونیکی در داخل کشور قرار دارد و همین باعث عدم دسترسی به زیرساخت‌ها از خارج از کشور می‌شود که درنهایت امنیت برقراری ارتباطات الکترونیکی را برای شهروندان به ارمغان می‌آورد.

  مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات شرکت ملی پست ادامه داد: وجود زیرساخت‌های شبکه پست الکترونیکی در کشور همچنین باعث کاهش استفاده از ترافیک بین‌المللی اینترنت و درواقع کاهش هزینه‌ها در کشور می‌شود. در این سرویس همچنین سرعت بالاتر و امکانات بیشتری هم در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.
  ادبی‌فرد با اعلام آمادگی برای گسترش و یکپارچه‌سازی سامانه پست الکترونیکی بومی بیان کرد: اگر شهروندان و سازمان‌ها از این سامانه استقبال خوبی داشته باشند ما می‌توانیم استفاده از این بستر را توسعه دهیم. این اتفاق نیازمند یکپارچه‌سازی استفاده از سرویس‌های پست الکترونیک در سازمان‌های کشور است.

  وی با بیان این که سرویس پست الکترونیکی بومی به لحاظ ارتباطات بین‌المللی محدودیتی ندارند، گفت: این سرویس توان برقراری ارتباط با تمام سرویس‌های پستی معروف بین‌المللی را دارد. تنها تفاوت سرویس در این است که تمام زیرساخت‌های آن در داخل کشور تعبیه شده است که این هم به لحاظ امنیتی و هم هزینه‌ای برای کشور حائز اهمیت است.

  مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات شرکت ملی پست، استفاده از خدمات سرویس بومی پستی را به صورت پایه رایگان عنوان کرد و گفت: عموم مردم با ثبت نام و احراز هویت در سیستم پست الکترونیک بومی می‌توانند تا حداکثر ۵۰۰ مگابایت از خدمات این سرویس استفاده کنند. ادارات و سازمان‌های مختلف برای استفاده از حجم بالاتر می‌توانند با عقد قرارداد با شرکت پست از سرویس‌های تخصصی این سامانه استفاده کنند.

  ایمیل یا سرویس پست الکترونیکی بومی برای عموم مردم از طریق آدرس پستی mail.post.ir قابل ارائه است. همچنین برای سازمان‌های مختلف نیز از طریق دامنه‌های دیگر نیز قابل استفاده است.

  منبع: ایتنا

 5. بازگشت پلی استور گوگل به ایران

  http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1396/6/12/1388305_203.jpg

  سرویس و فروشگاه اینترنتی گوگل پلی استور (Google Play Store) قرار است در برخی کشورها از جمله ایران قابل دسترسی و استفاده شود.
  هفت صبح: سرویس و فروشگاه اینترنتی گوگل پلی استور (Google Play Store) قرار است در برخی کشورها از جمله ایران قابل دسترسی و استفاده شود.

  به گزارش آندروید هدلاین، نرم افزار فروشگاه اینترنتی گوگل پلی استور (Google Play Store) در کشورهای بسیاری در سراسر جهان قابل دسترسی و استفاده است. اما همچنان کشورهای معدودی هم وجود دارد که مردم آنها به این نرم افزار دسترسی ندارند. از مهم ترین این کشورها می‌توان چین را نام برد؛ چرا که دولت این کشور همواره اقدام به ممنوعیت استفاده از سرویس های مختلف گوگل می‌کرده است.

  اما بنظر می‌رسد نرم افزار Google Play Store هم اکنون راهیِ کشورهای چین، کوبا، ایران، ماکائو، میانمار و سودان خواهد شد. بدین ترتیب مردم کشورهای مذکور می توانند به آن دسترسی داشته باشند و توسعه دهندگان نیز قادرند اپلیکیشن هایشان را در Google Play Store برای استفاده کاربران قرار دهند. در چین، کاربران قادر نیستند که پرداختهای درون نرم افزاری انجام دهند و همین مساله موجب می شود که در شروع بکار این نرم افزار در این کشور، مشکل ایجاد شود.

  بر اساس شایعات و اطلاعات منتشر شده، سرویس گوگل پلی استور با همکاری دولت چین روی نسخه سانسور شده این نرم افزار کار می کند تا بدین وسیله کاربران چینی با اعمال محدودیت و بازرسی بتوانند از این سرویس گوگل استفاده کنند. اما هنوز هیچ مقام و یا آمار رسمی، صحت این شایعات را تایید نکرده است.

  گوگل برای از سرگیری ورود به بازار چین مدتهای مدیدی به انتظار نشسته بوده و هم اکنون بازگشت موفقیت آمیز سرویس گوگل پلی استور در این کشورها دشوار بنظر می رسد.

  همچنین در برخی از این کشور ها مثل ایران و ماکائو دسترسی به این نرم افزار وجود دارد اما امکان پرداخت درون نرم افزاری وجود ندارد که قرار است گوگل این امکان را برای کاربران کشورهای مذکور فراهم سازد. بدین ترتیب توسعه دهندگان بسیاری در این کشورها قادر خواهند بود اپلیکیشن‌ها و بازیهای خود را در سرویس گوگل پلی استور قرار داده و به درآمدزایی اقدام کنند. امری که این روزها برای توسعه دهندگان و بازی سازان رایانه‌ای بسیار با اهمیت تلقی می شود.

  البته تاکنون شرکت گوگل هیچ سخنی در این باره نگفته و جزئیات و اطلاعات دقیقی از این امر ارائه نداده است اما چیزی که بنظر می رسد آن است که آغاز بکار سرویس گوگل پلی استور در این کشورها بزودی اتفاق خواهد افتاد.

  منبع: هفت صبح

 6. مایکروسافت زمان انتشار به‌روز رسانی بزرگ Fall Creators Update برای ویندوز ۱۰ را اعلام کرد

  http://www.shahrsakhtafzar.com/fa/images/96/07/news/sha/Fall-Creators-Update.jpg

  پس از ماه‌ها انتظار و انتشار بیلدهای آزمایشی مختلف از به‌روز رسانی بزرگ Fall Creators Update برای سیستم عامل ویندوز ۱۰، مایکروسافت بالاخره امروز زمان انتشار نسخه‌ نهایی از این به‌روز رسانی را اعلام کرد.

  پس از اینکه مایکروسافت در طی ماه‌های اخیر قابلیت‌های جدید و تازه‌ای را به ویندوز ۱۰ اضافه کرد و آن‌ها را تحت چندین بیلد آزمایشی در دسترس گروهی از کاربران قرار داد، اکنون به نظر می‌رسد که نسخه‌ نهایی از این به‌روز رسانی که قرار است همه این تغییرات را به صورت یک جا در اختیار کاربران قرار دهد در مرحله تست و ارزیابی نهایی قرار گرفته است. چرا که مایکروسافت ساعتی پیش اعلام کرد که کار انتشار نسخه نهایی از به‌روز رسانی بزرگ بعدی برای ویندوز ۱۰ تحت عنوان Fall Creators Update را از ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) آغاز می‌کند.

  اگرچه در مراحل ابتدایی آماده سازی، مایکروسافت ایده‌های زیادی در مورد اضافه کردن قابلیت‌های جدید به این به‌روز رسانی داشت اما این کمپانی چندی پیش اعلام کرد که کار بر روی بسیاری از آن‌ها را به به‌روز رسانی‌های بعدی موکول کرده است. با این حال مایکروسافت در به‌روز رسانی Fall Creators Update قابلیت‌ها و امکانات تقریباً زیادی را به ویندوز ۱۰ اضافه خواهد کرد. بسیاری از این قابلیت‌ها با هدف بهبود ارتباط و عملکرد متقابل گوشی‌های هوشمند و سیستم عامل ویندوز ۱۰ معرفی شده‌اند. امکان چسباندن شماره تماس افراد و سایت‌های مورد علاقه به نوار وظیفه، امکان دسترسی آنی به اطلاعات موجود بر روی سرویس ذخیره سازی ابری OneDrive، رابط کاربری جدید Fluent Design در بسیاری از برنامه‌ها، مرورگر اج ارتقا یافته، صفحه کلید مجازی جدید همراه با اموجی‌های تازه و قابلیت ردیابی چشم از جمله مهم‌ترین تغییراتی است که قرار است این به‌روز رسانی در ویندوز ۱۰ ایجاد نماید.

  مایکروسافت روز گذشته در نمایشگاه IFA 2017 نیز از یک قابلیت مهم و عالی این به‌روز رسانی رونمایی کرد. Windows Mixed Reality نام پلتفرم جدید مایکروسافت در ویندوز ۱۰ است که به کمپانی‌های ایسر، ایسوس، Dell، HP و لنوو این اجازه را می‌دهد که بر پایه آن هدست‌های واقعیت مجازی اختصاصی را تولید کنند. در حال حاضر دل، ایسوس و لنوو هدست‌های اختصاصی را بر اساس این پلتفرم طراحی کرده‌اند که قرار است تا زمان انتشار نسخه نهایی این به‌روز رسانی در بازارهای جهانی در دسترس قرار بگیرند.

