خانه / مطالب تازه / آیا قیمت نفت به ۱۰۰ دلار می رسد؟
کد مطلب:300337

آیا قیمت نفت به ۱۰۰ دلار می رسد؟


آیا قیمت نفت به ۱۰۰ دلار می رسد؟

اخبار,اخبار اقتصادی,قیمت نفت

رسانه ها پر از داستان هایی است که پیش بینی می کنند قیمت نفت طی یکی دو سال آینده به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه می‌رسد.

به گزارش تسنیم به نقل از فوربس، رسانه ها پر از داستان هایی است که پیش بینی می کنند قیمت نفت طی یکی دو سال آینده به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه می‌رسد، در حالی که برخی قیمت های پایین تری را پیش بینی می کنند. عجیب است ولی هر دو ممکن هستند. بستگی دارد به اینکه چه اتفاقی برای تولید کنندگان اصلی نفت می افتد مخصوصاً ایران، ونزوئلا، لیبی و نیجریه. تمام این کشور ها گرفتار مشکلات سیاسی هستند.

 

ولی این پیش بینی ها نشان دهنده گرایش به نظرات سطحی در مورد بازار هستند. وقتی قیمت نفت بالا تر از بشکه ای ۱۰۰ دلار شد بسیاری مقامات اجرایی گفتند که هزینه نهایی تولید، ۱۰۰ دلار بوده و قیمت نفت به این زودی ها پایین نمی آید. اما با بالا رفتن قیمت نفت و عبور از ۱۰۰ دلار، پروژه های گرانقیمت رها شدند تا هزینه های کلی پایین بیاید، سرمایه گذاری کاهش یافت و در نهایت تقاضا برای نفت کاهش پیدا کرد.

 

امروز تولید نفت تا حدی افزایش یافته ولی سرمایه گذاری هنوز ۱٫۳ کمتر از بالاترین حد آن است و حفاری های بین المللی هم یا کم شده اند یا به همان اندازه قبلی باقی مانده اند . تولید نفت جدید افزایش زیادی پیدا نکرده و اغلب در حد حفاری های جزئی در همان میادین قبلی بوده است . رشد پایین سرمایه‌گذاری در بخش نفت بدین معناست که تولید این میادین نفتی خیلی سریعتر کاهش می یابند . آژانس بین‌المللی انرژی کاهش تولید سریع را در میادین فعلی نفتی پیش‌بینی کرده و اعتقاد دارد که این سرعت از ۷ درصد در ۲۰۱۴_۲۰۱۰ به ۵٫۷ درصد در سال ۲۰۱۷ رسیده است یعنی افزایش خالص تولید نفت فقط ۶۰۰ میلیون بشکه در روز بوده است.

 

در حالیکه همه نگران میادین نفتی پرمین و وست کانادا بودند که باعث شده مالکان این میادین از کاهش قیمت نفت به زیر ۱۰۰ دلار رنج ببرند،دیگر موضوع محدود شدن عرضه نفت در طولانی‌مدت مطرح نیست. ظرفیت تولید پرمین رو به افزایش است و تولیدکنندگان کانادایی با توجه به حمل و نقل ریلی به روند افزایش تولید و رسیدن به رکورد های جدید ادامه می‌دهند.

 

به رکود بازار فعلی برمیگردیم. سقوط تولید نفت ونزوئلا، روزانه یک میلیون بشکه از نفت بازار را در سال گذشته کم کرده‌است و این روند ادامه هم خواهد داشت. تحریم های جدید آمریکا علیه ایران روزانه یک میلیون بشکه دیگر به عرضه نفت ضربه می زند هرچند بیشترِ این مقدار تا حالا توسط عربستان، روسیه و سایر کشورها جبران شده اند . در واقع یک دولت جدید در ونزوئلا می تواند به راحتی مقادیر قابل توجهی از عرضه نفت را بازگرداند ولی زمان آن مشخص نیست.

 

مثل همیشه تهدید مشکلات در عرضه نفت توسط چند کشور دیگر باقی می ماند که پس از یک دوره بی‌نظمی‌های گسترده طی ۵ سال آینده حل خواهند شد. هنوز هم احتمال افزایش قیمت نفت وجود دارد ولی در کل عرضه نفت بازار باید کافی باشد . با تغییر میزان تولید در ایران و ونزوئلا، میانگین قیمت نفت برنت باید به ۷۰ دلار در هر بشکه یا کمتر از آن برسد. افزایش احتمالی تولید عراق، روسیه و آمریکا قیمت نفت را به قیمت پایین تر از این حد هم می رساند.

 

 

ارسال به هم میهنهم میهن

درباره ی کلیپ سرا

کانال تلگرام سایت: https://telegram.me/danakadeh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *