خانه / اخبار / اخبار به روز فن آوری

اخبار به روز فن آوری

در  پست زیر اخبار به روز فن آوری اطلاعات، اطلاع رسانی می شود.

اخبار فن آوری
اخبار فن آوری

 

 

 

57 نظر

 1. عایق الاستومری

  بسیار عالی سپاس

 2. خوب بود ممنون

 3. واتساپ و شیوه جدید درآمدزایی‌اش؛ آیا همچنان به استفاده از واتساپ ادامه خواهید داد؟

  http://netnevesht.ir/wp-content/uploads/2017/09/fb-post-768×403.jpg

  در سال ۲۰۱۴ بزرگ ‌ترین شبکه اجتماعی جهان یعنی فیسبوک، بزرگ‌ترین سرویس پیام ‌رسان کنونی جهان یعنی واتساپ را خریداری کرد. انجام این عمل از سوی فیس بوک سبب شد تا بسیاری از کاربران برای ارسال پیام، به سرویس های پیام رسان دیگر روی آورند. البته این مهم به کاهش رشد کاربران فیس بوک و واتساپ ختم نشده و این دو شرکت با رشد قابل توجه در حال برداشتن قدم هایی رو به جلو هستند.

  پس از خریداری واتساپ توسط فیس بوک، واتساپ طی بیانیه ای اعلام کرد: “هیچ چیزی برای کاربران ما تغییر نخواهد کرد.”

  حال با گذشت سه سال از آن زمان، ظاهراً فیس بوک و واتساپ وعده های داده شده توسط خود را نادیده گرفته و سرانجام فیس بوک روشی خاص را برای کسب درآمد از واتساپ پیش خواهد گرفت.

  طبق بیانیه فیسبوک: ” ما در نظر داریم سیستمی را راه اندازی کنیم که از طریق آن، شرکت های بزرگ برای کمک رسانی به مشتریانشان راه حلی سریع را پیش رو داشته باشند.”

  لازم به ذکر است که فیسبوک در نظر دارد تا با عرضه یک اپلیکیشن مجزا، این ویژگی را برای کسب و کارهای کوچک نیز فراهم کند.

  هم اپلیکشن مجزا و هم ویژگی ارتباط کمپانی ها با مشتریان، به تازگی در سورس کد واتساپ قابل رویت بوده است.

  واتساپ اپلیکیشن مجزای کسب و کار خود را، با تعدادی از مشاغل جزئی در سراسر جهان کلید خواهد زد. اما حرفی از این که چه زمانی این اپلیکیشن به صورت رسمی در سراسر جهان عرضه خواهد شد، به میان نیامده است.

  همچنین در مورد اینکه کدام کمپانی ها، برای ارتباط با مشتریان به اپلیکیشن واتساپ روی خواهند آورد، اطلاعاتی نداده است. اما اعلام داشته است که: “این ویژگی بستری مناسب برای شرکت هایی همچون بانک ها و خطوط هوایی بوده تا اطلاعات به روز و مورد نظرشان همچون زمان پرواز و… را با مشتریانشان در میان بگذارند. همچنین از دیگر ویژگی های اضافه شده، میتوان به سیستم پرداخت از طریق واتساپ اشاره کرد.”

  آقای Matt Idema، یکی از صاحب منصبان واتساپ میگوید: “واتساپ راهی ساده برای ارتباط افراد مختلف در سرتاسر جهان است. حال ما در نظر داریم از راهی که برای اکثر کاربران مفید به نظر رسیده، کمپانی های مختلف را به این شبکه فراخوانی کنیم. هدف ما از اجرای این طرح، این بوده که کاربران بتوانند هر چه سریعتر، با پشتیبانی شرکت های مورد نظر خود تماس گرفته و همچنین شرکت ها، راهنمایی های خود را در سریعترین زمان ممکن به این کاربران ارائه دهند.”

  فیسبوک برای خرید واتساپ در سال ۲۰۱۴، هزینه ای معادل ۲۲ میلیارد دلار را پرداخت. واتساپ در ابتدا برای استفاده کاربر، سالانه مبلغ ۱ دلار را دریافت میکرد که البته از اوایل سال ۲۰۱۶ این برنامه به صورت کامل رایگان شد.

  جان کوم بنیان گذار واتساپ اعلام کرده است که: این شرکت مخالف شیوه تبلیغات قدیمی بوده و اطمینان داده است که تبلیغات، به شیوه معمول که در سایر اپلیکیشن ها وجود دارد، برای کاربران نمایش داده نخواهد شد.