 7. تماس صوتی تلگرام، رفع فیلتر می‌شود؟

  http://s8.picofile.com/file/8304492276/wesds.JPG
  وزیر ارتباطات در خصوص برقراری مجدد تماس صوتی تلگرام و اقدامات این وزارت‌خانه در این راستا، گفت: طبیعی است که به‌عنوان مطالبه مردم مذاکرات مجددی با دستگاه قضایی در این خصوص صورت می‌گیرد تا مشاهده کنیم که آیا می‌توانیم مشکل را برطرف کنیم تا این امکان در اختیار مردم باشد یا خیر.
  خبرگزاری خانه ملت: محمدجواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات در خصوص برقراری مجدد تماس صوتی تلگرام و اقدامات این وزارت‌خانه در این راستا، اظهار داشت: اگر از دیدگاه حقوق مصرف‌کننده نگاه کنیم در حال‌حاضر برنامه‎‌های بسیاری با امکانات برقراری تماس صوتی وجود دارد، دلیل انسداد تماس صوتی تلگرام به موضوعاتی که از سوی دستگاه قضایی اعلام شد بر می‌گردد و طبیعتا این دستور به شرکت‌های ارائه کننده خدمات داده شده است.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مرجع قضایی تصمیم گرفته است و اینکه آیا خود مرجع قضایی این موضوع را برطرف می‌کند یا خیر موضوع دیگری است، گفت: اما از این جهت که چنین امکاناتی برای مردم کشور فراهم باشد یا خیر باید گفت که چنین امکانی در حال حاضر وجود دارد.

  آذری جهرمی با تاکید براینکه طبیعی است که به‌عنوان مطالبه مردم مذاکرات مجددی در این خصوص صورت می‌گیرد تا مشاهده کنیم چهارچوب‌های این موضوع چگونه است و اینکه آیا می‌توانیم مشکل را برطرف کنیم تا این امکان در اختیار مردم باشد یا خیر، خاطرنشان کرد: مطالبات مردم از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بسیار زیاد است اما باید با انرژی این مطالبات را پیگیری کنیم.

 8. مذاکره برای رفع فیلتر تمامی شبکه‌ های اجتماعی

  http://gadgetnews.ir/wp-content/uploads/2017/08/photo_2017-08-01_09-25-58-1024×682.jpg

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا شامل حوزه فناوری اطلاعات خصوصا در حوزه کاربران نهایی نمی‌شود، از پیگیری حقوقی موضوع حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور در راستای حمایت از کسب‌وکارهای نوپای داخلی خبر داد. او همچنین درباره تکلیف شورای عالی فضای مجازی برای مذاکره با تمامی شبکه‌های اجتماعی مسدود شده در ایران توضیحاتی را ارائه کرد.
  خبرگزاری ایسنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا شامل حوزه فناوری اطلاعات خصوصا در حوزه کاربران نهایی نمی‌شود، از پیگیری حقوقی موضوع حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور در راستای حمایت از کسب‌وکارهای نوپای داخلی خبر داد. او همچنین درباره تکلیف شورای عالی فضای مجازی برای مذاکره با تمامی شبکه‌های اجتماعی مسدود شده در ایران توضیحاتی را ارائه کرد.

  محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به موضوع حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور اظهار کرد: در توییتی نوشتم این مساله را به صورت حقوقی پیگیری می‌کنم زیرا وظیفه ما حمایت از کسب‌و‌کارهای نوپای داخلی است بنابراین باید به لحاظ حقوقی مساله را پیگیری کرده، برای این مجموعه وکیل بگیریم و آن را حل کنیم. این مساله یک موضوع بین‌المللی است و می‌تواند برای ما یک بازار بین‌المللی ایجاد کند.

  وی در ادامه با تاکید بر روند سابقه‌دار برخورد اپل اظهار کرد: این اتفاق مربوط به چند روز اخیر نیست. تقریبا پنج ماه است که اپل و اپ‌استور درباره اپلیکیشن‌های ایرانی برخورد سخت‌گیرانه‌ای را شروع کرده است. برخی از این برخوردها به موضوعاتی برمی‌گشت که به مقررات داخلی آنها ارتباط داشت. در حال حاضر در مارکت‌های اندرویدی داخل کشور هم چنین مقرراتی وجود دارد و میزبان اپلیکیشن‌ها که می‌تواند اپ استور باشد یا گوگل‌پلی یا کافه‌بازار، یک مقررات حقوقی دارند.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه درصدی از این تعاملات مالی اپلیکیشن‌هایی که میزبانی می‌کنند و تعاملات مالی دارند، به عنوان حق‌السهم به میزبان می‌رسد، افزود: سخت‌گیری‌های اولیه اپل از چند ماه پیش مربوط به این حوزه بود زیرا اپلیکیشن‌های ایرانی متصل به سیستم بانکی جهانی نبودند و تنها از طریق اتصال به درگاه شتاب و شیوه‌های دیگر پرداخت درون‌‌برنامه‌ای داشتند که خلاف مقررات اپل بود. بنابراین از چند ماه پیش اپلیکیشن‌‌های ایرانی خود را با این مقررات منطبق کردند.

  حذف اپلیکیشن‌های ایرانی توجیه قانونی ندارد

  جهرمی در ادامه با بیان اینکه در فضای تعاملات بین‌المللی این مقررات توسط طرفین رعایت می‌شد، اظهار کرد: ‌ما سیگنال‌های خوبی از سمت اپل داشتیم. در ورژن ۱۱ سیستم عامل iOS اپل اطلاع‌رسانی کرد که زبان فارسی را اضافه کرده است. اما همزمان با این مساله شروع به حذف یک سری از اپلیکیشن‌های ایرانی کردند که ما دیگر نمی‌توانستیم آن را توجیه کنیم، زیرا نه به دلیل موضوعات مالی بود که شامل قوانین خودشان می‌شد و نه قوانین تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران دارد.

  وی همچنین خاطرنشان کرد: در ایمیل‌هایی که به تیم‌های توسعه‌دهنده اپلیکیشن‌ها زدند، اشاره نکردند که دلیل این موضوع چیست. در یک پیام به صورت مبهم اشاره کردند ما نمی‌توانیم از کشورهایی که تحت تحریم آمریکا هستند میزبانی کنیم. در حالی که برخی از این شرکت‌ها که در ایران فعالیت می‌کردند، حوزه کسب‌وکار خود را بین‌المللی در نظر گرفته و شرکت خود را در خارج از ایران ثبت کرده بودند و مصداق ایرانی محسوب نمی‌شدند، اما آنها هم از اپ‌استور حذف شدند.

  درآمد چهار میلیارد دلاری اپل در ایران

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: اگرچه ما تعاملات مالی مستقیم با اپل نداریم و اپل نمایندگی رسمی در ایران ندارد، اما تجارت خود را دارد. بنا بر آخرین آمار ۱۱ درصد گوشی‌های هوشمند ایران اپل هستند. این یعنی مردم علاقه‌مند هستند به سرویس‌هایی عرصه فناوری در کشور دسترسی داشته باشند. امروز زندگی مردم به بسیاری از این اپلیکیشن‌ها وابسته است. طبیعتا انتظار می‌رود اپل به کاربران خود احترام بگذارد. اگر برای هر گوشی اپل یا تبلت متوسط هزار دلار را در نظر بگیریم، با ضریب ۱۱ درصد، درآمد اپل در ایران حدود چهار میلیارد دلار است.

  جهرمی با اشاره به گفت‌وگو با وزیر امور خارجه برای رفع این مشکل بیان کرد: همزمان با دکتر ظریف صحبتی داشتم و موضوع را به ایشان منتقل کردم که با حساسیت در حال پیگیری هستند. احساس می‌کنیم این مساله با پیگیری‌های دیپلماتیک و حقوقی رفع و سوتفاهم برطرف شود زیرا به لحاظ قانونی مشکلی وجود ندارد. تحریم‌های آمریکا شامل حوزه فناوری اطلاعات نمی‌شود، خصوصا در حوزه کاربران نهایی. یعنی شاید حتی برای B2B‌ها تحریم‌هایی داشته باشیم اما برای مردم تحریمی در نظر گرفته نشده و قانون جدیدی هم در این عرصه به تصویب نرسیده است.

  وی همچنین تصریح کرد:‌ اکنون در تلاش برای حمایت از اپلیکیشن‌های داخلی هستیم و این موضوع را از چارچوب‌های قانونی پیگیری حقوقی کنیم و امیدواریم حل شود. اگر غیر از چارچوب‌های معمول خصومتی وجود دارد موضوع را با نوع نگاه دیگری پیگیری خواهیم کرد. البته به نظر می‌رسد بیشتر سوتفاهمی است که قابل حل باشد و امیدواریم اپل فرآیند سابق را برای کاربران ایرانی داشته باشد،‌ اما اگر ببینیم سوتفاهم نیست و سوء نیت است باید تدابیر دیگری اتخاذ کنیم.

  سهم فناوری اطلاعات از سبد اشتغال

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به نحوه برنامه‌ریزی برای توسعه زیرساخت‌های اشتغال، گفت: آمارهای جهانی در کشورهای توسعه‌یافته حاکی از این است که سبدی درباره اشتغال وجود دارد. بنابر آخرین آمار منتشرشده، از این سبد اشتغال، سهم کسانی که در فناوری اطلاعات شاغل هستند ۱.۸۷ درصد است. در حالی که سهم ما امروز در حوزه اشتغال ۰.۲ درصد است. البته توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات در چهار سال گذشته شرایطی را فراهم آورده که کسب‌وکارهایی شکل گرفتند و ظرفیت ایجاد شغل و خلق ثروت برای کشور دارند.

  جهرمی با بیان اینکه ما پتانسیل خوب دانشگاهی، نیروهای نخبه و جوان داریم که امروز در شرکت‌های مهم دنیا کار می‌کنند، افزود: خلاقیت جوانان ایرانی در این عرصه مثال‌زدنی است و آنها قابلیت‌های خوبی دارند. همچنین بازار ما پتانسیل خوبی دارد. در مجموع، هدف استراتژیک کشور برای توسعه شبکه ملی اطلاعات از یک طرف و وجود پتانسیل در حوزه ایجاد خدمات در بستر شبکه ملی اطلاعات از یک طرف، همچنین وجود منابع نیروی انسانی و نخبه از مسائلی است که ما از آن بهره‌مندیم.

  وی با اشاره به آمار ایجاد شغل در حوزه فناوری اطلاعات بیان کرد: بنا بر آمار موجود، در سال ۹۵ در کسب‌وکارهای نوپا و خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات ۱۰۰ هزار شغل ایجاد شده که معادل دو برابر شغل از ابتدای انقلاب تا کنون است. در برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده سالانه ۹۵۰ هزار شغل ایجاد کند که ۱۰۰ هزار شغل درحوزه فناوری اطلاعات قرار گرفته است. البته وزارت ارتباطات متولی ایجاد شغل نیست اما می‌تواند زیرساخت‌ها را ایجاد کند. باید ۱.۵ درصد را ارتقا دهیم و به عدد ۷۰۰ هزار شغلی که در فناوری اطلاعات دیده شده برسیم.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فرآیند ایجاد شغل یک چرخه دارد و شامل خلاقیت و ایده که عمدتا در مراکز دانشگاهی شکل می‌گیرد، می‌شود، گفت: این چرخه با همکاری وزارت علوم و دانشگاه‌های کشور و وزارت کار کامل می‌شود. همان‌طور که طرحی با عنوان تکاپو از زمان دکتر واعظی در برخی از استان‌های کشور شکل گرفت و تفاهمش بین وزارت کار، ارتباطات و دانشگاه‌هایی که در این عرصه بودند و برخی از سرمایه‌گذاران این حوزه انجام شد.

  فیلترینگ هوشمند، ضرورت استفاده از فرصت با حذف تهدید

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره نوع نگاه به فیلترینگ هوشمند توضیح داد: هر فضا و شرایطی که برای ما به وجود می‌آید، فرصت‌ها و تهدیداتی دارد. می‌توان به یک پدیده به عنوان تهدید نگاه کرده و آن را ببندیم یا از فرصت‌هایش بهره‌مند شویم. نگاهی در سابق وجود داشت که هر سرویسی در عرصه کشور فعال می‌شد به دلیل تهدیداتی که وجود داشت، آن را می‌بستند.

  جهرمی ادامه داد: در مقابل این پدیده، در دولت یازدهم بحث پالایش هوشمند مطرح شد. اینکه ما از فرصت‌ها استفاده کنیم و موارد منفی را حذف کنیم و با سرویس‌‌های اینترنت فله‌ای برخورد نکنیم زیرا توانمندسازهایی در عرصه‌ی کشور هستند و فرصت‌هایی را ایجاد می‌کنند. اینجا نیز یک مفهوم و یک پروژه به اسم پالایش هوشمند وجود دارد. مفهوم پالایش هوشمند در شورای عالی فضای مجازی مطرح شده و تاییدیه گرفت که در سرویس اینستاگرام اجرا شد.

  وی با اشاره به اجرای پالایش هوشمند در اینستاگرام افزود: در مقطعی که این پالایش فعال بود، موفق عمل کرد. از زمان آغاز پالایش هوشمند روی اینستاگرام، پنج درصد محتوایی را که ارزیابی کردیم، موارد نامناسب با فرهنگ ما بود. پس از پالایش هوشمند و در این فرآیند، ۷۰۰ میلیون مصداق غیرمجاز شناسایی و بسته شده بود و خللی هم در زندگی مردم ایجاد نمی‌شد.

  نمی‌توان مردم را از دریافت سرویس‌ها محروم کرد

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اما در شرایط فعلی شاید ظرفیت‌های داخلی ما در حال حاضر توانمند‌ی ارائه این خدمات را نداشته باشد و ما نیز نمی‌توانیم مردم را از این خدمات محروم کنیم. بنابراین ما باید با مدل مبتنی بر تعامل و تلاش به این جمع‌بندی برسیم که این خدمات را از مطالب نامناسب حذف کرده و در چارچوب ادامه ارائه خدمات امکاناتش را فراهم کنیم.

  جهرمی با اشاره به نگاهی که در دولت دوازدهم در خصوص سرویس‌های اینترنتی وجود دارد، تصریح کرد: در بستر فعالیت ارتباطات، عده‌ای می‌گویند هیچ‌وقت به نتیجه مثبتی نرسیده‌ایم و پیگیر این نظریه‌اند که سرویس‌ها را ببندیم. عده‌ای هم می‌خواهند بگویند این فرآیند کاملا موفق بوده است. در حالی که این پروژه هم مانند سایر پروژه‌ها نقاط مثبت و منفی داشته است. در دولت دوازدهم در وزارت ارتباطات چارچوب ما این است که نقاط قوت را تقویت کرده و نقاط ضعف را بپوشانیم.

  وی با بیان اینکه هر کدام از سرویس‌ها به دلایلی در ایران بسته شده‌اند، گفت: مثلا سرویس یوتیوب به دلیل ویدیویی که در توهین به پیامبر منتشر کرده بود و با وجود نامه دادستانی، ویدیو را حذف نکردند، در ایران مسدود شد. با وجود این، ما با بسیاری از کشورها در ابتدا رابطه خوبی نداشتیم اما بعدا رابطه‌مان خوب شده است، مانند کشور عراق که با آنها جنگ داشتیم اما اکنون مشکلی نداریم. البته این مثال برای همه سرویس‌دهنده‌ها صادق نیست، اما به نظر می‌رسد در کشور انجمادی وجود نداشته باشد که اگر سرویسی بسته شده تا ابد بسته بماند.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه اگر موضوعاتی که مد نظر حاکمیت است، در تعاملات قابل حل باشد به سمتی می‌رویم که دسترسی مردم را باز کنیم، افزود: این موضوع مطلوبیت دارد و درخواست مردم است. اکنون در مراکز دانشگاهی با جدیت پیگیری می‌شود که مثلا یوتیوب منابع علمی دارد که مورد استفاده است. البته در عین حال مطالبی هم دارد که با فرهنگ ما سازگار نیست و باید دید آیا می‌توان با تعاملات این مسائل را حل کرد؟

  نگاه نظام، سلبی محض نیست

  جهرمی با اشاره به تلاش برای ایجاد تعامل و مذاکره با سرویس‌دهندگان گفت: ‌نوع نگاه نظام، سلبی محض نیست. امروز قوه عاقله نظام که شورای عالی فضای مجازی در این عرصه است به این جمع‌بندی رسیده که ما مذاکره کنیم. ما نیز بر اساس تکلیفی که ما دادند این موضوع را پیگیری می‌کنیم. باید تعاملاتی داشته باشیم که از کیان خانواده محافظت کنیم و بنابر مصوبه‌ای که وجود دارد، چارچوب این تعاملات را شروع می‌کنیم.

  وی با تاکید بر اینکه هیچ بخشی از نظام مخالف توسعه دسترسی‌ها نیست، اظهار کرد: از طرف شورای عالی فضای مجازی، مجوز مذاکره برای تمام شبکه‌های اجتماعی مسدود شده در ایران داده شده و وزارت ارتباطات را مکلف کردند که ارتباط را برقرار و تعامل ایجاد کند. ما گزارش را به شورای عالی فضای مجازی می‌دهیم. اگر تصمیم بر باز بودن این شبکه‌ها گرفته شد، آنها را باز می‌کنیم و در غیر این صورت اگر در مذاکرات به توافق نرسیم همان شرایط حفظ می‌شود و تلاش می‌کنیم سرویس‌های جایگزینی ایجاد کنیم.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه با چند سرویس‌دهنده مکاتبه کردیم و منتظر پاسخ هستیم، گفت: این مساله نیاز به تصمیم جمعی در کشور دارد. در صورتی که تصمیم و خرد جمعی به نتیجه برسد، این اتفاق می‌افتد و امیدوارم توسعه دسترسی را برای مردم محقق کنیم. البته الزامی برای این شبکه‌ها نیست و می‌توان سرویس‌های دیگری را در کشور فعال کرد، اما باید به انتخاب مردم احترام بگذاریم و سعی کنیم آنچه را که مردم به آن گرایش دارند، البته با حفظ اصول حاکمیتی پیدا کنیم.

  جهرمی با بیان اینکه خانواده‌ها از ما می‌خواهند اصولی از جمله مسائل فرهنگی رعایت شود، تصریح کرد: سرویس‌دهنده‌ای که به ایران می‌آید اگر فضای رمز داشته باشد ما نمی‌توانیم مدیریتی بر محتوایش داشته باشیم. طبیعتا باید خودش مصادیق غیراخلاقی مغایر با آموزه‌های دینی و فرهنگی ما را حذف کند. مثلا یوتیوب در پروتکل‌های خودش اشاره دارد که محتوای پورنوگرافی را حذف می‌کند.