  لازم به ذکر است که فیسبوک، شیوه ای متفاوت را از دیگر پیام رسان خود یعنی فیسبوک مسنجر برای کسب درآمد پیش گرفته است. فیسبوک مسنجر به شرکت های مختلف اجازه میداد تا به صورت کاملاً رایگان با مشتریان خود در ارتباط باشند که در نتیجه درآمدی خاص را برای فیسبوک به دنبال نداشت. به همین دلیل فیسبوک به تازگی نمایش تبلیغات را به این پیام رسان خود اضافه کرده است.

  منبع: netnevesht.ir

 4. تکلیف ایمیل‌ بومی چه می‌شود؟

  http://www.itna.ir/images/docs/000050/n00050011-b.jpg

  به گفته مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات شرکت ملی پست، استفاده از خدمات سرویس ایمیل بومی پست به صورت پایه رایگان است و عموم مردم با ثبت نام و احراز هویت در سیستم پست الکترونیک بومی می‌توانند تا حداکثر ۵۰۰ مگابایت از خدمات این سرویس استفاده کنند.

  تکلیف ایمیل‌ بومی چه می‌شود؟

  محسن ادبی‌فرد – مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات شرکت ملی پست – با بیان این که براساس احکام اتحادیه پستی جهانی یکی از وظایف اپراتورهای پستی در دنیا ارائه سرویس پست الکترونیکی است، گفت: راه‌اندازی سرویس پست الکترونیکی در مجلس شورای اسلامی هم تصویب شده و شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد سهولت در برقراری ارتباط دستگاه‌ها با مردم و برعکس نسبت به راه‌اندازی رسمی پست الکترونیکی اقدام کرد.

  وی با اشاره به مزایای استفاده از سرویس پست الکترونیکی بومی بیان کرد: شهروندان می‌توانند کارهای رسمی، ارتباطی و اداری خود را از طریق درگاه پست الکترونیکی بومی انجام دهند. تمام زیرساخت‌های پست الکترونیکی در داخل کشور قرار دارد و همین باعث عدم دسترسی به زیرساخت‌ها از خارج از کشور می‌شود که درنهایت امنیت برقراری ارتباطات الکترونیکی را برای شهروندان به ارمغان می‌آورد.

  مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات شرکت ملی پست ادامه داد: وجود زیرساخت‌های شبکه پست الکترونیکی در کشور همچنین باعث کاهش استفاده از ترافیک بین‌المللی اینترنت و درواقع کاهش هزینه‌ها در کشور می‌شود. در این سرویس همچنین سرعت بالاتر و امکانات بیشتری هم در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.
  ادبی‌فرد با اعلام آمادگی برای گسترش و یکپارچه‌سازی سامانه پست الکترونیکی بومی بیان کرد: اگر شهروندان و سازمان‌ها از این سامانه استقبال خوبی داشته باشند ما می‌توانیم استفاده از این بستر را توسعه دهیم. این اتفاق نیازمند یکپارچه‌سازی استفاده از سرویس‌های پست الکترونیک در سازمان‌های کشور است.

  وی با بیان این که سرویس پست الکترونیکی بومی به لحاظ ارتباطات بین‌المللی محدودیتی ندارند، گفت: این سرویس توان برقراری ارتباط با تمام سرویس‌های پستی معروف بین‌المللی را دارد. تنها تفاوت سرویس در این است که تمام زیرساخت‌های آن در داخل کشور تعبیه شده است که این هم به لحاظ امنیتی و هم هزینه‌ای برای کشور حائز اهمیت است.

  مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات شرکت ملی پست، استفاده از خدمات سرویس بومی پستی را به صورت پایه رایگان عنوان کرد و گفت: عموم مردم با ثبت نام و احراز هویت در سیستم پست الکترونیک بومی می‌توانند تا حداکثر ۵۰۰ مگابایت از خدمات این سرویس استفاده کنند. ادارات و سازمان‌های مختلف برای استفاده از حجم بالاتر می‌توانند با عقد قرارداد با شرکت پست از سرویس‌های تخصصی این سامانه استفاده کنند.

  ایمیل یا سرویس پست الکترونیکی بومی برای عموم مردم از طریق آدرس پستی mail.post.ir قابل ارائه است. همچنین برای سازمان‌های مختلف نیز از طریق دامنه‌های دیگر نیز قابل استفاده است.