  حذف واسطه‌ها برای بهبود کیفیت اینترنت

  وی با اشاره به موضوع حذف واسطه‌ها برای افزایش کیفیت اینترنت اظهار کرد: برای ارائه اینترنت، منبع تولید یا ذخیره‌سازی اطلاعات که سرویس‌دهندگان هستند و مصرف‌کنندگان وجود دارد و شبکه واسطی که ارتباطات را برقرار می‌کند. مدل سابق مسیریابی اینترنت ممکن بود مسیرهای بسیاری را از مصرف‌کننده تا سرویس‌دهنده طی کند. امروز تکنولوژی دنیا ارتقا پیدا کرده است.در مدل مسیریابی امروز دنیا، کوتاه‌ترین مسیر از مصرف‌کننده تا سرویس‌دهنده برقرار می‌شود که به آن peering یا همتایابی می‌گویند و مراکز آن در دنیا وجود دارد.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه سال گذشته تفاهم کردیم که یکی از مراکز پیرینگ را در ایران ایجاد کرده و به یکی از مراکز پیرینگ دنیا بپیوندیم، افزود: بدین ترتیب به جای اینکه مانند گذشته لب مرز ترافیک خود را تحویل ترانزیت‌کننده بدهیم که ممکن است از چندین واسط‌ مختلف عبور کند تا به تولیدکننده نهایی برسد و افت کیفیت را هم خواهد داشت، اکنون مستقیما در فرانکفورت کارمان را آغاز کردیم و با بیش از ۱۵۷ سرویس‌دهنده معتبر دنیا به صورت مستقیم اتصال برقرار کردیم که وقتی بسته داده از شرکت ارتباطات زیرساخت بیرون می‌آید، مستقیم به مصرف‌کننده می‌رسد.

  جهرمی ادامه داد: این موضوع کیفیت را به مراتب بهتر می‌کند و احساس کاربر نهایی را بهبود می‌دهد. تا پایان هفته این ۱۵۷ سرویس‌دهنده به ۷۰۰ مورد می‌رسند و ظرفیت‌ها در حال برقراری است. بنابراین در پارامتر کیفیت ارتقای جدی صورت خواهد گرفت. اکنون در برخی از سرویس‌هایی که آغاز شده این بهبود کیفیت مشخص است. به صورت خاص روی بهبود کیفیت بازی‌ها و صوت و تصویر تاثیر به‌سزایی خواهد داشت. این مساله باعث کاهش هزینه‌ها در ترانزیت ارتباطات بین‌المللی می‌شود و کیفیت بیشتر را هم در پی خواهد داشت.

 9. لیست شرکت‌های دارای شکایت در حیطه اینترنت پر سرعت به تفکیک

  روز گذشته رگلاتوری به دستور وزیر وقت ارتباطات لیستی از شرکت‌های متخلفی که دارای شکایاتی در زمینه اینترنت پر سرعت بودند را به همراه تعداد شکایات منتشر کرد. این لیست به دلیل ابهاماتی که در اعلام تعداد به تفکیک و بعضا نا همخوانی‌هایی که داشت، موجب شایعه پراکنی بیشتری شد.

  حال بنابر گزارش خبرگزاری فارس امروز رگلاتوری برای ابهام زدایی و جلوگیری از هر گونه تفسیر بی‌مورد، دو جدول دیگر را با شفافیت و تفکیک کامل منتشر ساخته است. رگلاتوری در این جداول آمار مربوط به مخابرات و شرکت همراه اول را که قبلا به صورت یک‌جا ارائه شده بودند تفکیک کرده، شمار شکایات ایرانسل را تصحیح نموده و آمار مربوط به شرکت پارس آنلاین را نیز اصلاح کرده است.

  این جداول تعداد شکایات مربوط به اینترنت پرسرعت و شمار کل شکایات را به تفکیک اینترنت همراه و ثابت نشان می‌دهند. لازم به ذکر است که نتایج گردآوری شده در این لیست مربوط به سال ۱۳۹۵ بوده است.

  http://sakhtafzar.com/wp-content/uploads/2017/08/internet-2.jpg

  http://sakhtafzar.com/wp-content/uploads/2017/08/internet-1.jpg

 10. رئیس سامسونگ به ۵ سال حبس محکوم شد

  دادگاهی در کره جنوبی، لی جائه یونگ، گرداننده اصلی امپراطوری تجاری سامسونگ را به اتهام ارتشاء و سایر اتهامات فساد مالی مجرم تشخیص داد و به ۵ سال زندان محکوم کرد.
  خبرگزاری تسنیم: دادگاهی در کره جنوبی، لی جائه یونگ، گرداننده اصلی امپراطوری تجاری سامسونگ را به اتهام ارتشاء و سایر اتهامات فساد مالی مجرم تشخیص داد و به ۵ سال زندان محکوم کرد.

  سی ان ان گزارش داد؛ لی، فرزند میلیاردر رئیس بیمار شرکت سامسونگ روز جمعه از سوی دادگاهی در کره جنوبی به ۵ سال زندان محکوم شده، در حالی که مقامات دادستانی این کشور به دنبال صدور حکم حبس ۱۲ ساله برای وی بودند.

  صدور این حکم محکومیت ضربه ای به اعتبار شرکت سامسونگ، بزرگترین تولید کننده تلفن های همراه هوشمند جهان و بزرگترین شرکت خانوادگی کره جنوبی به شمار می رود.

  http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1396/6/3/1374625_943.jpg

  این پرونده که به «محاکمه قرن» معروف شده بود، ماه ها رسانه های کره جنوبی را درگیر خود کرده بود. این پرونده همچنین بخشی از رسوایی سیاسی ای بود که موجب برکناری و محاکمه پارک گئون هی، رئیس جمهور سابق کره جنوبی شده است.

  لی در مورد اتهام پرداخت رشوه به به خانم پارک در قبال حمایت دولت کره جنوبی از یک ادغام جنجالی و کمک به وی برای تحکیم حکمرانی اش بر شرکت سامسونگ مجرم شناخته شده است. این مدیر ۴۹ ساله که به نام جی وای لی هم شناخته می شود، گرداننده اصلی امپراطور تجاری سامسونگ به شمار می رود، زیرا پدر بیمارش به دنبال حمله قلبی سال ۲۰۱۴ عملا اختیار اداره شرکت را از دست داده است.

  دادگاه همچنین آقای لی را در مورد اتهامات ادای شهادت دروغ، پنهان کردن منافع مجرمانه، اختلاس و پنهان کردن دارایی هایش در خارج از کشور مجرم شناخته است. وکلای وی این حکم را رد کرده و اعلام نموده اند که درخواست فرجام خواهند کرد.

  بعد از انتشار خبر این محکومیت، ارزش سهام شرکت سامسونگ الکترونیکس، با سقوط ۱٫۱ درصدی مواجه شد.

 11. هجوم ایرانی ها به توئیتر مدیر اپل

  http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1396/6/4/1374925_751.jpg
  صفحه شخصی تیم کوک مدیر اپل مملو از اعتراض به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور نشد.
  خبرآنلاین: صفحه شخصی تیم کوک مدیر اپل مملو از اعتراض به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور نشد.

  فَن‌های اپل ظاهرا مانند ورزشی‌ها به صفحات دیگران حمله نمی‌کنند و شاهدش کامنت های کم‌تر از انتظار برخی ایرانیان در توئیتر تیم کوک در اعتراض به بستن اپ‌های ایرانی است.

  این در حالی است که حساب کاربری تیم کوک در توئیتر ۶٫۱۳ میلیون فالوور دارد و انتظار می‌رود ایرانی‌های معترض، دست کم فعال‌تر بوده و صدای اعتراض خود را علاوه بر نامه رسمی که ارسال شده، از روی پیج شخصی به وی برسانند.

 12. ویندوز ۱۰ بیلد ۱۶۲۷۳ در دسترس حلقه فست اینسایدر قرار گرفت

  https://cdn01.zoomit.ir/2017/8/0993f3ff-3899-4fd1-acff-0c54fe55a36b.jpg

  سرانجام پس از مدتی طولانی، مایکروسافت بیلد جدید ویندوز ۱۰ را برای حلقه‌ی فست اینسایدر منتشر کرد. در اینجا، مهم‌ترین موارد جدید افزوده‌شده را معرفی می‌کنیم.

  در حال حاضر، سه هفته‌ی کامل از انتشار آخرین بیلد پیش‌نمایش کامپیوتر با شماره‌ی ۱۶۲۵۷ می‌گذرد. مایکروسافت هفته‌ی گذشته قصد انتشار بیلد دیگری را داشت؛ اما برنامه‌ی آن‌ به علت کشف یک باگ مسدودکننده در تست‌های داخلی، به تعویق افتاد. پس از آن، یک باگ نصب دیگر، انتشار بیلد را در موعد اصلی خود لغو کرد.

  اما اکنون مایکروسافت با انتشار بیلد پیش‌نمایش ۱۶۲۵۷ کامپیوتر برای حلقه‌ی فست اینستایدر و همچنین کاربرانی که در حلقه‌ی Skip Ahead به سر می‌برند، به انتظار طولانی‌مدت پایان داده است. با وجود اینکه مایکروسافت تمرکز خود را شدیدا بر یکدست کردن و بهبود سیستم‌عامل و آماده‌سازی برای انتشار به‌روزرسانی کریترز پاییز در هفته‌های آتی قرار داده است، این بیلد جدید قابلیت‌های کاملا جدیدی به همراه ندارد. با این حال برخی ویژگی‌های کاربردی افزوده شده است.

  اعلان‌های اموجی را با My People امتحان کنید
  در این بیلد می‌توانید با افزودن بات جدید اموجی ویندوز اینسایدر به قسمت My People در نوار وظیفه، اعلان‌های اموجی را امتحان کنید و از My People بخواهید برای شما اموجی ارسال کند. در این باره یک درخواست در هاب فیدبک افزوده شده است که می‌توانید از طریق آن به این تجربه امتیاز دهید.