  منبع: ایتنا

 5. بازگشت پلی استور گوگل به ایران

  http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1396/6/12/1388305_203.jpg

  سرویس و فروشگاه اینترنتی گوگل پلی استور (Google Play Store) قرار است در برخی کشورها از جمله ایران قابل دسترسی و استفاده شود.
  هفت صبح: سرویس و فروشگاه اینترنتی گوگل پلی استور (Google Play Store) قرار است در برخی کشورها از جمله ایران قابل دسترسی و استفاده شود.

  به گزارش آندروید هدلاین، نرم افزار فروشگاه اینترنتی گوگل پلی استور (Google Play Store) در کشورهای بسیاری در سراسر جهان قابل دسترسی و استفاده است. اما همچنان کشورهای معدودی هم وجود دارد که مردم آنها به این نرم افزار دسترسی ندارند. از مهم ترین این کشورها می‌توان چین را نام برد؛ چرا که دولت این کشور همواره اقدام به ممنوعیت استفاده از سرویس های مختلف گوگل می‌کرده است.

  اما بنظر می‌رسد نرم افزار Google Play Store هم اکنون راهیِ کشورهای چین، کوبا، ایران، ماکائو، میانمار و سودان خواهد شد. بدین ترتیب مردم کشورهای مذکور می توانند به آن دسترسی داشته باشند و توسعه دهندگان نیز قادرند اپلیکیشن هایشان را در Google Play Store برای استفاده کاربران قرار دهند. در چین، کاربران قادر نیستند که پرداختهای درون نرم افزاری انجام دهند و همین مساله موجب می شود که در شروع بکار این نرم افزار در این کشور، مشکل ایجاد شود.

  بر اساس شایعات و اطلاعات منتشر شده، سرویس گوگل پلی استور با همکاری دولت چین روی نسخه سانسور شده این نرم افزار کار می کند تا بدین وسیله کاربران چینی با اعمال محدودیت و بازرسی بتوانند از این سرویس گوگل استفاده کنند. اما هنوز هیچ مقام و یا آمار رسمی، صحت این شایعات را تایید نکرده است.

  گوگل برای از سرگیری ورود به بازار چین مدتهای مدیدی به انتظار نشسته بوده و هم اکنون بازگشت موفقیت آمیز سرویس گوگل پلی استور در این کشورها دشوار بنظر می رسد.

  همچنین در برخی از این کشور ها مثل ایران و ماکائو دسترسی به این نرم افزار وجود دارد اما امکان پرداخت درون نرم افزاری وجود ندارد که قرار است گوگل این امکان را برای کاربران کشورهای مذکور فراهم سازد. بدین ترتیب توسعه دهندگان بسیاری در این کشورها قادر خواهند بود اپلیکیشن‌ها و بازیهای خود را در سرویس گوگل پلی استور قرار داده و به درآمدزایی اقدام کنند. امری که این روزها برای توسعه دهندگان و بازی سازان رایانه‌ای بسیار با اهمیت تلقی می شود.

  البته تاکنون شرکت گوگل هیچ سخنی در این باره نگفته و جزئیات و اطلاعات دقیقی از این امر ارائه نداده است اما چیزی که بنظر می رسد آن است که آغاز بکار سرویس گوگل پلی استور در این کشورها بزودی اتفاق خواهد افتاد.

  منبع: هفت صبح

 6. مایکروسافت زمان انتشار به‌روز رسانی بزرگ Fall Creators Update برای ویندوز ۱۰ را اعلام کرد

  http://www.shahrsakhtafzar.com/fa/images/96/07/news/sha/Fall-Creators-Update.jpg

  پس از ماه‌ها انتظار و انتشار بیلدهای آزمایشی مختلف از به‌روز رسانی بزرگ Fall Creators Update برای سیستم عامل ویندوز ۱۰، مایکروسافت بالاخره امروز زمان انتشار نسخه‌ نهایی از این به‌روز رسانی را اعلام کرد.

  پس از اینکه مایکروسافت در طی ماه‌های اخیر قابلیت‌های جدید و تازه‌ای را به ویندوز ۱۰ اضافه کرد و آن‌ها را تحت چندین بیلد آزمایشی در دسترس گروهی از کاربران قرار داد، اکنون به نظر می‌رسد که نسخه‌ نهایی از این به‌روز رسانی که قرار است همه این تغییرات را به صورت یک جا در اختیار کاربران قرار دهد در مرحله تست و ارزیابی نهایی قرار گرفته است. چرا که مایکروسافت ساعتی پیش اعلام کرد که کار انتشار نسخه نهایی از به‌روز رسانی بزرگ بعدی برای ویندوز ۱۰ تحت عنوان Fall Creators Update را از ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) آغاز می‌کند.