  معرفی فونت Bahnschrift
  اکنون اولین فونت متغیر جدید OpenType با نام Bahnschrift در این بیلد قرار داده شده است. این استاندارد فونت جدید به کاربران امکان می‌دهد مجموعه فونت‌های مختلفی را با تغییرات بی‌نهایت درون یک فایل واحد وارد کنند. با این امکان، کاربران دیگر مجبور به اعمال تغییرات ساده‌ای مثل لایت کردن یا بولد کردن فونت نخواهند بود. اکنون می‌توانید طیف گسترده‌ای از فونت‌های متنوع با حالت‌های گوناگون از لایت تا بولد داشته باشید. از آنجایی که یک فونت متغیر کارآمد و واحد می‌تواند جایگزین چندین فونت ثابت شود، این گونه فونت‌ها می‌توانند فضای بسیار زیادی را آزاد کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی فناوری فونت‌های متغیر می‌توانید به مقالات مربوط به آن در وب‌سایت‌های وایرد، دیزاین‌مودو یا آلفابتس مراجعه کنید.

  https://cdn01.zoomit.ir/2017/8/b8aabc58-ea86-4114-abef-c346a0b7fb89.jpg

  همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، وزن هر حرف تا حدودی با وزن حروف کناری خود متفاوت است. تمام این وزن‌ها دوبلکس شده‌اند؛ بدین مفهوم که ضخامت آن‌ها به دلخواه شما تغییر نمی‌کند. با این امکان، شما می‌توانید ضخامت متن خود را بدون تغییر کلی صفحه، از لایت به بولد تغییر دهید.

  مایکروسافت علاوه بر انتشار بیلد جدید ویندوز ۱۰، بیلد پیش‌نمایش ویندوز سرور با شماره‌ی ۱۶۲۶۷ را به همراه کیت توسعه‌ی نرم‌افزار بیلد ۱۶۲۶۷ و بیلد شبیه‌ساز موبایل به شماره‌ی ۱۵۲۴۰ منتشر کرده است.

 13. رسانه کلیک – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدم، محمدجواد آذری جهرمی به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور شرکت اپل واکنش نشان داد.

  http://s8.picofile.com/file/8304492276/wesds.JPG

  جهرمی در توئیتر خود نوشت: ۱۱% سهم بازار گوشی ایران متعلق به اپل است. احترام به حقوق مصرف کننده امروزه یک اصل است که اپل رعایت نکرده. حذف اپها را پیگیری حقوقی میکنیم.

  طبق اطلاعات منتشر شده رسمی از سوی شرکت اپل و صحبت‌های منابع داخلی، شرکت اپل به واسطه تحریم های آمریکا برخی از برنامه‌های محبوب و معروف فروشگاه اپ استور را حذف کرده است.

  برخی از منابع آگاه داخلی از جمله مدیران شرکت‌های بزرگ و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات از حذف اپلیکیشن‌های محبوب ایرانی در فروشگاه اپ استور متعلق به شرکت اپل خبر داده‌اند و اعلام شده است که اپلیکیشن‌های محبوب و معروف دیجی کالا، تخفیفان، الو پیک، علی بابا و دیلون از فروشگاه اپ استور به دنبال تحریم‌های ایالات متحده آمریکا حذف شده است.

 14. رسانه کلیک – گوگل طی یک بروزرسانی، پاساژ پلاسکو را که دچار حریق و فاجعه‌ای تلخ شد، از Google Map و Google Earth حذف کرد.

  به گزاش کلیک، ساختمان پلاسکو در ضلع شمال شرقی چهار راه استانبول اولین آسمان خراش و ساختمان مدرن خاورمیانه، نمادی از مدرنیته شهر تهران به شمار می‌رفت.

  این ساختمان با ۱۷ طبقه، ارتفاع ۴۲ متر و اسکلت فلزی در سال ۱۳۴۱ افتتاح شد و از مهمترین مراکز تولید و فروش پوشاک تهران بود که پس از ۵۴ سال گذشت از زمان ساخت و بدون بازسازی قابل توجه طی یک حریق در ساعت ۱۱ صبح روز پنج شنبه ۳۰ دی ماه سال ۱۳۹۵ علی‌رغم تلاش بی‌وقفه ماموران آتش نشانی فرو ریخت و تمامی ۵۶۰ واحد تجاری آن با خاک یکسان شد و در این حادثه ۲۳۰ نفر مصدوم و ۲۱ نفر از جمله مردم و آتش نشانان کشته شدند.

  http://click.ir/wp-content/uploads/2017/08/555555-1024×357.jpg

  همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، گوگل در جدیدترین به روزرسانی نقشه‌های خود ساختمان پلاسکو واقع در ضلع شمال شرقی چهار راه استانبول را که زمانی نمادی از مدرنیته ایران و در حال حاضر نمادی از اندوه و بی‌کفایتی برخی از مدیران شهری است، حذف کرده است و دیگر با جستجوی نام پلاسکو در گوگل مپ و گوگل ارث نتیجه‌ای بدست نمی آید.

 15. مایکروسافت آپدیت های حجیم اجباری ویندوز ۱۰ را متوقف می‌کند

  https://cdn01.zoomit.ir/2017/8/ab7602ab-488f-4218-94f4-6158e682e2dc.jpg

  با وجود همه جذابیت‌های ویندوز ۱۰، دریافت آپدیت‌های حجیم اجباری در این نسخه آزاردهنده است، ظاهرا مایکروسافت درصدد رفع این مشکل برآمده است.

  مایکروسافت در سال ۲۰۱۵، طرح ارتقاء ویندوز ۷ و ویندوز ۸ به سیستم‌عامل جدید ویندوز ۱۰ را آغاز کرد؛ اما بخشی از این فرایند، دانلود مجموعه‌ای ۶ تا ۸ گیگابایتی از فایل‌های نصبی بود؛ دانلود چنین دیتای حجیمی علاوه‌ بر آنکه باعث بروز مشکل برای بسیاری از کاربران ویندوز و کامپیوترهای آن‌ها شد؛ یک سرویس حفاظت از طبیعت آفریقایی را نیز تا مرز ورشکستگی پیش برد.

  اما سرانجام کاربران آلمانی ویندوز کمپین، شکایتی علیه مایکروسافت برای این موضوع ترتیب دادند. بعد از ۱۸ ماه کشکش قانونی، سرانجام مایکروسافت تسلیم شد و اعلام کرد:

  مایکروسافت دیگر فایل‌های آپدیت ویندوز را بدون رضایت کاربران روی سیستم‌های آنان دانلود نخواهد کرد.
  البته این قضیه دقیقا زمانی اتفاق افتاد که کار از کار گذشته بود. کورنیلیا تاوچ، مدیر مرکز مشتریان در بادن وورتمبرگ آلمان، اعلام کرد: «خوش‌بین هستیم که مایکروسافت و دیگر تولید‌کنندگان نرم افزاری از این به بعد به چنین مواردی که قابل چشم پوشی نیستند، بیشتر اهمیت خواهند داد.»

  آپدیت‌های حجیم، بخشی از به‌روز‌‌رسانی هسته سیستم‌عامل نیز هستند و احتمالا آپدیت‌های مربوط به آپگرید سیستم‌عامل شامل این قضیه خواهند شد، نه به‌روز‌رسانی هسته ویندوز.

 16. حذف قبوض کاغذی تلفن ثابت آغاز شد؛ چگونه از دریافت قبض کاغذی انصراف بدهیم؟

  http://media.mehrnews.com/d/2017/03/08/3/2401952.jpg

  به گزارش شرکت مخابرات منطقه تهران، مشتریان تلفن ثابت منطقه تهران می توانند ازطریق ارسال پیامک، درخواست لغو چاپ قبض تلفن ثابت و صورت حساب دوره خود را ارسال کنند. همراه شهر سخت‌افزار باشید.

  برای درخواست لغو چاپ قبض تلفن ثابت و صورت حساب دوره خود، باید به شماره ۰۲۱۱۸۱۸ پیامک ارسال کنید و مخابرات منطقه تهران قالب پیامک ارسال شده به شماره ۰۲۱۱۸۱۸ توسط مشترک را این چنین (شماره تلفن + کد شهر + *) اعلام کرد. پس از لغو چاپ قبض تلفن ثابت پیامکی با مضمون ‘مشتری گرامی (شماره ثابت) با سپاس از همراهی شما در حذف چاپ قبض کاغذی، صورتحساب هر دوره تلفن ثابت شما به همین شماره همراه پیامک می شود. نسبت به پرداخت از طریق درگاه های غیرحضوری اقدام کنید. ‏- شرکت مخابرات ایران’ برای مشتریان ارسال می شود.

  مشتریان مخابرات منطقه تهران برای پرداخت صورتحساب تلفن ثابت خود می توانند از طریق شماره های ۱۸۱۸ و ۲۰۰۰ ضمن دریافت هزینه کارکرد و ریز مکالمات نسبت به پرداخت صورتحساب میان دوره و پایان دوره خود اقدام کنند.

  داودزارعیان، معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران پنجم مردادماه امسال در این باره گفت: قبض های مشترکان به صورت ماهانه برای آنان صادر و ارسال خواهد شد و در یک بازه زمانی هشت ماهه قبض ها حذف شده و صورت حساب از طریق پیام صوتی، پیام کوتاه و سایرروش های به اطلاع مشترک خواهد رسید و تلاش می شود نخستین قبض یکماه پایان مردادماه برای مشترکان ارسال شود.

 17. هکرها صفحه گوشی را هک می‌کنند

  متین- تراشه‌های مخفی شده در برخی گوشی‌ها سرقت اطلاعات از طریق نمایشگرها را ممکن می‌کند.

  http://www.matin.co/media/k2/items/cache/cfd7d2955b85df3b04453f56f4c19aeb_S.jpg

  تعویض نمایشگر گوشی‌های هوشمند به علت شکستگی یا آسیب دیدن یکی از رخدادهای متداول در میان مالکان تلفن‌های همراه است. اما تعویض نمایشگر گوشی می‌تواند به ابزاری در دست هکرها برای سرقت اطلاعات منجر شود.

  هکرها می‌توانند با افزودن تراشه‌های معیوب و دستکاری شده غیرقابل شناسایی به بخش لمسی نمایشگرهای تلفن‌های همراه داده های ذخیره شده در حافظه‌های گوشی‌ها را سرقت کنند. این کار با دستکاری دو سیستم میکروکنترلر به نام‌های ATmega328 و STM32L432 صورت می‌گیرد.

  گروه تحقیقاتی با استفاده از همین شیوه توانسته اند اطلاعات موجود در گوشی‌هایی همچون Huawei Nexus 6P و LG G Pad 7.0 را به سرقت ببرند. از جمله اطلاعات سرقت شده به این شیوه می‌توان به داده‌های ورودی از طریق صفحه کلید، تصاویر گرفته شده، مطالب ارسالی با استفاده از ایمیل، داده‌های موجود در برنامه‌های همراه و … اشاره کرد.

  هکرها به همین شیوه توانسته‌اند به درون هسته اصلی یا کرنل سیستم عامل گوشی‌های مذکور هم نفوذ کرده و آنها را دستکاری کنند. نکته نگران کننده این است که نرم‌افزارهای امنیتی و ضدویروس قادر به شناسایی این شیوه نفوذ و سدکردن آن نیستند.

 18. فیسبوک و واتساپ عهد خود به کاربران را شکستند

  در سال ۲۰۱۴ بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان یعنی فیسبوک، بزرگ‌ترین سرویس پیام‌رسان جهان یعنی واتساپ را خریداری کرد. شایان ذکر است که این خرید برای فیسبوک ۲۲ میلیارد دلار هزینه در بر داشت. البته بسیاری از کاربران از شنیدن این خبر چندان خوشحال نشدند. حالا کم‌کم مشخص شده که نگرانی بسیاری از این افراد شاید چندان هم بی‌مورد نبوده است.
  http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1396/05/31/636389959935988279.jpg
  به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از زومیت، خریداری شدن واتساپ توسط فیسبوک باعث ایجاد موج عظیمی از اعتراضات شده است. به دلیل نارضایتی کاربران از این خرید، بسیاری از این افراد به سرویس‌های پیام‌رسان دیگر مهاجرت کردند. اما با وجود این شرایط، به نظر نمی‌رسد دو کمپانی مذکور صدمه‌ی زیادی دیده باشند و بالعکس هر دو شرکت در طی چند سال اخیر همچنان رشد کرده‌اند و می‌توان آن‌ها را از جمله مهم‌ترین و موفق‌ترین کمپانی‌های فناوری جهان دانست؛ حتی این موفقیت در حوزه‌ی گوشی هوشمند بیشتر قابل لمس است.

  پیام‌رسان فیسبوک و واتساپ در سراسر جهان از جمله پراستفاده‌ترین سرویس‌های پیام‌رسانی هستند که کاربران از آن‌ها برای ارسال پیام به دوستان و خانواده‌ی خود بهره می‌برند. با فعالیت این دو پلتفرم زیر پرچم یک شرکت یکسان، نگرانی‌هایی به وجود آمده است؛ زیرا ارتباطات در این دو سرویس در بستر یک شرکت خصوصی انجام می‌شوند و همین موضوع دقیقا دلیل اصلی اعتراض کاربران است. اما فیسبوک در پاسخ به این اعتراض‌ها چه وا‌کنشی از خود نشان داده است؟ غول شبکه‌های اجتماعی جهان، در پاسخ به این نارضایتی‌ها، چند قول مهم به کاربران داد. این شرکت وعده داد که هیچ داده‌ای بین دو کمپانی نامبرده به اشتراک گذاشته نخواهد شد. تبلیغات به شکل بنر یا هر نوع دیگری، هیچ‌گاه در واتساپ به یک مشکل مبدل نخواهد شد. در بخشی از بیانیه‌ی واتساپ پس از رفتن به زیر پرچم فیسبوک این‌گونه توضیح داده شده است: «هیچ چیز برای کاربران ما تغییر نخواهد کرد.» اما آیا این وعده‌ها در زمان جاری همچنان پابرجا هستند؟ متأسفانه پاسخ این پرسش منفی است.

 19. وزیر ارتباطات: مدیران توییتر برای اعتمادسازی آماده‌اند

  https://cdn01.zoomit.ir/ex/Cover/e1e1ad60f07c4aa3ccbcb2973e9d7007_XL.jpg

  محمدجواد آذری جهرمی، وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید مدیران پیام‌رسان توییتر برای «اعتمادسازی» آماده اند. آقای آذری جهرمی پیش‌تر و در زمانی که در انتظار رای اعتماد مجلس بود، رفع محدودیت‌های دسترسی کاربران به فضای مجازی را یکی از الویت‌های خود عنوان کرده بود.
  پایگاه خبری انتخاب: محمدجواد آذری جهرمی، وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید مدیران پیام‌رسان توییتر برای «اعتمادسازی» آماده اند. آقای آذری جهرمی پیش‌تر و در زمانی که در انتظار رای اعتماد مجلس بود، رفع محدودیت‌های دسترسی کاربران به فضای مجازی را یکی از الویت‌های خود عنوان کرده بود.

  به گزارش انتخاب، جوان‌ترین وزیر کابینه حسن روحانی روز سه‌شنبه در مصاحبه با روزنامه ایران، فیلترینگ توییتر در این کشور را یک موضوع «حاکمیتی» توصیف کرد و گفت: «این شبکه در رخداد سال ۸۸ موضعی علیه حکومت ایران داشت. در آن زمان و براساس اظهاراتی که از سوی مدیر این شبکه مطرح شد دولت ایران این تصور را داشت که آنها در امور داخلی کشور دخالت کرده‌‎اند و فیلتر توئیتر به این دلیل اتخاذ شد.»

  در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال۱۳۸۸ در ایران، یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که بنا به درخواست دولت این کشور، توییتر تعمیرات خود را برای حمایت از تبادل اطلاعات معترضان ایرانی به تعویق انداخت.

  آقای آذری جهرمی که پیش از ورود به وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات در رده‌های مدیریتی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مشغول به کار بوده در این گفتگو، دلیل محدودیت‌های دسترسی به فضای مجازی در ایران را یا «امنیتی» یا «اخلاقی» توصیف کرد و با اشاره به آمادگی توییتر برای گفتگو با ایران افزود: ‌«این سرویس‌دهنده اعلام آمادگی رسمی خود را مطرح کرده و اعلام داشته که حاضر به گفت‌و‌گو برای حل مشکلات است. فکر می‌کنم با توجه به شرایط حال حاضر زمینه برای این گفت‌و‌گو و تعامل وجود دارد. فضای توئیتر فضایی با محتویات غیر اخلاقی نیست که باید مسدود باقی بماند چرا که بیشتر فضای این شبکه معقول است. بنابراین تنها از راه اعتماد‌سازی از سوی همین شبکه، امکان رفع فیلترینگ آن وجود دارد.»

 20. آیا به راستی توئیتر رفع فیلتر می شود؟ پاسخ آذری جهرمی وزیر ارتباطات

 21. حذف پیام‌ های ارسال شده

  مطمئنا برای شما هم بارها پیش آمده است که پیام یا استیکری را به‌ اشتباه برای شخصی ارسال کنید با ترفند ارائه شده می توانید پیام خود را براحتی حذف کنید.

  با استفاده از امکان ادیت پیام‌ها این مشکل تا حدودی برطرف خواهد شد و می‌توانید در صورت ارسال یک پیام اشتباه یا پشیمان شدن از ارسال آن، با ویرایش پیام مورد نظر آن را تغییر دهید. اما این روش راه حل بی‌نقصی نیست؛ چراکه تنها برای پیام‌های متنی قابل انجام است و در رابطه با استیکر یا فایل ارسال‌شده کمکی به کاربر نمی‌کرد. ضمن آنکه با این کار همچنان برای شخص مورد نظر نوتیفیکیشن ارسال می‌شود و نمی‌توانید شرایط را طوری تغییر دهید که شخص مقابل حتی متوجه نشود که شما به او پیام داده بودید. خوشبختانه در نسخه‌ی ۳.۱۶ سرانجام این امکان به تلگرام اضافه شد و قادر خواهید بود پیام‌ها، استیکرها و فایل‌های مختلف را حتی پس از ارسال (تا ۲ روز) حذف کنید؛ به‌طوری که پیام مورد نظر از گوشی شخص مقابل نیز به‌طور کامل پاک شود و نوتیفیکیشنی در گوشی او باقی نماند. این امکان چه برای پیام‌های Seen شده و چه نشده قابل انجام خواهد بود.
  http://otaghkhabar24.ir/sites/default/files/styles/large/public/repo/pics/1396/05/30/pic-145912-1503299792.jpg
  برای این امر کافی است روی پیام، استیکر یا فایل مورد نظر لمس و سپس گزینه‌ی Delete را انتخاب کنید. دقت داشته باشید بعد از انجام این کار، پنجره‌ای نمایش داده خواهد شد که در آن گزینه‌ای با عنوان Delete FOR وجود دارد. برای آنکه پیام مورد نظر برای شخص مقابل نیز حذف شود و دیگر قابل نمایش نباشد، باید این گزینه را فعال و سپس حذف پیام را تأیید کنید.