  اگرچه در مراحل ابتدایی آماده سازی، مایکروسافت ایده‌های زیادی در مورد اضافه کردن قابلیت‌های جدید به این به‌روز رسانی داشت اما این کمپانی چندی پیش اعلام کرد که کار بر روی بسیاری از آن‌ها را به به‌روز رسانی‌های بعدی موکول کرده است. با این حال مایکروسافت در به‌روز رسانی Fall Creators Update قابلیت‌ها و امکانات تقریباً زیادی را به ویندوز ۱۰ اضافه خواهد کرد. بسیاری از این قابلیت‌ها با هدف بهبود ارتباط و عملکرد متقابل گوشی‌های هوشمند و سیستم عامل ویندوز ۱۰ معرفی شده‌اند. امکان چسباندن شماره تماس افراد و سایت‌های مورد علاقه به نوار وظیفه، امکان دسترسی آنی به اطلاعات موجود بر روی سرویس ذخیره سازی ابری OneDrive، رابط کاربری جدید Fluent Design در بسیاری از برنامه‌ها، مرورگر اج ارتقا یافته، صفحه کلید مجازی جدید همراه با اموجی‌های تازه و قابلیت ردیابی چشم از جمله مهم‌ترین تغییراتی است که قرار است این به‌روز رسانی در ویندوز ۱۰ ایجاد نماید.

  مایکروسافت روز گذشته در نمایشگاه IFA 2017 نیز از یک قابلیت مهم و عالی این به‌روز رسانی رونمایی کرد. Windows Mixed Reality نام پلتفرم جدید مایکروسافت در ویندوز ۱۰ است که به کمپانی‌های ایسر، ایسوس، Dell، HP و لنوو این اجازه را می‌دهد که بر پایه آن هدست‌های واقعیت مجازی اختصاصی را تولید کنند. در حال حاضر دل، ایسوس و لنوو هدست‌های اختصاصی را بر اساس این پلتفرم طراحی کرده‌اند که قرار است تا زمان انتشار نسخه نهایی این به‌روز رسانی در بازارهای جهانی در دسترس قرار بگیرند.

 7. تماس صوتی تلگرام، رفع فیلتر می‌شود؟

  http://s8.picofile.com/file/8304492276/wesds.JPG
  وزیر ارتباطات در خصوص برقراری مجدد تماس صوتی تلگرام و اقدامات این وزارت‌خانه در این راستا، گفت: طبیعی است که به‌عنوان مطالبه مردم مذاکرات مجددی با دستگاه قضایی در این خصوص صورت می‌گیرد تا مشاهده کنیم که آیا می‌توانیم مشکل را برطرف کنیم تا این امکان در اختیار مردم باشد یا خیر.
  خبرگزاری خانه ملت: محمدجواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات در خصوص برقراری مجدد تماس صوتی تلگرام و اقدامات این وزارت‌خانه در این راستا، اظهار داشت: اگر از دیدگاه حقوق مصرف‌کننده نگاه کنیم در حال‌حاضر برنامه‎‌های بسیاری با امکانات برقراری تماس صوتی وجود دارد، دلیل انسداد تماس صوتی تلگرام به موضوعاتی که از سوی دستگاه قضایی اعلام شد بر می‌گردد و طبیعتا این دستور به شرکت‌های ارائه کننده خدمات داده شده است.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مرجع قضایی تصمیم گرفته است و اینکه آیا خود مرجع قضایی این موضوع را برطرف می‌کند یا خیر موضوع دیگری است، گفت: اما از این جهت که چنین امکاناتی برای مردم کشور فراهم باشد یا خیر باید گفت که چنین امکانی در حال حاضر وجود دارد.

  آذری جهرمی با تاکید براینکه طبیعی است که به‌عنوان مطالبه مردم مذاکرات مجددی در این خصوص صورت می‌گیرد تا مشاهده کنیم چهارچوب‌های این موضوع چگونه است و اینکه آیا می‌توانیم مشکل را برطرف کنیم تا این امکان در اختیار مردم باشد یا خیر، خاطرنشان کرد: مطالبات مردم از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بسیار زیاد است اما باید با انرژی این مطالبات را پیگیری کنیم.