  منبع: خبرگزاری صدا و سیما

 22. وعده توییتری آذری جهرمی

  https://cdn01.zoomit.ir/2016/5/de60b38e-0e03-4345-b254-8350b2022530.jpg

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره فیلترینگ توئیتر گفت: فیلترینگ توئیتر به خاطر مسائل اخلاقی و فرهنگی نبوده بلکه مربوط به حوزه امنیت ملی است. وی گفت: باید درباره این موضوع (رفع فیلتر توئیتر) مذاکره و صحبت کنیم ما تلاش خودمان را می‌کنیم تا در این زمینه به یک جمع‌بندی مناسب برسیم.
  خبرگزاری ایلنا: محمد جواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره رفع فیلتر شبکه اجتماعی توئیتر با بیان اینکه وزارت ارتباطات این شبکه را فیلتر نکرده است که بخواهد رفع فیلتر کند، گفت: این‌که بگوییم ما می‌توانیم توئیتر را رفع فیلتر کنیم، درست نیست. نهادی که تصمیم گرفته این شبکه اجتماعی فیلتر باشد، بنابر یک ملاحظاتی این کار را انجام داده است.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم ادامه داد: من هم از توئیتر استفاده می‌کنم این شبکه اجتماعی ابزار مناسبی برای دیپلماسی عمومی، برقراری ارتباط با مردم دنیا و اظهارنظر درباره موضوعات مختلف است.

  جهرمی خاطرنشان کرد: اینکه ما رسانه خودمان را محدود به تلگرام کنیم که فقط جامعه داخلی از آن استفاده می‌کنند، استراتژی خوب و مناسبی نیست.

  او در ادامه افزود:‌ واقعیت این است که فیلترینگ توئیتر به خاطر مسائل اخلاقی و فرهنگی نبوده بلکه مربوط به حوزه امنیت ملی است.

  جهرمی در خاتمه تشریح کرد:‌ باید درباره این موضوع (رفع فیلتر توئیتر) مذاکره و صحبت کنیم ما تلاش خودمان را می‌کنیم تا در این زمینه به یک جمع‌بندی مناسب برسیم.

 23. مدیرعامل مخابرات از اصلاح اینترنت نامحدود ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه خبر داد

  مدیرعامل شرکت مخابرات سرانجام در واکنش به انتقادات تند کاربران از سرویس های مخابرات واکنش نشان داد. رسول سرائیان در گفتگو با خبرگزاری فارس در خصوص گلایه کاربران گفت:

  برای پاسخگویی به گلایه‌های کاربران باید علت نارضایتی‌ها مشخص شود که هر بخش از نارضایتی‌ها دارای علت مخصوص به خود است. بخش بیشتری از نارضایتی‌ها مربوط به سرویس‌های قدیمی اینترنت نامحدود سرعت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه است که برنامه اصلاح این سرویس‌ها در دستور کار قرار دارد.
  او اضافه کرد که برنامه تغییر افزایش کیفیت جدی است و برای این منظور شاخص های کیفی سرویس را روزانه رصد می کنند. و در پایان گفت:

  با پایان اقدامات مربوط به اتصال به مرکز تبادل ترافیک، تا انتهای سال کاربران از نظر کیفیت تجربه متفاوتی را در اینترنت مخابرات احساس خواهند کرد و کیفیت سرویس بسیار خوب خواهد شد.
  آیا شما از کاربران سرویس اینترنت مخابرات هستید؟ از سرویس ارائه شده رضایت دارید؟ در صورت عدم رضایت، با وجود اظهارات رئیس مخابرات تا چه اندازه به بهبود کیفیت امیدوارید؟

 24. ترابردپذیری در اینترنت ثابت؛ اپراتور ADSL خود را به صورت آنلاین تغییر دهید

  http://www.shahrsakhtafzar.com/fa/images/96/09/news/5/global-internet-thumbnail.jpg

  رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از برگزاری از ارایه حق انتخاب اپراتور توسط مشترکان ADSL و VDSL خبر داد و مدعی است بیت استریم این آزادی عمل را به مشترکان می‌دهد که در هر زمان که بخواهند به صورت آنلاین و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اپراتور ارایه‌دهنده خدمات ثابت خود را تغییر دهند. همراه شهر سخت‌افزار باشید.

  علی‌اصغر عمیدیان دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از تصویب و ابلاغ مقررات حاکم بر ارایه خدمات عمده فروشی بیت استریم به اپراتورها خبر داد و گفت: این مقررات به منظور رقابتی کردن هرچه بیشتر بازار و تسهیل در ارایه خدمات در حوزه ارتباطات ثابت سیمی و کابلی تصویب شده است. وی در تشریح بیت استریم با اشاره به اینکه با تصویب مقررات بیت استریم آزادی عمل و حق انتخاب مشترکان در تغییر اپراتورشان بیشتر می‌شود، افزود: بیت استریم این آزادی عمل را به مشترکان می‌دهد که در هر زمان که بخواهند به صورت آنلاین و در کوتاهترین زمان ممکن، اپراتور ارایه‌دهنده خدمات ثابت ADSL و VDSL خود را تغییر دهند.

  معاون وزیر ارتباطات اظهار کرد: با تدوین مقررات خدمات عمده‌فروشی بیت استریم فرصت جدیدی برای استفاده حداکثری از منابع و امکاناتی که در اختیار هر یک از دارندگان پروانه شبکه حوزه ارتباطات ثابت مبتنی بر سیم مسی یا کابل نوری وجود دارد، فراهم می‌شود و بر همین اساس از طریق اشتراک بخشهایی در شبکه دسترسی؛ از هرز رفت منابع جلوگیری و امکان توزیع و گسترش شبکه با سرعت بیشتر در تمامی نقاط کشور ایجاد می‌شود.

  رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات روشها و شرایط ارایه خدمات بیت استریم و تعرفه‌های آن به تفکیک کلان شهرها، مراکز استان و شهرها پیش‌بینی شده است. وی با اشاره به اینکه خدمات بیت استریم بصورت مستقل از فناوری ارایه می‌شود، افزود: در مصوبه ۲۶۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مدلی پیش‌بینی شده که امکان سرمایه‌گذاری مشترک اپراتورها را برای توسعه VDSL فراهم می‌کند.

 25. جهرمی: اصلاح تعرفه‌‌های اینترنت اولویت کاری‌ من است

  https://cdn01.zoomit.ir/2016/5/de60b38e-0e03-4345-b254-8350b2022530.jpg

  محمدجواد آذری جهرمی پس از دریافت رأی اعتماد مجلس و انتخاب به‌عنوان وزیر ارتباطات، اصلاح تعرفه‌های اینترنت را اولویت نخست خود اعلام کرد.

  جهرمی: اصلاح تعرفه‌‌های اینترنت اولویت کاری‌ من است

  وزیر ارتباطات دولت دوازدهم، اصلاح تعرفه‌ها و بازنگری مقررات در جهت حمایت از کسب‌وکار‌های نوپا و اینترنتی را اولویت نخست خود اعلام کرد‌ و گفت:

  این دو موضوع با اولویت ویژه و در این هفته پیگیری می‌شود.
  جهرمی بیان کرد که تشکیل کارگروه حقوقی برای بازنگری مقررات و مسائل حقوقی برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و اینترنتی، موضوع دیگری است که به‌سرعت باید انجام شود.

  وی افزود:

  همه برنامه‌هایی که پیش‌تر به عرض نمایندگان و ملت رساندم، از فردا که اولین روز کاری‌ام است با جدیت دنبال می‌کنم و تلاشم این است که به مردم و نمایندگان در خصوص پیشرفت کار، گزارش‌های سالانه ارائه شود.
  جهرمی درباره‌ی مشکلات اینترنت گفت: «بحث سرعت و پهنای باند اینترنت موبایل دو بحثی است که مطرح است و به این بستگی دارد که طراحی سلولی شبکه‌های موبایل به چه شکل باشد از جمله اینکه شرکت‌های موبایل موانعی دارند که دکل‌ها و سایت‌های‌شان را در جایی راه اندازی کنند که پوشش مناسبی داشته باشد.»

  وی افزود: «فیبر شهری متناسب با ظرفیت‌های لازم برای انتقال از دکل‌ها تا مرکز، به میزان کافی وجود ندارد و به نظر می‌رسد که باید وارد یک تعامل سازنده با شهرداری‌ها برای حل این مشکل شویم.»

  آذری‌جهرمی با بیان اینکه معضل جدی اینترنت‌های خانگی «سیم مسی» است که امروز زیر دو مگابایت سرعت را منتقل می‌کنند، گفت: «این سیم‌ها به خوبی نمی‌توانند سرعت را منتقل کنند و راهکار آن اجرای پروژه FTTB یا FTTH است که شرکت های FCT مجوز گرفته اند و فکر می‌کنم ظرف یک سال تا یک سال و نیم آینده در سطح هر شهر کلان کشور پروژه فیبر نوری مان اجرا شده باشد و برای VDSL هم تلاش می‌کنیم که شرکت‌ها را افزایش دهیم تا در زمانی کوتاه‌تر از هجده ماه این ظرفیت‌ها را پیاده سازی کنند تا بتوانیم سرعت متناسب برای اینترنت را تا یک مگابیت افزایش دهیم.»

  وزیر ارتباطات با بیان اینکه به دنبال توسعه اقتصاد دیجیتال به عنوان مهمترین اولویت خود هستیم، افزود: «در زمینه‌ی اصلاح نظام تعرفه لازمه‌ی آن این است که تعرفه‌های سرویس‌های موبایل و خانگی را متناسب سازی کنیم و گام اول را به سمت اصلاح بازار ببریم و مهمترین کاری که ما برای مردم می‌توانیم بکنیم این است که موضوع اشتغال را برای شان حل کنیم که باید در این زمینه کیفیت را افزایش و هزینه ها را کاهش دهیم.»

  وزیر ارتباطات با بیان اینکه هیچ مجموعه‌ای در نظام اعتقاد به ایجاد محدودیت ندارد، گفت: «این دکترین رهبری نظام است که چنین اعتقادی دارند و این موضوع در عین حال با این اعتقاد هم همراه است که بی بند و باری نباید وجود داشته باشد و آزادی مسئولانه که رییس جمهور به آن اشاره کردند را تلاش می کنیم پیگیری کنیم.»

  وی افزود: «تلاش‌مان بر این است که دسترسی‌ها را با رعایت اصول فرهنگی افزایش دهیم و اعتقادمان بر این است که محدودیت برای مردم ایجاد نکنیم و تقابل‌ها میان نهادها در این زمینه را به تعامل تبدیل کنیم و این موارد را به فضای رسانه‌ای هم نکشانیم و مسائل در جای خود حل شود تا مردم زندگی راحت‌تری داشته باشند.»

 26. بدافزار جدید اندروید، سارق اطلاعات کارت‌های اعتباری

  http://itna.ir/images/docs/000049/n00049819-b.jpg

  اگر نمی‌خواهید اطلاعات‌تان به سرقت برود، عاقلانه نیست که جزئیات کارت اعتباری خود را به برنامه‌ها و وبسایت‌های مشکوک و غیر مطمئن بدهید.

  بدافزار جدید اندروید، سارق اطلاعات کارت‌های اعتباری

  اما گاهی حتی برنامه‌های مورد اعتماد و ایمن نیز ممکن است اطلاعات شما را بدزدند.

  یک بدافزار جاگذاری شده در یک پست وبلاگ از شرکت “کسپراسکای” قادر به سرقت اطلاعات کارت‌های اعتباری قربانیان هنگام وارد کردن این اطلاعات در برنامه‌ها است.

  این بدافزار همچنین قادر به جاسوسی از متون و تماس‌های تلفنی است.

  بدافزار مذکور “Faketoken” نام دارد و طی سال‌های اخیر تکامل یافته و همچنان به طور پیچیده‌ای در حال گسترش و تکامل است.

  کار این بدافزار به عنوان یک تروجان بانکی آغاز شد که متون را متوقف می‌کرد تا بتواند کدهای احراز هویت را سرقت کند.

  امروز، محققان “کسپراسکای” می‌گویند که مشکوک هستند که این بدافزار از طریق فرستادن پیام‌های متنی انبوه به قربانیان احتمالی گسترش یافته و از آنها می‌خواهد برخی از عکس‌ها را دانلود کنند.

  اگر کاربران چنین کاری را انجام دهند، دیگر اوضاع خوب پیش نخواهد رفت. به محض نصب، آیکون خود را پنهان کرده و بلافاصله روی چندین برنامه بانکی و برنامه‌های پرداختی مانند “Android Pay” و “Google Play Store” و برنامه‌های پرداخت هزینه‌های حمل و نقل شهری و رزرو بلیط هواپیما، هتل‌ها و برنامه پرداخت تاکسی می‌نشیند.

  اگر قربانی بعد از آن اطلاعات کارت خود را به هر یک از این برنامه‌ها وارد کند، آنها به دست اپراتورهای ناشناخته مخرب می‌افتند و دست آنها برای تقلب و سرقت باز می‌شود.

  محققان نوشتند: تهدید “Fakedtoken” به نظر می‌رسد تاکنون تا حد زیادی محدود به کشورهای روسیه و کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق است.

  تا به امروز هنوز تعداد زیادی از حملات را با نمونه‌های “Fakedtoken” ثبت نکرده‌ایم و ما تمایل به باور این مسئله داریم که این حملات متعلق به یکی از نسخه‌های آزمایشی آن است.

  با توجه به لیست برنامه‌های مورد حمله، پوشش “رابط کاربری”(UI) روسی و زبان روسی در کدهای “Faketoken” بر روی حمله به کاربران از روسیه و کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق متمرکز است.

  رابط کاربری(User Intrface) که به اختصار “UI” نامیده می‌شود، یک میانجی بین انسان و ماشین است. رابط کاربری، بخش دیدنی و قابل لمس یک ابزار است که کاربر مستقیما با آن سر و کار دارد.

  این اصطلاح را میانای کاربری، میانجی کاربری و واسط کاربری هم ترجمه کرده‌اند. هر رابط کاربری، به دو ساز و کار اساسی مجهز است: درون‌داد؛ کاربر از طریق رابط کاربری، به ماشین فرمان می‌دهد. برون‌داد؛ ماشین از دریچه رابط کاربری، به دستورهای کاربر، پاسخ و عکس‌العمل نشان می‌دهد. در این حالت اصطلاحاً می‌گویند که کاربر و رابط کاربر، با یکدیگر تعامل دارند.

  در فرهنگ رایانه، رابط کاربری “عبارت است از تمام “مجاری اطلاعاتی (Information Channels)که امکان ارتباط (Communication) بین کاربر و رایانه را فراهم می‌کنند.

  یک واسط کاربری ابتدایی، معمولا از منوها، پنجره‌ها، صفحه‌کلید و ماوس تشکیل شده است. به علاوه، صداهایی هم که رایانه آنها را تولید می‌کند، جزئی از رابط کاربری محسوب می‌شوند.

  کارشناسان امنیتی توصیه می‌کنند که کاربران گوشی‌های هوشمند اندرویدی نباید برنامه‌های خود را از منابع شخص ثالث یا فایل‌های ناشناخته دانلود کنند.

  به طور پیش فرض، کاربران گوشی‌های اندروید فقط قادر به نصب برنامه‌ها از فروشگاه رسمی “Google Play” هستند.

 27. مایکروسافت: بینگ بزرگ‌تر از آن است که تصور می‎کنید

  https://cdn01.zoomit.ir/2017/8/e3200e66-42fe-4e0b-a387-e7a73d940176.jpg

  تیم تبلیغاتی بینگ با انتشار آماری جالب و قابل توجه از این موتور جستجو، قصد دارد به کاربران یادآوری کند که این سرویس هنوز زنده است. خواندن این اطلاعات ممکن است برای شما هم جالب باشد

  آیا شما یا اطرافیانتان هنوز از بینگ استفاده می‎کنید؟ به احتمال زیاد پاسختان به این سؤال منفی است؛ اما به نظر می‎رسد طبق گزارش آماری مایکروسافت، هنوز هم کاربرانی وجود دارند که از موتور جستجوی این شرکت استفاده می‎کنند.

  بینگ از سال ۲۰۰۹ در دسترس کاربران قرار گرفته است. در مدت‌زمان ۸ سال، پیشرفت‎های بسیاری در این محصول مایکروسافت شاهد بودیم؛ ولی بینگ باز هم موفق نشد از زیر سایه‌ی گوگل بیرون آید و همچنان به‌عنوان یک مهره‌ی کوچک در دنیای موتورهای جستجو شناخته می‎شود.

  تیم تبلیغاتی بینگ در جریان وبکست مایکروسافت با موضوع ویژگی‎های این موتور، از فرصت استفاده کرده و برخی جزئیات آماری را از طریق توییتر به اشتراک گذاشته است. باید بگوییم خواندن این توییت‎ها تنها جنبه‌ی تبلیغاتی ندارد و به نکات جالبی اشاره می‎کند.

  اولین توییت، به سهم بینگ در بازار ایالات متحده تعلق دارد. طبق ادعای مایکروسافت، موتور جستجوی ردموندی‌ها در آمریکا حدود ۳۳ درصد از سهم این عرصه را در اختیار دارد. این مقدار در سایر کشورها مانند تایوان به ۲۶، انگلستان به ۲۳، هنگ‎کنگ به ۲۰، فرانسه به ۱۹، نروژ به ۱۸ و کانادا به ۱۶ درصد می‎رسد. این اعداد و ارقام شاید چندان چشمگیر به نظر نرسند؛ اما برای بینگ بسیار قابل توجه هستند.

  مایکروسافت در توییت دوم خود، اطلاعات بیشتر و عمیق‌تری در اختیار قرار می‎دهد که شامل سهم بینگ در سایر کشورها نیز می‎شود. طبق اطلاعات آمده در این توییت، موتور جست‌وجوی بینگ در هر ماه شاهد انجام ۱۲ میلیارد جستجو است. این مقدار برای سرویسی که توجه چندانی به آن در دنیای فناوری وجود ندارد، بسیار تأثیرگذار به نظر می‌رسد.

  در حال حاضر می‎توان گفت مایکروسافت هنوز هم به موتور جستجوی خود ایمان دارد و می‎خواهد به کاربران نشان دهد که بینگ هنوز زنده است. به همین دلیل کمپینی با نام «بینگ بزرگ‌تر از آن است فکر می‎کنید» به راه انداخته است و قصد دارد وجود این سرویس را دوباره به کاربران یادآوری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *